Zimsko povrće: 13 “faca” koje se trebaju naći na tanjuru

Zimsko povrće

Zimsko povrće je povrće koje može izdržati hladnoću, pa čak i uspijevati tijekom hladnog vremena. Dok povrće poput patlidžana i tikvica strada na niskim temperaturama, kelj i cikla su otporniji i manje podložni oštećenjima od mraza.

Zimsko povrće – koje je najzdravije?

Bez obzira na to želite li jesti sezonsko ili osigurati da odaberete najukusnije povrće na tržnici ili u trgovini, evo kako odabrati najsvježije i najnutritivnije zimsko povrće.

Kelj

Kelj je lisnato povrće iz obitelji kupusnjača koje je vrlo otporno na hladne temperature. Iako je dostupno tijekom cijele godine, najbolje uspijeva u hladnijim uvjetima i često ga možete pronaći na zimskim tržnicama.

Kelj može rasti čak i pod snijegom, a njegov okus često se poboljšava nakon što doživi mraz.

Kelj je iznimno zdrav, bogat vitaminima i mineralima, vlaknima i zaštitnim biljnim spojima. Jedna šalica kuhanog kelja sadrži 4,72 g vlakana, što je oko 16,86 % preporučene dnevne količine (PDK), te je bogat vitaminima A i C, magnezijem, kalijem i karotenoidnim antioksidansima poput beta karotena, luteina i zeaksantina.

Špinat

Poput kelja, špinat je izdržljivo lisnato povrće koje može preživjeti mraz. Špinat je bogat vitaminima C i E, koji djeluju kao antioksidansi i štite stanice od oštećenja koja mogu dovesti do bolesti.

Jedna šalica kuhanog špinata sadrži 19,5 % dnevne potrebe za vitaminom C i 26 % dnevne potrebe za vitaminom E. Također sadrži B vitamine poput folne kiseline, minerale poput željeza i kalcija te zaštitne biljke spojeve polifenola.

Prokulice

Prokulice izgledaju poput malih glavica kupusa i imaju zemljasti, blago orašasti okus. Mogu se jesti sirove, npr. u salatama, ali najčešće se konzumiraju kuhane. Ove klice najbolje rastu u hladnim uvjetima i njihov okus često je bolji nakon laganog mraza.

Jedna šalica kuhanih prokulica sadrži šest grama vlakana, što pokriva 21,43 % PDK. Osim vlakana, bogate su vitaminom K, koji je važan za zdravlje srca, kostiju i mozga.

Prokulice izgledaju poput malih glavica kupusa i imaju zemljasti, blago orašasti okus
FOTO: Shutterstock

Krumpir

Krumpir je već dugo izvor hrane u zimskim mjesecima zbog svoje sposobnosti dugotrajnog skladištenja. Može se čuvati šest mjeseci na temperaturi od 5 °C, što ga čini dostupnim tijekom cijele zime.

Krumpir je izvrstan izvor vlakana, vitamina C, B vitamina i minerala poput kalija. Srednji pečeni crveni krumpir pokriva 20 % dnevnih potreba za kalijem.

Mrkva

Mrkva uspijeva u hladnoj zemlji i postaje slađa nakon izlaganja niskim temperaturama. Mraz uzrokuje pretvorbu škroba u šećer, što sprječava smrzavanje vode u mrkvama i čini ih slađima.

Mrkva je posebno bogata vitaminom A, a jedna šalica sirove mrkve pokriva 119 % PDK. Osim toga, karotenoidi poput beta karotena mogu pomoći u zaštiti stanica.

Blitva

Blitva uspijeva u hladnijim uvjetima. Ova zimska biljka bogata je nutrijentima koji podržavaju zdravlje srca, poput kalija i magnezija. Jedna šalica kuhane blitve sadrži 20 % dnevnih potreba za kalijem i 35 % za magnezijem.

Dijete bogate kalijem i magnezijem povezane su s nižim krvnim tlakom, što smanjuje rizik od bolesti srca.

Peršin

Peršin je korjenasto povrće koje uspijeva na hladnim temperaturama. Ima zemljasti okus, a kao i mnoge druge biljke otporne na hladnoću, peršin je ukusniji nakon što je izložen mrazu. Bogat je vlaknima, vitaminom C, kalijem i folnom kiselinom. Jedna šalica kuhanog peršina pokriva 22 % dnevnih potreba za vitaminom C.

Poriluk

Poriluk pripada obitelji luka, zajedno s lukom i češnjakom. Može se ubrati u proljeće ili zimi pa je popularan izbor u zimskim mjesecima. Ima blag, sladak okus i često se koristi u juhama.

Poriluk je dobar izvor vitamina K i mangana, minerala koji je važan za zgrušavanje krvi, metabolizam energije i rad živčanog i imunološkog sustava.

Poriluk pripada obitelji luka, zajedno s lukom i češnjakom
FOTO: Shutterstock

Švedska repa ili koraba

Švedska repa ili koraba otporna je na mraz i često se konzumira u zimskim jelima poput variva. Može se čuvati mjesecima na hladnom. Ima sladak, blago papreni okus, a bogata je vitaminom C.

Jedna šalica kuhane korabe pokriva 50 % dnevnih potreba za vitaminom C, a dijete bogate ovim vitaminom povezane su s nižim rizikom od različitih bolesti, uključujući rak.

Kupus

Kupus je još jedan član obitelji kupusnjača koji nudi mnoge zdravstvene koristi. Bogat je vitaminom C, folatom i antioksidansima poput fenolnih kiselina i flavonoida. Crveni kupus je izvor flavonoida, osobito antocijana, koji mogu smanjiti rizik od bolesti srca.

Daikon

Daikon je zimska rotkvica koja ima hrskavu teksturu i blag, papreni okus, te se može konzumirati sirova ili kuhana. Daikon je bogat vitaminom C i sadrži male količine drugih vitamina i minerala poput folne kiseline i kalija.

Također, sadrži spojeve sumpora, poznate kao glukozinolate, koji mogu imati zaštitna svojstva protiv raka.

Cikla

Cikla je korjenasto povrće koje uspijeva u hladnom vremenu. Njezinu intenzivnu boju daje biljka pigment betalain, koji može pomoći u smanjenju upala i zaštiti od bolesti srca. Cikla je bogata nitratima, koji se pretvaraju u dušikov oksid, što poboljšava protok krvi i može smanjiti krvni tlak.

Cvjetača

Cvjetača je kupusnjača koja podnosi mraz i može se skladištiti do mjesec dana na niskim temperaturama. Bogata je mnogim vitaminima i mineralima, uključujući folat, vitamin K i vitamin C, ali je siromašna kalorijama i ugljikohidratima. Sadrži i antioksidanse poput flavonoida, fenolnih kiselina i glukozinolata. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kubala, J. (2024). 13 Healthiest Winter Vegetables To TryHealth.
  2. Shubrook, N. (2023). 30 of the healthiest winter foods. Good Food.
  3. Kubala, J. (2017). The 10 Healthiest Winter VegetablesHealthline.

     

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu