Ne liječite visoki krvni tlak? Rizik od ovog je 42 % veći
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Nova studija, objavljena 14. kolovoza 2024. u časopisu Neurology, otkrila je da osobe starije od 60 godina s neliječenim visokim krvnim tlakom mogu biti u većem riziku od Alzheimerove bolesti. Ovo je u usporedbi s osobama čiji je visoki krvni tlak trenutačno liječen ili je bio liječen u prošlosti. Također je napravljena usporedba s osobama bez visokog krvnog tlaka.
Prema Alzheimerovoj udruzi, Alzheimerova bolest pogađa gotovo sedam milijuna ljudi samo u SAD-u i najčešći je oblik demencije, čineći između 60 – 80 % slučajeva.
Osobe koje imaju Alzheimerovu bolest suočavaju se s problemima pamćenja i kognicije koji su dovoljno ozbiljni da ometaju njihovu svakodnevicu. Starenje je najveći rizični faktor za ovu bolest.
Cilj studije bio je ispitati kako neliječeni visoki krvni tlak utječe na rizik od ove vrlo raširene bolesti.
Neliječeni visoki krvni tlak povezan s rizikom od Alzheimerove bolesti
Za potrebe studije istraživački tim analizirao je podatke više od 31.000 osoba. Prosječna dob sudionika studije bila je 72 godine. Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od četiri godine nešto više od 1.400 sudionika razvilo je Alzheimerovu bolest.
Nakon analize različitih čimbenika, poput očitanja krvnog tlaka, dijagnoze visokog krvnog tlaka i korištenja lijekova za njegovo liječenje, tim je otkrio da 9 % sudionika nije liječilo svoje stanje, 51 % ih je koristilo lijekove, 36 % nije imalo visoki krvni tlak, a 4 % nije bilo sigurno u svoj status.
Nakon prilagodbe za druge čimbenike koji bi mogli utjecati na ishod, otkriveno je da je neliječeni visoki krvni tlak povezan s 36 % povećanim rizikom od Alzheimerove bolesti u usporedbi s onima koji nisu imali visoki krvni tlak.
Prema autorima studije, ovo implicira da liječenje visokog krvnog tlaka kako starite može igrati ključnu ulogu u smanjenju rizika od Alzheimerove bolesti.
Kako visoki krvni tlak može povećati rizik od Alzheimerove bolesti?
Dr. John Lowe, liječnik iz Restore Carea, koji nije bio uključen u studiju, objasnio je kako visoki krvni tlak (hipertenzija) može biti povezan s Alzheimerovom bolešću:
Hipertenzija može uzrokovati oštećenje krvnih žila u mozgu, posebno onih sitnih, što može dovesti do nedovoljne opskrbe važnih dijelova mozga krvlju. Kada mozak ne dobiva dovoljno krvi, to može dovesti do smanjenja njegove funkcionalnosti, što se može manifestirati kao kognitivno opadanje.
Još jedna stvar je da je visoki krvni tlak rizični faktor za vaskularnu demenciju, koja se može pojaviti uz Alzheimerovu bolest i pogoršati stanje.
Kako smanjiti krvni tlak?
Dr. John Higgins, profesor i kardiolog na UTHealth Houston, koji također nije bio uključen u studiju, naveo je nekoliko koraka osim korištenja lijekova koji mogu pomoći u smanjenju visokog krvnog tlaka.
Jedan od njih je smanjenje unosa soli. Higgins preporučuje da razmotrite DASH dijetu. Međutim, biljna ili mediteranska prehrana također mogu biti od koristi. Kako bi vam bilo lakše, uklonite soljenku sa stola i provjeravajte oznake na prehrambenim proizvodima kako biste izbacili hranu s visokim sadržajem soli iz svoje prehrane.
Kalij također može pomoći u snižavanju krvnog tlaka pa možete pokušati koristiti zamjene za sol koje sadrže kalij, kako biste smanjili unos natrija. Ipak, trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom jer kalij može predstavljati problem za one s bolestima poput bolesti bubrega, srca, jetre i dijabetesa.
Osim toga, savjetuje redovitu tjelovježbu. Ciljajte na ≥150 minuta tjedno. Također, vježbe disanja, meditacija i joga izvrsni su načini za smanjenje stresa.
Kako smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti?
Dr. Lowe je nglasio da je smanjenje rizika od Alzheimerove bolesti višedimenzionalno i zahtijeva adresiranje brojnih životnih i zdravstvenih čimbenika:
- kognitivna stimulacija – sudjelovanje u mentalno angažiranim aktivnostima poput slagalica, čitanja i stjecanja novih vještina može pomoći u stvaranju kognitivne rezerve koja bi mogla odgoditi simptome Alzheimerove bolesti
- tjelesna aktivnost – vježbanje ima dvostruku korist, pomažući u regulaciji krvnog tlaka i općem zdravlju mozga; povećava protok krvi prema mozgu, čime može smanjiti nakupljanje amiloidnih plakova
- zdravlje srca – upravljanje kardiovaskularnim rizičnim čimbenicima, poput visokog krvnog tlaka, dijabetesa i visokog kolesterola, također igra ulogu u zaštiti mozga i smanjenju rizika od Alzheimerove bolesti
- zdrava prehrana – prehrana bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i niskim zasićenim mastima može smanjiti rizik od razvoja Alzheimerove bolesti; mediteranska prehrana, bogata ovim nutrijentima, štiti od kognitivnog propadanja
- društvena uključenost – održavanje jakih društvenih veza s drugima i zajedničko sudjelovanje u aktivnostima pomaže u poboljšanju mentalnog zdravlja, što može smanjiti rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.
Pročitajte i ove članke:
- Visoki tlak: Simptomi mogu biti nespecifični, zato se za hipertenziju kaže da je “tihi ubojica”! Evo na što trebate obratiti pozornost
- Alzheimerova demencija: Liječnik otkriva uzroke i simptome bolesti koja je uvijek fatalna
- Alzheimer se može predvidjeti sedam godina ranije!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- istraživanje
- neliječeni visoki krvni tlak
- savjeti stručnjaka
- visoki krvni tlak i Alzheimerova bolest
- Lennon, M. J. (2024). Blood Pressure, Antihypertensive Use, and Late-Life Alzheimer and Non-Alzheimer Dementia Risk. An Individual Participant Data Meta-Analysis. Neurology, 103(5): e209715.
- Schimelpfening, N. (2024). Your Alzheimer’s Risk Could be 42% Higher if You Leave High Blood Pressure Untreated. Healthline.