Trebate li se i dalje testirati na COVID? Evo preporuka

testiranje na COVID

COVID-19 je evoluirao od globalne pandemije do onoga što stručnjaci sada smatraju endemskim virusom, što znači da je stalno prisutan u našim životima, ali se njime može upravljati.

Iako COVID-19 i dalje može biti ozbiljan i uzrokovati dugotrajne simptome kod nekih pojedinaca, većina ljudi se oporavi bez značajnih problema. Posljedično, mnogi sada na COVID-19 gledaju slično kao na gripu ili druge uobičajene respiratorne infekcije.

Uz ovu promjenu u perspektivi i porast broja slučajeva, mogli biste se zapitati trebate li se testirati na COVID svaki put kad se osjećate loše ili možete pretpostaviti da ga imate i nastaviti kao i obično.

Evo što predlažu stručnjaci za zarazne bolesti.

Prepoznavanje simptoma COVID-a

Prije rasprave o preporukama za testiranje, ključno je identificirati potencijalne simptome.

Tipični simptomi slični su prehladi, kako za WebMD kaže dr. med. William Schaffner, stručnjak za zarazne bolesti na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Vanderbilt. Međutim, za razliku od većine prehlada, COVID može izazvati povišenu temperaturu.

Trenutačni sojevi obično se javljaju sa simptomima poput grlobolje i začepljenja sinusa, a ponekad i kašlja, prema dr. Thomasu Russou, šefu odjela za zarazne bolesti na Sveučilištu u Buffalu. Ostali simptomi COVID-a su:

Teški slučajevi mogu uključivati ​​poteškoće s disanjem, bol ili pritisak u prsima, zbunjenost ili stalnu pospanost.

test za COVID
FOTO: Shutterstock

Trebate li se ipak testirati na COVID?

Sadašnji stav CDC-a o testiranju je opušteniji nego u prošlosti. Sada se navodi da, iako testiranje može pomoći u prepoznavanju COVID-19 i voditi daljnje radnje poput liječenja i smanjenja širenja virusa, nije nužno.

Odluka je prepuštena pojedincu.

Mišljenja među liječnicima su različita. Dr. Schaffner vjeruje da široko rasprostranjeno testiranje sredstava za prijenos možda neće biti potrebno svima. Međutim, dr. Russo se zalaže za testiranje, osobito ako simptomi postanu ozbiljni, jer je COVID-19 i dalje opasniji od gripe. Nitko nije potpuno bez rizika.

Tko bi se trebao testirati?

Određene osobe svakako bi se trebale testirati ako pokažu simptome, uključujući one s većim rizikom kao što su starije odrasle osobe, osobe koje uzimaju imunosupresivne lijekove i one sa stanjima poput astme, dijabetesa, pretilosti ili trudnice.

Dr. Schaffner napominje da bi te osobe mogle imati koristi od tretmana poput nirmatrelvira/ritonavira, koji mogu smanjiti rizike hospitalizacije. Testiranje se također savjetuje onima koji su u interakciji s ranjivom populacijom ili se planiraju okupljati s rizičnim članovima obitelji.

Metode testiranja na COVID

Postoji nekoliko opcija testiranja na COVID-19, uključujući PCR testove, koji se smatraju vrlo preciznima, ali može proći nekoliko dana do rezultata. Dr. Schaffner preporučuje brze testove dostupne u ljekarnama ili liječničkim ordinacijama za brže rezultate.

Ako se testirate dok imate simptome, vjerojatno ćete dobiti najtočniji rezultat. Ako ste bez simptoma, ali ste bili izloženi, čekanje 4 – 5 dana prije testiranja može dati bolje rezultate, jer je potrebno vrijeme da se virus otkrije. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Miller, K. (2024). Should You Still Be Testing for COVID? Health.
  2. Why you Should Still Test for COVID-19. (2023). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: Testiranje, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu