Sindrom iritabilnog crijeva i plinovi: Kako si pomoći?

Sindrom iritabilnog crijeva i plinovi

Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) često uzrokuje bolove u trbuhu, nadutost, zatvor ili proljev. Plinovi su također česta tegoba, a neki tretmani za IBS mogu ih čak i pogoršati.

Srećom, postoje načini kako ublažiti ove simptome.

Lijekovi bez recepta

U ljekarnama su dostupni lijekovi za ublažavanje nadutosti koji sadrže sastojke poput alfa-galaktozidaze. Ovi lijekovi su obično pristupačni, imaju malo nuspojava i mogu pomoći kod blažih problema s plinovima.

Osobe koje pate od zatvora, koji često vodi do nadutosti i viška plinova, mogu imati koristi od bezreceptnih dodataka s vlaknima ili magnezija.

No, važno je piti dovoljno vode uz vlakna – u suprotnom se simptomi mogu pogoršati.

Prilagodba prehrane

Određene namirnice mogu pogoršati plinove, osobito kod osoba s IBS-om. Vođenje dnevnika prehrane i bilježenje simptoma nakon obroka može pomoći u prepoznavanju okidača.

Namirnice bogate vlaknima – poput mahunarki, cjelovitih žitarica, voća i povrća – često izazivaju plinove. Iako vlakna pomažu kod zatvora, mogu i pojačati nadutost. Ako planirate povećati unos vlakana, razmislite o dodatku prehrani koji sadrži vlakna i postupno ga uvodite.

Dodaci prehrani obično izazivaju manje plinova od vlakana iz hrane. Obavezno se posavjetujte s liječnikom i pijte dovoljno tekućine.

Ostaje i nekoliko manje poznatih “krivaca”, uključujući:

Nisu sve ove namirnice problematične za svakoga, no umjetni zaslađivači mogu izazvati nadutost čak i kod osoba bez IBS-a. Također, brzo jedenje i konzumacija gaziranih pića mogu uzrokovati unos zraka u probavni sustav, što pojačava nadutost.

probiotici za IBS
FOTO: Shutterstock

Prirodni načini ublažavanja simptoma

Prije uzimanja biljnih dodataka ili alternativnih metoda liječenja svakako se savjetujte s liječnikom. Paprena metvica se već dugo koristi za olakšavanje probavnih tegoba. Šalica čaja od mente može pomoći kod nadutosti, ali kod nekih ljudi može izazvati žgaravicu.

Stres također može pogoršati simptome IBS-a, a u nekim slučajevima može biti i jedan od uzroka. Tehnike koje smanjuju stres – poput joge, meditacije, akupunkture ili hipnoze uz stručnu pomoć – mogu ublažiti simptome.

Probiotici

U vašim crijevima žive korisne bakterije koje pomažu u probavi. Neravnoteža tih bakterija mogla bi biti povezana s IBS-om.

Probiotici, korisne bakterije koje se unose kroz prehranu ili dodatke, mogu pomoći u vraćanju ravnoteže mikroflore u crijevima. Američko gastroenterološko društvo preporučuje konzumaciju hrane s probioticima za smanjenje nadutosti i plinova, iako je potrebno još istraživanja.

Jogurt sa “živim i aktivnim kulturama” dobar je prirodan izvor probiotika. Ako jogurt ne pomaže, posavjetujte se s liječnikom o probiotičkom dodatku i odgovarajućoj dnevnoj dozi.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Bolen, B. (2025). What to Eat With Gas Pain and IBSVerywell Health.
  2. Ellis, M. E. (2025). Get Relief from IBS GasHealthline.
  3. IBS and Gas. (2024). WebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu