Kako spriječiti mamurluk? Evo učinkovitih trikova
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mamurluk je neugodan simptom koji nas ponekad pogađa nakon noći punih alkohola. Glavobolja, umor, suha usta i mučnina mogu pokvariti cijeli dan.
Ako ste ikada poželjeli da postoji način kako spriječiti mamurluk, niste sami. Iako ne postoji potpuno siguran način da se izbjegne, postoje učinkovite strategije koje vam mogu pomoći da smanjite ili čak potpuno izbjegnete ove simptome.
Što uzrokuje mamurluk?
Prvo, da bismo razumjeli kako spriječiti mamurluk, potrebno je razumjeti što ga uzrokuje. Mamurluk nastaje zbog dehidracije, niskih razina šećera u krvi, trovanja toksinima iz alkohola, kao i utjecaja alkohola na ravnotežu elektrolita u tijelu.
Alkohol uzrokuje povećano izlučivanje urina, što može dovesti do dehidracije. Također, alkohol utječe na jetru i usporava proizvodnju glukoze, što može uzrokovati pad šećera u krvi. Ove promjene mogu izazvati tipične simptome mamurluka.
Kako spriječiti mamurluk?
Evo nekoliko korisnih savjeta.
Pijte vodu prije, tijekom i nakon konzumacije alkohola
Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina za sprječavanje mamurluka je održavanje hidracije. Alkohol uzrokuje dehidraciju, pa je važno piti vodu prije, tijekom i nakon konzumacije alkohola.
Tako ćete pomoći tijelu da se oporavi i spriječiti glavobolje i umor ujutro. Ovaj savjet je ključan za sve koji žele saznati kako spriječiti mamurluk.
Izbjegavajte miješanje alkoholnih pića
Miješanje različitih vrsta alkohola može povećati šanse za mamurluk. Različite vrste alkohola imaju različite kemijske komponente koje mogu otežati probavu i uzrokovati veći stres za organizam.
Ako želite spriječiti mamurluk, najbolje je ograničiti konzumaciju na jedan tip alkohola, poput vina, piva ili žestokih pića, i držati se toga.
Jedite prije i tijekom pijenja alkohola
Konzumacija hrane prije i tijekom pijenja može usporiti apsorpciju alkohola, čime ćete smanjiti njegov negativan učinak na tijelo.
Idealna su jela koja sadrže proteine, zdrave masti i složene ugljikohidrate jer oni pomažu u održavanju stabilnih razina šećera u krvi. Na taj način možete smanjiti šanse da se probudite s glavoboljom i mučninom.
Izbjegavajte alkohol u kasnim satima
Pijenje alkohola kasno u noć može narušiti kvalitetu vašeg sna, što može dodatno pogoršati simptome mamurluka. Alkohol ometa REM fazu sna, što znači da se tijelo ne može oporaviti kako bi trebalo. Ako želite smanjiti rizik od mamurluka, najbolje je prestati piti nekoliko sati prije nego što planirate otići na spavanje.
Dodatni savjeti za bolje jutro
Postoje neki dodaci prehrani koji mogu pomoći u smanjenju mamurluka, poput vitamina B kompleksa, vitamina C i minerala kao što su magnezij i kalij. Ovi dodaci mogu pomoći u obnavljanju ravnoteže elektrolita i podržati vašu jetru. Također, aktivni sastojci poput acetilcisteina mogu pomoći u smanjenju štetnih učinaka alkohola na organizam.
Neki prirodni proizvodi poput đumbira, metvice i kamilice mogu pomoći u smanjenju mučnine i opuštanju probavnog sustava. Čaj od đumbira može smiriti želudac, dok čaj od kamilice može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti nakon pijenja.
Nakon što se probudite, nastavite piti vodu kako biste nadoknadili izgubljenu tekućinu i pomogli tijelu da se oporavi od alkohola. Čaša vode odmah nakon buđenja može smanjiti osjećaj suhoće u ustima i olakšati glavobolju.
Svi ovi savjeti mogu značajno smanjiti rizik od mamurluka, ali dugoročno, najbolji način za sprječavanje mamurluka je umjerenost u konzumaciji alkohola.
Pročitajte i ove članke:
- Top napitak protiv mamurluka koji će ublažiti mučninu
- Mamurluk: Nakon 30-e se teže podnosi! Otkrivamo zašto je to tako i postoji li univerzalan lijek za ovo stanje
- Čaj protiv mamurluka: Bolja je opcija od kave! Evo koji čajevi pomažu protiv mučnine, glavobolje, umora i razdražljivosti
- “Hangxiety”: Zašto osjećate tjeskobu nakon pijenja alkohola?
- Bhagwat, R. i Offman, C. (2024). How to Prevent a Hangover Before, During, and After a Night of Drinking. Real Simple.
- Hangovers. (2024). Mayo Clinic.
- Arnarson, A. (2022). 7 Evidence-Based Ways to Prevent Hangovers. Healthline.