Čaj od artičoke: Stvoren za zdravlje probavnog sustava, kože, tlaka, kolesterola i šećera u krvi! Znamo kako se priprema i koristi

Čaj od artičoke

Čaj od artičoke je napitak koji se pravi od lišća artičoke, a tradicionalno se priprema u Vijetmanu kao zamjena za zeleni čaj. Napravljen kuhanjem svježih ili suhih listova, čaj od artičoka jednostavan je način za dodavanje dragocjenih hranjivih tvari ove biljke u svakodnevnu prehranu.

Artičoke su omiljena delicija gurmana i često se nalaze na mediteranskim jelovnicima.

Iako se smatra povrćem, biljka artičoka (lat. Cynara scolymus), koja pripada obitelji glavočika (Asteraceae), zapravo je pupoljak cvijeta. Njezin jestivi dio, koji se sastoji od sočnog srca pokrivenog mesnatim listovima, sazrjevanjem se pretvara u prekrasan ljubičasti cvijet.

Artičoke su omiljena delicija gurmana
FOTO: Shutterstock

Porijeklom je iz mediteranske regije, sjeverne Afrike i drevnog Egipta, a jedna je od najstarijih namirnica na svijetu čija je upotreba dokumentirana još u egipatskim, grčkim i rimskim spisima.

Svježu artičoku je najbolje i najlakše nabaviti kad je sezona berbe, a to je između veljače i lipnja ili rujna i prosinca, ovisno o podneblju.

Kada se kuha na pari, artičoka ima nježnu teksturu i slatki, zemljani okus, što je čini izvrsnim dodatkom umacima i varivima, kao i savršenim samostalnim jelom koji se često priprema s limunom i otopljenim maslacem.

Čaj od artičoka bogat je vitaminima i mineralima

Kada pijemo čaj od artičoke, u organizam unosimo bogat izvor vitamina A, B (pogotovo folata, tj. vitamina B9), C i K te minerala poput cinka, magnezija, željeza, kalija, fosfora, kalcija i dijetalnih vlakana.

Kalij je vitalan za regulaciju probavnog sustava te funkciju bubrega i jetre. Folat je važan nutrijent koji pomaže u stvaranju crvenih krvnih stanica, dok je vitamin C ključan za apsorpciju i skladištenje željeza čime se potiče pravilan rad imunološkog sustava.

Artičoke su posebno bogate bakrom, koji je ključan mineral za razne tjelesne funkcije uključujući stvaranje kolagena, crvenih krvnih zrnaca, apsorpciju željeza i podršku imunitetu. Sadrže i vitamin K koji je bitan za proces vezivanja kalcija u koštano tkivo.

Čaj od artičoke za jetru
FOTO: Shutterstock

Artičoka čaj i zdravstvene dobrobiti

Najčešće koristimo čaj od artičoke za jetru jer potiče njezin rad, štiti je i liječi od bolesti te pomaže u njezinoj zaštiti i zdravoj funkciji. Potiče stvaranje žuči, pomaže kod insuficijencije i bržeg oporavka jetre od posljedica alkoholizma.

S obzirom na to da je artičoka bogata antioksidansima kao što su kvercetin, rutin i vitamin C, smanjuje rizik od kroničnih bolesti te štiti kožu od upala i oksidativnog stresa, čime se ublažavaju bore, staračke pjege i mrlje na koži.

Čaj od artičoke također snižava visoki krvni tlak i pomaže u smanjenju razine lošeg kolesterola, zbog čega je odlična u prevenciji srčanih bolesti, ateroskleroze i moždanog udara.

Kao prirodni diuretik, artičoka čaj se pokazao kao jedan od odličnih čajeva za mršavljenje jer oslobađa tijelo od viška masnoće i sprječava zadržavanje vode putem urina.

S obzirom na to da sadrži inulin, preporučuje se dijabetičarima jer regulira razine šećera u krvi.

Istraživanja su pokazala da čaj od artičoka potiče čišćenje jetre i samim time detoksikaciju organizma, čime se eliminiraju toksini iz tijela. Na taj se način stimulira metabolizam, pročišćava koža i smanjuje opterećenje imunološkog sustava.

Čaj od lista artičoke ima blagotvorni utjecaj na probavni sustav jer umiruje želudac, pomaže kod mučnine, žgaravice, nadutosti, bolova u trbuhu, usporene probave, zatvora ili proljeva.

Dok se opuštate uz šalicu toplog čaja, ona će također pomoći u ublažavanju napetosti, stresa i tjeskobe zbog sadržaja cinka, magnezija i kalija koji se nalaze u artičokama.

Čaj od artičoke - recept
FOTO: Shutterstock

Čaj od artičoke – recept

Okus čaja od artičoke je iznenađujuće ugodan, s blagim, slatkim okusom. Unatoč suptilnoj slatkoći, čaj od lista artičoke ima zemljanu, gorku notu koja se može prekriti dodatkom prirodnog zaslađivača poput meda.

Kad je u pitanju čaj od artičoke, priprema je vrlo jednostavna. Možete koristiti gotov čaj sa sušenim listovima biljke ili svježe glavice artičoke.

Kod kupovnog čaja slijedite upute, a za domaći čaj od svježih artičoka trebat će malo više vremena.

Priprema

  1. Uzmite dvije svježe artičoke čiji su listovi čvrsto zatvoreni. Uklonite deblju stabljiku i oštećene dijelove te ih dobro operite pod mlazom vode.
  2. U velikom loncu prokuhajte 750 ml vode.
  3. Dodajte artičoke u lonac i, čim voda ponovno zavrije, smanjite vatru te pokrijte lonac poklopcem. Kuhajte 20 – 60 minuta.
  4. Skuhane artičoke izvadite iz kipuće vode, stavite ih sa strane i iskoristite za jelo.
  5. Procijedite tekućinu kroz gustu cjediljku kako biste uklonili ostatke lišća ili vlakna.

Nakon što ga procijedite, čaj od lista artičoke možete poslužiti ohlađen ili vruć. Po želji ga možete zasladiti medom ili dodati sok od limuna.

Čaj od artičoka pijte dva puta dnevno. Ako ste napravili veću količinu, čuvajte u hladnjaku do tri dana.

Artičoka čaj
FOTO: Shutterstock

Recept za čaj od suhog lišća artičoka

Ako u vrtu imate artičoke, čaj možete pripremiti od listova koje ste sami sušili. Ovaj čaj ima lijepu svijetlozelenu boju.

Priprema

  1. U litru kipuće vode stavite 50 – 100 g sušenih listova artičoke.
  2. Pustite da odstoji 5 – 10 minuta.
  3. Čaj procijedite u šalicu.

Popijte šalicu ovog čaja prije jela, tri puta dnevno. Čaj možete piti topao ili hladan.

Napomena

Osobe s bubrežnim ili žučnim kamencima trebale bi izbjegavati ovaj čaj jer može pogoršati stanje.

Ako ste alergični na kamilicu, maslačak ili echinaceu, moguće je da ćete biti alergični i na artičoku.

Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.

Čaj od artičoke – gdje kupiti?

Čaj možete nabaviti u specijaliziranim kućama čajeva, biljnim ljekarnama, na eko tržnicama i u trgovinama zdrave hrane.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

2.33 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu