7 sastojaka u kozmetici koji mogu izazvati alergiju

Više od 3.700 tvari identificirano je kao kontaktni alergeni

Navigacija kroz torbicu s kozmetikom može se činiti kao hodanje po minskom polju, posebno kada niste sigurni koji bi proizvod mogao izazvati svrbež ili neugodan osip. Ključno je razumjeti svoje alergije na sastojke za njegu kože. Naime, oko 24 % Amerikanaca u nekom trenutku doživi alergijsku reakciju na koži.

Više od 3.700 tvari identificirano je kao kontaktni alergeni, a mnoge od njih nalaze se u svakodnevnim proizvodima za njegu. Informiranost o njihovim učincima može vam pomoći da izbjegnete probleme. Evo pregleda uobičajenih iritantnih sastojaka i umirujućih alternativa.

Aluminijski spojevi

Ako primijetite crvenilo ili ljuštenje ispod pazuha nakon korištenja antiperspiranta, mogli biste biti alergični na aluminijske spojeve koji se obično nalaze u ovim proizvodima, prema dr. Joshua Zeichneru iz Mount Sinai Medical Center. Nažalost, jače formule često povećavaju vjerojatnost reakcije.

Odaberite prirodne dezodoranse koji učinkovito maskiraju miris, iako možda neće spriječiti znojenje. Ako imate mrlje ispod pazuha, isprobajte antiperspirant za osjetljivu kožu, koji sadrži niže razine aluminija.

Kiseline

Proizvodi koji eksfoliraju, poput salicilne kiseline za akne i glikolne kiseline u kemijskim pilinzima, ponekad mogu iritirati kožu umjesto da joj pomažu. Prekomjerna upotreba ovih sastojaka može dovesti do suhoće, crvenila ili peckanja.

Posavjetujte se s dermatologom kako biste osigurali pravilnu upotrebu salicilne kiseline i retinoida. Postupno povećavajte primjene ili smanjite učestalost dok ne pronađete razinu koja odgovara vašoj koži. Ako glikolni pilinzi uzrokuju reakciju, razmislite o vitaminu C ili voćnim enzimskim pilinzima, ili prijeđite na blage pilinge.

Pročitajte članak “Salicilna kiselina i retinol: Mogu li se koristiti zajedno?“.

Mirisi

Sintetski sastojci mirisa mogu iritirati kožu kod više od 20 % Amerikanaca, što dovodi do osipa i respiratornih problema. Miris nije ograničen samo na parfeme; prisutan je u gotovo svim proizvodima za njegu, ponekad čak i onima označenima kao “bez mirisa“.

Izbjegavajte proizvode koji sadrže “miris” na popisu sastojaka i tražite opcije “bez mirisa”.
sastojci u kozmetici koji mogu izazvati alergiju
FOTO: Shutterstock

Metali

Alergije na metale poput nikla također se mogu primijeniti na kobalt, koji se nalazi u raznim proizvodima za osobnu njegu, uključujući antiperspirante i određene boje za kosu. Ostali metali poput aluminija i olova također se mogu pojaviti u kozmetici.

Koristite prirodne dezodoranse i provedite patch test s bilo kojim novim mineralnim makeupom kako biste osigurali da nećete reagirati prije nego što ga nanesete na osjetljivu kožu.

Emolijensi

Emolijensi bi trebali ugodno djelovati na koži, ali mogu izazvati izbijanje akni, posebno kod osoba s kožom sklonom aknama. Sastojci na koje treba paziti uključuju lanolin, kokosov maslac i kakao maslac.

Odaberite hidratantne kreme na bazi vode koje su nekomedogene i pomažu održavanju hidratacije kože bez začepljivanja pora.

Sulfati

Natrijev lauril sulfat i natrijev laureth sulfat su deterdženti u mnogim šamponima i gelovima za tuširanje. Ako imate stalne iritacije kože ili očiju, razmislite o izbjegavanju ovih sastojaka, koji mogu dovesti do osipa i suhoće.

Provjerite ima li sulfata na popisu sastojaka, često se nalaze pri vrhu. Većina prirodnih i organskih šampona izbjegava ove sastojke i obično su blaži prema kosi.

Pročitajte članak “Sulfati u šamponima: Uzrokuju li gubitak kose?“.

Eterična ulja

Iako su eterična ulja prirodna, mogu i dalje izazvati iritaciju, uključujući osipe. Možete ih pronaći u šamponima, regeneratorima i losionima.

Ako sumnjate na alergijsku reakciju na eterično ulje, pokušajte identificirati koje izaziva problem. Većina tvrtki jasno navodi eterična ulja u svojim sastojcima, što ih čini lakšima za izbjegavanje od sintetskih mirisa. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu