Salicilna kiselina i retinol: Mogu li se koristiti zajedno?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Salicilna kiselina i retinol dva su snažna sastojka koja se često nalaze u proizvodima za njegu kože. No, mogu li se koristiti zajedno? Iako oba ciljaju na specifične probleme s kožom, ključno je razumjeti potencijalne dobrobiti i rizike njihove uporabe u kombinaciji.
Što je salicilna kiselina?
Salicilna kiselina, beta-hidroksi kiselina (BHA), djeluje kao piling tako što prodire duboko u kožu kako bi uklonila mrtve stanice, ulja i ostatke. Obično se koristi za liječenje problema poput grube kože, začepljenih pora, mitesera i prištića.
Prednosti salicilne kiseline su sljedeće:
- liječenje akni – pomaže očistiti začepljene pore i smanjiti upalu povezanu s aknama
- piling – potiče obnavljanje mrtvih stanica kože, što poboljšava teksturu i tonus kože
- čišćenje pora – prodire duboko i čisti višak masnoće, posebno blagotvorno za masnu kožu.
Iako je učinkovita, salicilna kiselina može uzrokovati suhoću, iritaciju i peckanje ako se ne koristi pažljivo. Test flasterom i redovito korištenje kreme za sunčanje mogu pomoći u ublažavanju ovih rizika.
Što je retinol?
Retinol, derivat vitamina A, dobro je poznat po svojim svojstvima protiv starenja i sposobnosti da stimulira proizvodnju kolagena. Potiče izmjenu stanica kože, otčepljuje pore i smanjuje fine linije i bore.
Prednosti retinola su sljedeće:
- tretman akni – sprječava začepljenje pora i smanjuje upalu
- liječi hiperpigmentaciju – posvjetljuje tamne mrlje uzrokovane pigmentacijom
- smanjuje bore – stimulira kolagen, što čini kožu čvršćom i elastičnijom.
Retinol može uzrokovati suhoću, ljuštenje i crvenilo, osobito ako se unese prebrzo. Započinjanje s niskom koncentracijom i korištenje noću može pomoći u smanjenju ovih učinaka.
Salicilna kiselina i retinol – mogu li se koristiti zajedno?
Salicilna kiselina i retinol mogu se koristiti zajedno. Studije pokazuju da je njihova kombinacija posebno učinkovita za masnu kožu sklonu aknama. Međutim, budući da su oba sastojka pilinzi, njihova istovremena primjena povećava rizik od iritacije, crvenila i suhoće.
Nakon čišćenja nanesite salicilnu kiselinu, a zatim hidratantnu kremu prije retinola. Ova tehnika, poznata kao “puferiranje”, može smanjiti iritaciju. Kod osjetljive kože počnite s blažim formulacijama i obratite se dermatologu za osobni savjet.
Za one koji traže alternative benzoil peroksid ili sumpor mogu pomoći kod akni, dok se AHA također mogu koristiti kao piling. Za održavanje hidratacije kože potražite proizvode s hijaluronskom kiselinom, ceramidima i glicerinom.
Ukratko, iako retinol i salicilna kiselina mogu biti učinkoviti zajedno, moraju se koristiti pažljivo kako bi se izbjegla iritacija. Strpljenje i pažljiv pristup dovest će do zdravije, blistave kože.
Pročitajte i ove članke:
- Salicilna kiselina u borbi protiv akni: Dokazi stoje iza nje, ali neki je trebaju izbjegavati! Evo kako je koristiti i gdje je kupiti
- Retinol krema: Čarobni sastojak za svaki tip kože, ali samo u pravom obliku i dozi! Evo kako djeluje i na što pripaziti kod kupovine
- Opekotine od retinola: Zašto nastaju i što učiniti?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Aminu, A. (2024). Salicylic Acid and Retinol: Can They Be Used Together? Healthnews.
- Draelos, Z. i sur. (2015). Novel retinoid ester in combination with salicylic acid for the treatment of acne. J. Cosmet. Dermatol., 15(1): 36–42.