Medicinski odobrava
Hrvoje Pinoza, dr. med.
Virusna upala pluća – uzroci, simptomi i liječenje
- 4 komentara
- 2 min čitanja
Virusna upala pluća je obično manje teška od drugih vrsta upala pluća, poput onih uzrokovanih bakterijama i gljivicama. Ipak, neke vrste virusnih upala pluća mogu biti vrlo teške, posebno one uzrokovane virusom gripe ili novim koronavirusom koji uzrokuje COVID-19.
Virusna upala pluća – uzroci
Virusna upala pluća često se razvija kao komplikacija manje ozbiljnih virusnih infekcija, kao što su prehlada, infekcije gornjih dišnih puteva ili gripa.
Virusna upala pluća je obično manje teška od drugih vrsta i prolazi u roku od 1 do 3 tjedna.
Neke vrste virusne upale pluća, posebno one uzrokovane virusom gripe, mogu biti vrlo teške, pa čak i smrtonosne. Često je teško primijetiti da se pluća pune tekućinom, a to vrlo brzo može dovesti do otežanog disanja.
Osobe s kroničnim bolestima srca, plućnim problemima i trudnice imaju najveći rizik za ovu vrstu virusne upale pluća.
U nekim slučajevima, osobe s virusnom upalom pluća također mogu razviti i bakterijsku upalu pluća. To se događa jer se tijelo pokušava boriti protiv virusnih infekcija, a imunološki sustav nije dovoljno jak da bi se obranio.
Virusna upala pluća – simptomi
Simptomi virusne upale pluća su slični onima drugih tipova upale pluća, ali mogu biti manje ozbiljni od bakterijske upale pluća.
Najčešći simptomi su:
- kašalj,
- groznica,
- osjećaj hladnoće,
- kratkoća daha (što se može primijetiti prilikom naprezanja, poput penjanja stepenicama),
- bol u prsima prilikom dubokog disanja ili kašlja,
- glavobolja,
- gubitak apetita,
- iscrpljenost ili umor.
Simptomi virusne upale pluća mogu početi kao i oni kod gripe – groznica, slabost, bol u tijelu (zglobovima i mišićima) i suhi nadražajni kašalj. U roku od nekoliko dana, mogu se javiti teškoće pri disanju, bolan kašalj i povišena temperatura. Iako tijek bolesti nije isti kod svih osoba, ovo je uobičajeni razvoj bolesti kod većine ljudi.
Pročitajte više o pneumoniji kod djece: Upala pluća kod djece (pneumonija) – uzroci, vrste, simptomi i liječenje
Liječenje virusne upale pluća
Antibiotici nisu učinkoviti protiv virusnih upala pluća, no liječnik ih može propisati ako postoji i bakterijska upala pluća.
Obično, liječenje virusne upale pluća se svodi na kontroliranje simptoma i sprječavanje komplikacija. U nekim slučajevima liječnici mogu propisati antivirusne lijekove za liječenje virusne upale pluća.
Virusna upala pluća – samoliječenje
Samoliječenje je vrlo važno kod virusne upale pluća i uključuje sljedeće mjere:
- Pijte puno tekućine – to će pomoći u oslobađanju sluzi u plućima i iskašljavanju te će navlažiti sluznice dišnih puteva.
- Odmarajte se što je više moguće.
- Izbjegavajte lijekove protiv kašlja, osim ako Vam to liječnik nije dopustio. Susprežući kašalj kod upale pluća, onemogućuje se čišćenje pluća što može pogoršati virusnu upalu pluća.
Ako je potrebno, uzmite lijekove protiv bolova ili protiv povišene temperature.
Pročitajte više: Prehrana kod upale pluća – izazovi, ublažavanje simptoma
Virusna upala pluća – komplikacije
Komplikacije kod virusne upale pluća su rijetke, a mogu uključivati:
- respiratorne smetnje,
- sepsu,
- emfizem pluća ili apces pluća.
Ove komplikacije su najčešće kod osoba u visokorizičnim skupinama poput djece, osoba starijih od 65 godina, osoba s kroničnim zdravstvenim problemima, poput bolesti srca ili KOPB, ljudi s kompromitiranim imunološkim sustavom (presadba organa, AIDS) te pušača.
Pročitajte više: Upala pluća (pneumonia) – uzroci, simptomi i liječenje