Ovulacijska bol i uspješna trudnoća – postoji li veza?

Ovulacijska bol

Ovulacija je obično bezbolan ili neprimjetan proces za mnoge, ali značajan broj žena u svojim reproduktivnim godinama doživljava ovulacijsku bol.

Smatra se da je ta nelagoda posljedica širenja folikula jajnika, koji sadrži i oslobađa jajnu stanicu. Praćenje ovulacije važno je za upravljanje zdravljem i planiranje obitelji, a razumijevanje ovulacijske boli može pomoći u podržavanju reproduktivne dobrobiti.

Što je ovulacijska bol?

Ovulacija je ključna faza u menstrualnom ciklusu, posebno za one koje pokušavaju zatrudnjeti ili izbjeći trudnoću. Tijekom ovulacije jajna stanica izlazi iz jajnika i kreće se prema maternici. Kod osoba s ciklusom od 28 dana ovulacija se događa oko 14. dana. Ako jajna stanica nije oplođena do 25. dana, tijelo je izbacuje zajedno sa sluznicom maternice tijekom sljedeće menstruacije.

Oko 40 % žena u reproduktivnoj dobi može osjetiti bol tijekom ovulacije.

Ova bol se javlja u donjem dijelu trbuha, obično na strani gdje je jajna stanica izašla, a uzrokovana je rastućim folikulom koji rasteže površinu jajnika. Bol se može pojaviti prije, tijekom ili nakon ovulacije zbog pucanja folikula, iritacije oslobođenom tekućinom ili krvlju ili kontrakcijama jajovoda.

Ostali simptomi ovulacije uključuju glavobolje, mučninu, promjene cervikalne sluzi, promjene bazalne tjelesne temperature, bol u leđima, osjetljivost dojki i nelagodu u zdjelici. Do lučenja tekućine ili krvarenja može doći i zbog hormonskih fluktuacija ili stresa.

Bol tijekom ovulacije razlikuje se od menstrualnih grčeva. Uobičajeni simptomi uključuju bol na jednoj strani trbuha koja se javlja usred ciklusa, može mijenjati strane i osjeća se kao oštri trnci ili blagi grčevi. Također se možete osjećati napuhnuto ili neugodno nakon ovulacije. Bol može trajati od nekoliko minuta do dva dana, iako je jaka bol rijetka.

ovulacijska bol ne mora ukazivati na plodnost
FOTO: Shutterstock

Ovulacijska bol i plodnost

Iako je bol tijekom ovulacije normalna, ne mora nužno ukazivati ​​na plodnost. Ne doživljavaju je svi, a njezino prisustvo ne znači veću plodnost. Međutim, prepoznavanje vremena ovulacijske boli može pomoći pojedincima u predviđanju plodnog razdoblja, što pomaže u začeću ili izbjegavanju trudnoće.

Različite metode za praćenje ovulacije, kao što su praćenje bazalne tjelesne temperature, praćenje kalendara i promatranje cervikalne sluzi, mogu podržati upravljanje plodnošću.

Upravljanje ovulacijskom boli

Većina ovulacijskih bolova je kratka i ne zahtijeva liječenje. Lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta poput ibuprofena, termofor, promjene u prehrani ili tehnike upravljanja stresom mogu pružiti olakšanje. U težim slučajevima mogu se propisati oralni kontraceptivi za sprječavanje ovulacije i ublažavanje boli.

U nekim slučajevima bol tijekom ovulacije može signalizirati ozbiljnija stanja kao što su upala slijepog crijeva, endometrioza ili ciste na jajnicima. Važno je konzultirati se s liječnikom ako bol ne prestaje, ako je popraćena neobičnim simptomima poput krvarenja ili utječe na kvalitetu života.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. France, V. (2024). Ovulation Pain and Pregnancy Success: Is There a Connection? Healthnews.
  2. Ovulation Pain. (2023). Cleveland Clinic.
  3. Marcin, A. (2021). Why Ovulation Pain Shouldn’t Be IgnoredHealthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu