Noćno jedenje: Žudnja za hranom u ovo doba može biti znak poremećaja koji vodi do ozbiljnih zdravstvenih problema
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Za neke ljude bacanje pogleda u hladnjak tijekom noći, kada bi trebali spavati, nije nešto što smatraju problemom. Međutim, za mnoge noćno jedenje nadilazi povremeni posjet hladnjaku noću i manifestira se kao pravi poremećaj prehrane poznat kao sindrom noćnog jedenja (eng. night eating disorder – NES).
Sindrom noćnog jedenja
Pojedinci koji se bore s ovim poremećajem doživljavaju neodoljivu potrebu da jedu nakon večere i tijekom noći, što često čini znatan dio njihovog dnevnog unosa kalorija, bez obzira na razinu gladi.
Sindrom noćnog jedenja, identificiran poremećenim snom koji nalikuje obliku nesanice, tjera pojedince da vjeruju da je povratak u san nedostižan ako ne konzumiraju određenu količinu ili vrstu hrane, za Everyday Health objašnjava dr. Michael Breus, stručnjak za medicinu spavanja.
Sindrom noćnog jedenja je relativno rijedak, pogađa manje od 2 % stanovništva, s većom učestalošću među onima koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu, pretilost ili probleme mentalnog zdravlja poput depresije ili anksioznosti, prema dr. Breusu. Ako se ne liječi, noćno jedenje može dovesti do debljanja i raznih zdravstvenih komplikacija, uključujući dijabetes tipa 2, hipertenziju, bulimiju, apneju, sindrom nemirnih nogu i depresiju.
Indikacije sindroma uključuju intenzivnu želju za prejedanjem tijekom noći, buđenje više puta tijekom noći radi jela, konzumiranje značajnog udjela dnevnih kalorija nakon večere, nedostatak jutarnje gladi, poteškoće sa spavanjem i negativan utjecaj na svakodnevno funkcioniranje zbog poremećenog sna. Osobe s ovim poremećajem žude za kaloričnom, ugljikohidratima bogatom ili slatkom hranom tijekom noćnih obroka.
Podrijetlo sindroma nije u potpunosti razjašnjeno, ali faktori kao što su poremećaji cirkadijalnog ritma, genetika, dnevna prehrana i povezanost s drugim stanjima kao što su poremećaji prehrane, problemi mentalnog zdravlja i poremećaji spavanja mogu pridonijeti.
Noćno jedenje – liječenje i prevencija
Dijagnosticiranje sindroma noćnog jedenja uključuje savjetovanje s liječnikom koji može koristiti alate kao što su dnevnik spavanja i hrane ili polisomnografija (ispitivanje spavanja) kako bi procijenio pacijentove simptome.
Ako se ne liječi, može dovesti do pretilosti, dijabetesa, visokog kolesterola i emocionalnih izazova kao što su sram i krivnja. Mogućnosti liječenja uključuju kombinaciju terapije i lijekova, pri čemu su selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) primarna klasa lijekova koja se proučava za ovaj poremećaj.
Kognitivno-bihevioralna terapija preporučuje se za rješavanje obrazaca razmišljanja, ponašanja i uvjerenja da je jelo neophodno za san.
Preventivne mjere uključuju održavanje uravnotežene prehrane, prakticiranje dobre higijene spavanja, upravljanje stresom, tjelovježbu i traženje stručne pomoći ako je potrebno.
Još jedno povezano stanje, poremećaj prehrane povezan sa spavanjem, nalikuje sindromu noćnog jedenja, ali se razlikuje po tome što osobe s ovim poremećajem spavaju (mjesečare) dok jedu i možda se ne sjećaju svojih radnji ujutro.
Pročitajte i ove članke:
- Poremećaji u prehrani: Raste broj nespecifičnih oblika, sa sobom nose psihičke poremećaje i dugo se liječe
- Iza viška kilograma kriju se dublji problemi: Psihologinja otkriva zašto nije dovoljno samo otići na dijetu
- Poremećaji spavanja: Ima ih čak 1/3 odraslih! Psihologinja otkriva što sve remeti san, koji simptomi upućuju na poremećaj i što učiniti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kako očistiti jako prljavu pećnicu? Evo jednostavnih uputa
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Chai, C. (2023). What Is Night Eating Syndrome? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention. Everyday Health.
- Allison, K. C. i sur. (2008). The Night Eating Questionnaire (NEQ): Psychometric properties of a measure of severity of the Night Eating Syndrome. Eating Behaviors, 9(1): 62–72.