Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Leptin dijeta – prednosti, nedostaci i pravila
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Leptin dolazi od grčke riječi ”leptos” što znači ”mršav”, a to je hormon kojeg proizvode masne stanice. Odgovoran je za regulaciju metabolizma i tjelesne težine jer šalje signal mozgu da ste siti i da ne trebate više jesti.
Leptin dijeta je kreirao nutricionist Byron Richards, a više o pravilima te dijete pročitajte u nastavku.
Leptin – kako utječe na organizam?
Leptin je hormon kojeg sintetiziraju stanice masnog tkiva, a njegova uloge su vezanje na receptore u mozgu i signaliziranje sitosti. To znači da se taj hormon izlučuje iz stanica i putuje putem krvi do mozga jednom kada ste dovoljno pojeli. Osim toga, leptin može utjecati i na razgradnju postojećeg masnog tkiva.
Međutim, u nekim slučajevima će se previše leptina nakupiti u krvi što će dovesti do razvoja rezistencije, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline. Točan uzrok za razvoj rezistencije nije poznat, ali je moguće da se događa zbog stresa. Hormon kortizol koji se izlučuje za vrijeme stresnih situacija može u mozgu utjecati na smanjeno vezanje leptina na živčane receptore.
Iako je od otkrića leptina 1994. godine provedeno mnogo istraživanja o njegovom utjecaju na gubljenje kilograma i apsorpciju kalorija, uzimanje leptina kao dodatka prehrani vjerojatno ne utječe na ubrzanje gubljenja kilograma.
Međutim, iranski znanstvenici su u radu objavljenom 2014. godine pokazali da prehrana s povišenim udjelom proteina u odnosu na onu s povišenim udjelom ugljikohidrata i masti može utjecati na povećanje koncentracije leptina u središnjem živčanom sustavu.
Leptin dijeta – pravila
Pravila leptin dijete su otprilike slična pravilima ostalih dijeta, u smislu pridržavanja zdravih prehrambenih navika. Međutim, prije započinjanja bilo kakvog dijetalnog režima se obavezno potrebno savjetovati s liječnikom, posebno ako ste kronični bolesnik.
Neka od osnovnih pravila leptin dijete su:
- nastojte ne jesti barem tri sata prije spavanja,
- jedite tri obroka dnevno bez međuobroka,
- svaki obrok neka sadrži 500 – 600 kalorija, u rasporedu od 40% proteina, 30% masti i 30% ugljikohidrata,
- prestanite jesti prije nego ste potpuno siti.
Pokušajte više pažnje usmjeriti na vaš doručak jer ono što doručkom unesete u organizam u velikom mjeri utječe na rad organizma ostatak dana. Doručkom biste trebali unositi oko 30 grama bjelančevina svaki dan.
Ugljikohidrati su nepoželjan kandidat u pravilima bilo koje dijete. Leptin dijeta nalaže smanjeni unos ugljikohidrata u organizam, ali ne i potpuni prestanak konzumacije.
Hrana poput voća i povrća, svježeg sira i jogurta nije prezasićena ugljikohidratima stoga možete jesti zdravo i ukusno, samo morate otkriti namirnice koje vam odgovaraju. Zamislite koliko je vrsta hrane koju nikada niste probali.
Za dobre rezultate trebali biste odmah slijediti svih 5 pravila. Neka fokus ostane na tome da mršavite radi zdravlja, a kada smršavite svakako ćete biti zadovoljniji svojim izgledom.
Leptin dijeta – koje namirnice konzumirati?
Kako biste slijedili upute leptin dijete, dobro je znati koje namirnice konzumirati. U nastavku donosimo pregled dozvoljenih namirnica i ideja za jela po obrocima.
Doručak
Doručak treba biti najbogatiji izvor energije u danu, stoga se preporučuju ove namirnice:
- jaja,
- pileći ili pureći odrezak,
- grčki jogurt,
- svježi sir,
- zobena kaša,
- lanene sjemenke,
- bademovo, kokosovo i rižino mlijeko,
- proteinska sirutka u prahu.
Proteinsku sirutku možete dodati u žitarice ili smoothieje od voća i povrća koje vam odgovara.
Ručak
Salate su izvrstan izbor kada je u pitanju dijetalni ručak, međutim nitko vam neće zamjeriti ako trebate kaloričniju hranu uz salatu, pogotovo ako se bavite teškim fizičkim poslovima.
Kvinoja i leća su dobri izbori za vegetarijance. Pileća salata s dressingom od posnog sira, salata od tune ili salata od rajčice samo su neke od ideja koje možete iskoristiti za ručak.
Možete jesti i juhu od:
- rajčice,
- šparoga,
- graška,
- bundeve,
- gljiva,
- povrća.
Pripazite da ne pretjerate s količinom unesenih namirnica.
Večera
Leptinska večera trebala bi biti bogata morskim plodovima, poput:
- lignji,
- škampi,
- lososa,
- dagnji,
- plave ribe.
Kao prilog morskim plodovima jedite puno povrća. Neke od ideja za pripremu jela su:
- škampi u kokosovom mlijeku,
- mini tacosi s piletinom i avokadom,
- turski hamburger,
- tacos od lososa.
Vegani se mogu okušati u pripremi sirovog veganskog tacosa. Neka vas ne brine ako nemate morske plodove pri ruci. Morske plodove možete zamijeniti piletinom i jelima poput:
- piletine sa začinjenim maslacom,
- piletine u umaku od kopra,
- odreska od piletine i tikvica punjenih sirom.
Zadnji obrok obavezno pojedite najmanje tri sata prije spavanja i nemojte pretjerivati s količinama.
Leptin dijeta – nedostaci
Leptinska dijeta, kao i ostali dijetalni režimi, mogu dugotrajno biti opasni za zdravlje organizma ako se ne provode kako treba. Ako krenete slijediti takvu dijetu na svoju ruku, možete imati neke propuste u osiguravanju svih potrebnih nutrijenata na dnevnoj bazi, a i dugotrajno.
Ako naglo smanjite unos ugljikohidrata, možete iskusiti slabost i vrtoglavicu, kao i neke probavne probleme. Zato je veoma važno da se prije započinjanja bilo kakve dijete obratite liječniku.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- dijeta
- dijete
- doručak
- energija
- grčki jogurt
- gubitak kilograma
- piletina
- plodnost
- povrće
- ručak
- večera
- voće
- zdrava dijeta
- zdravlje srca
Izvori:
- Izadi, V., Saraf-Bank, S., Azadbakht, L. (2014) Dietary intakes and leptin concentrations. ARYA Atheroscler. 10, 266–272.
- West, M., Renee, J. (2019) Menus for the Leptin Diet. Livestrong.
- Whelan, C. (2017) Everything You Need to Know About the Leptin Diet. Healthline.