COVID nije samo respiratorna bolest! Teški slučajevi mogu oštetiti mozak, a vode i do jednog poremećaja

Istraživanja pokazuju da COVID-19 utječe na središnji živčani sustav, što dovodi do raznih neuroloških simptoma

Uz stalni porast slučajeva COVID-19 diljem zemlje, ključno je preispitati naše razumijevanje dugoročnih učinaka virusa, posebice njegovog utjecaja na mozak i obrasce spavanja. Nedavne studije istražuju neurološke i kognitivne implikacije COVID-19, kao i na prevalenciju poremećaja spavanja među onima koji su preboljeli COVID.

Neurološke implikacije COVID-19

Istraživanja pokazuju da COVID-19 nije samo respiratorna bolest, već utječe i na središnji živčani sustav, što vodi do raznih neuroloških simptoma. Ovi simptomi, koji se mogu manifestirati u akutnim i dugotrajnim stadijima, uključuju glavobolje, bolove u mišićima, pa čak i teža stanja poput Guillain-Barreovog sindroma i encefalopatije.

Studije neuroimaginga otkrile su strukturne promjene u mozgu pacijenata oboljelih od COVID-19, uključujući smanjenje debljine sive tvari, osobito u regijama povezanim sa senzornom obradom, donošenjem odluka i pamćenjem.

Štoviše, virus može izravno zaraziti endotelne stanice mozga, potencijalno vodeći do stvaranja ugrušaka i moždanog udara. Studije su pokazale da se ishemijski moždani udar, često embolične prirode, može pojaviti kod pacijenata s COVID-19 u svim dobnim skupinama, s većom prevalencijom kod muškaraca.

Osim toga, osobe koje su preboljele COVID-19 mogu doživjeti kognitivne nedostatke, uključujući oštećenje pamćenja, pažnje i izvršnih funkcija, što se zajednički naziva “moždana magla” (eng. brain fog). Dok se određeni oporavak može dogoditi unutar prve godine nakon infekcije, teški slučajevi COVID-19 povezani su s dugotrajnim kognitivnim oštećenjima.

Pročitajte članak “Moždana magla: Liječnik otkriva sve o post-COVID simptomu koji pogađa sve veći broj ljudi“.

Nedavno istraživanje iz Vijetnama naglašava značajnu prevalenciju nesanice među preživjelima od COVID-19
FOTO: Shutterstock

Poremećaji spavanja kod osoba koje su preboljeli COVID-19

Nedavno istraživanje iz Vijetnama naglašava značajnu prevalenciju nesanice među preživjelima od COVID-19 koji su imali blage simptome i nisu zahtijevali hospitalizaciju.

Više od tri četvrtine ispitanih osoba prijavilo je nesanicu unutar šest mjeseci nakon infekcije, a gotovo četvrtina ju je opisala kao tešku.

Naime, ozbiljnost nesanice nije bila u korelaciji s težinom početne infekcije COVID-19. Pojedinci s već postojećim mentalnim zdravstvenim stanjima, poput depresije i anksioznosti, imali su veću vjerojatnost da će doživjeti nesanicu, što naglašava potrebu za ranom intervencijom i podrškom za poremećaje spavanja nakon COVID-19.

Rješavanje problema sa spavanjem i traženje pomoći

Stručnjaci naglašavaju važnost brzog rješavanja problema sa spavanjem nakon infekcije COVID-19. Jednostavne promjene stila života, poput održavanja dosljedne rutine odlaska na spavanje, izbjegavanja vremena ispred ekrana i uključivanja redovite tjelovježbe, mogu poboljšati kvalitetu sna.

Sredstva za spavanje koja se izdaju bez recepta mogu pružiti privremeno olakšanje, ali učestala nesanica zahtijeva profesionalnu procjenu i liječenje.

Kognitivno-bihevioralna terapija prepoznata je kao zlatni standard za liječenje nesanice, fokusirajući se na prepoznavanje i modificiranje ponašanja koja pridonose poremećajima spavanja. Davanje prioriteta dobroj higijeni spavanja ključno je za opću dobrobit, posebno za pojedince s već postojećim mentalnim zdravstvenim problemima.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Hoang, H. T. X. i sur. (2024). Sleep quality among non-hospitalized COVID-19 survivors: a national cross-sectional study. Front. Public Health., 11: 1281012.
  2. Koltuska-Haskin, B. (2024). Update on COVID-19 and How It Changes the Brain. Psychology Today.
  3. Rauf, D. (2024). Even Mild COVID-19 May Raise Insomnia Risk. Everyday Health.
  4. Hingorani, K. S. i sur. (2022). COVID-19 and the brain. Trends Cardiovasc Med., 32(6): 323–330. 

Saznajte više o nesanici u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu