Prirodni dezodorans: Njeguje pazuhe i štiti od neugodnih mirisa bez štetnih posljedica! Evo jednostavnog recepta
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mnogi se danas okreću prirodnim dezodoransima zbog velikog broja štetnih kemikalija koje se nalaze u onim komercijalnima. Istraživanja su povezala korištenje dezodoransa na bazi aluminija s vrlo negativnim posljedicama po naše zdravlje. Zato u nastavku donosimo recept za izradu potpuno sigurnog prirodnog dezodoransa koji će vas zaštititi od neugodnih mirisa bez štetnih posljedica.
Prirodni dezodorans
Prirodni dezodoransi više nisu nepoznanica, a najčešće se izrađuju na bazi sode bikarbone, magnezija ili cinka, zbog njihovih dezodorirajućih svojstava. Umjesto da sprječava znojenje, prirodni dezodorans dopušta koži da izbaci toksine iz organizma, no sprječava nastanak bakterija koje potom uzrokuju neugodne mirise.
Važno je imati na umu da znoj prirodno nema neugodan miris, a znojenje je prijeko potrebna funkcija organizma da se ohladi. Za razliku od komercijalnih dezodoransa, bilo u spreju, sticku ili roll on pakiranju, uz prirodne dezodoranse podupirete zdravlje organizma i dopuštate tijelu da izluči štetne tvari koje se u suprotnom zadržavaju i potpomažu bolestima.
Napravite prirodni dezodorans sa sodom bikarbonom, biljnim uljima i maslacem koji će, uz dezodorirajuće svojstvo, njegovati osjetljivu kožu pazuha.
Prirodni dezodorans – kako napraviti?
Izrada je poprilično jednostavna, a proces se svodi na zagrijavanje i topljenje maslaca na niskoj temperaturi, kako biste potom s njima povezali sastojke u prahu, poput sode bikarbone i aru praha.
Za osjetljiviju kožu možete upola smanjiti količinu sode bikarbone.
Prirodni dezodorans – recept
Evo recepta za prirodni dezodorans.
Sastojci:
- 2 jušne žlice (30 ml) kakao ili shea maslaca
- 2 jušne žlice (30 ml) kokosovog ulja
- 2 čajne žličice (10 ml) bademovog ulja
- 1 čajna žličica (5 ml) ulja koštica marelice (ili također bademovog)
- 2 jušne žlice (30 g) pčelinjeg voska
- 2 jušne žlice (30 g) sode bikarbone
- 1 jušna žlica (15 g) aru praha
- 1 jušna žlica (15 g) zelene ili bijele gline
- 30 – 50 kapi eteričnih ulja po izboru (izbjegavajte citruse).
Aru prah služi kako bi povezao i zgusnuo sastojke dezodoransa, dok će glina pomoći pri detoksikaciji. Ako ste prije prelaska na prirodne dezodoranse koristili komercijalne dezodoranse, velika je mogućnost da vam prirodni isprva neće djelovati. To je uobičajeno, a glina će vam pomoći detoksicirati kožu pazuha i ukloniti ostatke štetnih kemikalija.
Priprema
- Kakao maslac, kokosovo ulje i pčelinji vosak stavite u keramičku ili staklenu zdjelu uronjenu u vodu (u loncu), kako biste stvorili “dvostruko kuhalo“, i otopite sastojke na laganoj vatri.
- U otopljenu smjesu zatim dodajte ulja, aru prah i sodu bikarbonu te miješajući povežite sve sastojke.
- Kada vam se smjesa čini dovoljno homogena, uklonite je s vatre, dodajte eterična ulja po želji za miris (preporučuju se eterična ulja slatke naranče, lavande, čajevca, mente i sl.)
- Dezodorans prelijte u posudice (sveukupno ćete dobiti 120 ml smjese), možete ga pohraniti u jednoj velikoj ili nekoliko manjih posudica.
Dezodorans nanosite na mokru kožu pazuha kako biste spriječili iritacije. Kožu jednostavno smočite prstima, a zatim malu količinu dezodoransa razmažite na pazuh.
Sastojke za izradu ovog dezodoransa možete kupiti u specijaliziranim prodavaonicama zdrave hrane i prirodne kozmetike te prodavaonicama sastojaka za izradu prirodne kozmetike.
Pročitajte i ove članke:
- Dezodorans bez aluminija: Manje štetna alternativa ili samo mit? Evo što kažu stručnjaci i koje su dostupne opcije
- Deo stik protiv znojenja: Provjereni recept od 3 sastojka
- Dezodorans i antiperspirant: Razlika postoji, a jedan od njih sa sobom nosi i zdravstvene rizike! Evo što kupujemo i koje su alternative.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja