Kako su povezani reumatoidni artritis i COVID-19?

Osobe s reumatoidnim artritisom imaju veći rizik od infekcija, uključujući COVID-19

Osobe s reumatoidnim artritisom imaju veći rizik od infekcija, uključujući COVID-19. Rizik od zaraze koronavirusom posebno je visok tijekom pogoršanja simptoma reumatoidnog artritisa, kada je imunološki sustav oslabljen.

Također, osobe koje uzimaju imunosupresivne lijekove izložene su većem riziku od zaraze COVID-19, kao i težih simptoma i komplikacija.

Ako imate reumatoidni artritis i dobijete pozitivan test na COVID-19, odmah se obratite svojem liječniku za savjet. Simptomi COVID-19, poput povišene temperature, kašlja i umora, isti su bez obzira na prisutnost reumatoidnog artritisa. Ako su simptomi blagi, moguće je oporaviti se kod kuće.

Redovito cijepljenje protiv COVID-19 može pomoći u smanjenju rizika od zaraze i težine bolesti.

Kako COVID-19 utječe na osobe s reumatoidnim artritisom?

Osobe s reumatoidnim artritisom sklonije su infekcijama, uključujući virusne, bakterijske i respiratorne. Istraživanje pokazuje da imaju veći rizik od teških infekcija u usporedbi s osobama koje imaju neupalne reumatske bolesti. Rizik od infekcije dodatno se povećava ako je bolest aktivna ili ako osoba prolazi kroz pogoršanje simptoma.

Studije su pokazale da osobe s reumatoidnim artritisom češće završavaju u bolnici zbog infekcija, osobito respiratornih. Virus SARS-CoV-2, koji uzrokuje COVID-19, može uzrokovati infekcije gornjih dišnih puteva (nos, sinusi, grlo) i donjih dišnih puteva (dušnik, pluća).

Rizik od težih simptoma i hospitalizacije

Jedan od glavnih problema kada osobe s reumatoidnim artritisom obole od COVID-19 jest njihova oslabljena sposobnost borbe protiv virusa. Rizik od težih simptoma i komplikacija veći je kod starijih osoba, onih s drugim kroničnim bolestima te kod onih s teškim i nekontroliranim oblikom reumatoidnog artritisa.

Istraživanje je pokazalo da necijepljene osobe s reumatoidnim artritisom imaju veći rizik od hospitalizacije i smrtnog ishoda zbog COVID-19.

Čak i cijepljene osobe s ovom bolešću mogu imati veći rizik od infekcije i hospitalizacije u odnosu na opću populaciju. No, dodatne doze cjepiva i pridržavanje preventivnih mjera mogu smanjiti taj rizik.

osobe s reumatoidnim artritisom češće završavaju u bolnici zbog infekcija
FOTO: Shutterstock

Utjecaj drugih bolesti i terapija

Mnogi pacijenti s reumatoidnim artritisom imaju i druge zdravstvene probleme poput srčanih bolesti, dijabetesa i kroničnih plućnih bolesti, što može dodatno otežati borbu protiv COVID-19.

Također, terapije koje se koriste za liječenje reumatoidnog artritisa, uključujući imunosupresivne lijekove i kortikosteroide, mogu povećati rizik od zaraze i težih simptoma.

Iako su kortikosteroidi u početku pandemije smatrani rizičnima za pacijente s COVID-19, kasnija istraživanja su pokazala da neki od njih, poput deksametazona, mogu smanjiti smrtnost kod osoba s težim oblicima bolesti.

Ipak, osobe koje uzimaju kortikosteroide trebale bi se posavjetovati s liječnikom o rizicima i prednostima terapije.

Dugi COVID i reumatoidni artritis

Dugi COVID se odnosi na simptome koji traju tjednima, mjesecima ili čak godinama nakon početne infekcije. Osobe s reumatoidnim artritisom mogu imati povećan rizik od dugog COVID-a zbog oslabljenog imunološkog sustava i kroničnih zdravstvenih stanja.

Najčešći simptomi dugog COVID-a uključuju umor, otežano disanje, bolove u mišićima i zglobovima, probleme s koncentracijom, promjene u osjetu mirisa i okusa te poremećaje spavanja. Trenutno ne postoji univerzalan tretman za dugi COVID, ali istraživanja se nastavljaju kako bi se pronašle učinkovite terapije.

Može li COVID-19 izazvati reaktivni artritis?

Neka istraživanja sugeriraju da COVID-19 može uzrokovati reaktivni artritis nakon infekcije koja napada mišićno-koštani sustav. Ovaj oblik artritisa obično zahvaća zglobove nogu, poput koljena, gležnjeva i stopala. Simptomi mogu uključivati blagu oteklinu zglobova, upalu tetiva i nakupljanje tekućine u zahvaćenim područjima.

Reaktivni artritis povezan s COVID-19 obično se javlja unutar nekoliko dana do četiri tjedna nakon infekcije i najčešće je privremen te se povlači nakon nekoliko dana. Slični slučajevi su zabilježeni i nakon drugih virusnih i bakterijskih infekcija, uključujući HIV, denga groznicu i salmonelu.

Simptomi COVID-19 kod osoba s reumatoidnim artritisom

Osobe s reumatoidnim artritisom koje se zaraze COVID-19 imaju iste simptome kao i ostali, a to uključuje:

Ozbiljniji simptomi mogu uključivati visoku temperaturu, težak kašalj i ozbiljne probleme s disanjem, što može ukazivati na upalu pluća ili sindrom akutnog respiratornog distresa (ARDS). Imunosupresivni lijekovi, uključujući steroide, ponekad mogu prikriti simptome poput groznice, zbog čega je važno pratiti sve druge znakove bolesti.

Teži oblici COVID-19 mogu dovesti do komplikacija poput sepse, ozbiljnih plućnih oštećenja i dugoročnih posljedica po zdravlje. Ako imate reumatoidni artritis i razvijete simptome COVID-19, ključno je potražiti medicinsku pomoć kako biste smanjili rizik od komplikacija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu