10 namirnica za zdravu, mladoliku i lijepu kožu

10 namirnica za zdravu, mladoliku i lijepu kožu

Izreka “Prava ljepota dolazi iznutra.” je točna – mi smo ono što jedemo, a najmanje promjene u našim prehrambenim navikama, kao i u našem emotivnom stanju, odrazit će se prvo na našoj koži.

Slijedi lista od 10 namirnica koje biste trebali uvrstiti u svoj jelovnik kako biste pomogli koži da postane lijepa, mladolika i zdrava “iznutra”.

Borovnice
FOTO: Shutterstock

1. Borovnice

Borovnice su prava “riznica” antioksidansa, koji pomažu u obnavljanju strukture stanica, te ujedno imaju i anti-aging učinak (usporavaju proces starenja kože).

Iako su borovnice dostupne u svježem stanju tijekom vrlo kratkog perioda, mogu se nabaviti smrznute tijekom cijele godine, a možete ih jesti same te kao dodatak voćnim salatama, smoothieju, desertima, shakeovima itd.

Da biste iskoristili maksimum njihove nutritivne vrijednosti, jedite ih u sirovom obliku.

Pročitajte članke:

Orašasto voće
FOTO: Shutterstock

2. Orašasto voće

Lješnjaci, orasi i bademi bogati su omega-3 masnim kiselinama, koje pomažu procesu hidratacije kože i sprječavaju nastanak akni.

Orašasto voće možete jesti samo (prethodno potopljeno u vodi), u obliku biljnog mlijeka koje ste sami napravili (primjerice bademovo mlijeko koje je vrlo jednostavno napraviti), dodati ih isjeckane u salate ili od njih napraviti biljni maslac te njima ukrasiti deserte i kolače.

Pročitajte članak “Orašasti plodovi – hrana koja će vam produžiti život“.

Avokado
FOTO: Shutterstock

3. Avokado

Možda niste znali da 75 % ukupnih masnoća u sastavu avokada čine zdrave, nezasićene masti (omega-3 i omega-6 kiseline) koje imaju poželjan omjer.

Konzumiranje sirovog avokada je jedan od najukusnijih načina da unesete dio dnevnih potreba za omega-3 kiselinama.

Doznajte kako se jede avokado i isprobajte recept za namaz od avokada.

Ulje avokada također je bogat izvor omega-3 kiselina, možete ga koristiti za pripremanje salata, a za dodatni učinak pomlađivanja kože i za njegu kože “izvana”.

Pročitajte članke:

Limun
FOTO: Shutterstock

4. Limun

Limunov sok pomaže našem organizmu da prirodno odstrani toksične tvari.

Akumulirani toksini u organizmu prvo se manifestiraju na našoj koži (akne, osip ili iritacija kože), stoga je detoksikacija organizma važan korak da bi naša koža bila lijepa i zdrava.

Započnite jutro vodom sa svježe iscijeđenim limunom ili svakodnevno pijte limunadu.

Pročitajte članak “Limun kao lijek i zdravi recepti s limunom“.

Zeleni čaj
FOTO: Shutterstock

5. Zeleni čaj

Uz čaj od koprive i đumbira, zeleni čaj je također jedan od “čistača toksina” koji pomaže našem organizmu da se prirodno očisti od otrova.

Svakodnevnim konzumiranjem zelenog čaja pomoći ćete svojoj koži da se očisti od nečistoća i iritacija, a ako ste uz to još i na dijeti ili vodite računa o tjelesnoj težini, onda je to dodatni razlog za konzumiranje ovog čaja jer ujedno pomaže i mršavljenju.

Imajte na umu da ne biste trebali praviti zeleni čaj s proključalom vodom s obzirom na to da na temperaturi većoj od 80°C zeleni čaj gubi neke od svojih aktivnih tvari.

Pročitajte članke:

Zeleno lisnato povrće
FOTO: Shutterstock

6. Zeleno lisnato povrće

Prema mišljenjima mnogih zdravstvenih trenera i nutricionista, zeleno lisnato povrće namirnica je koja najčešće nedostaje u modernoj zapadnjačkoj prehrani.

Ako ga i konzumiramo, često ga toliko termički i drukčije obradimo da izgubi najveći dio svoje nutritivne vrijednosti.

Zeleno lisnato povrće odlično je za detoksikaciju organizma te, poput limuna i đumbira, pomaže u održavanju kože lijepom, mladolikom i zdravom.

Zeleno lisnato povrće bogato je i beta-karotenom, koji štiti kožu od oštećenja izazvanih sunčevim zračenjem.

Pročitajte više o zelenom lisnatom povrću, koliko ga i kako trebamo jesti za optimalnu nutritivnu dobrobit u članku “Zeleno je zdravo: jedete li dovoljno zelenja?“.

Đumbir
FOTO: Shutterstock

7. Đumbir

Još jedna odlična namirnica za detoksikaciju je đumbir, koji ujedno stimulira i pomaže dobroj probavi (što dodatno pomaže u procesu detoksikacije).

Možete napraviti čaj od đumbira, koristiti ga kao začin ili ga dodavati u smoothieje.

Ako niste ranije pripremali čaj od đumbira, isprobajte najjednostavniju varijantu: operite, ogulite i naribajte komadić đumbira (za početak, neka to bude manji komadić dok se ne naviknete na oštrinu njegova okusa) te ga prekrijte vrućom vodom i poklopite posudu na 10 minuta.

Za dodatni učinak detoksikacije i “čišćenje” kože dodajte i svježe ili sušeno lišće koprive ili vrećicu čaja od koprive iz trgovine.

Pročitajte članak “Đumbir kao začin i lijek“.

Maslinovo ulje
FTO: Shutterstock

8. Maslinovo ulje

Prirodno bogato ulje omega-3 masnim kiselinama pomaže koži (kako izvana u vidu maski ili masaže kože, tako i “iznutra”) da se dubinski hidratizira i spriječi nastanak akni.

Za maksimalan nutritivni učinak odaberite kvalitetno djevičansko maslinovo ulje i konzumirajte ga u sirovom stanju u vidu dresinga za salatu, podloge za biljni namaz (poput hummusa), ili možete umakati kruh u njega na tanjuru za vrijeme jela.

Pročitajte članak “Što trebate znati o maslinovom ulju?“.

Za dodatni učinak pomlađivanja i hidratacije kože svakodnevno umasirajte čajnu žličicu maslinovog ulja na lice ili nanesite domaću masku na lice s ovim uljem dva do tri puta tjedno.

Tamna čokolada
FOTO: Shutterstock

9. Tamna čokolada

Konzumiranje kvalitetne tamne čokolade (s minimalnim sadržajem kakaa 70 %) pomoći će vašoj koži da se obrani od negativnih učinaka uzrokovanih izloženošću zagađenom zraku, kloru u vodi, dimu cigareta, prekomjernom izloženosti suncu te spriječiti preuranjeno starenje kože (idealan izgovor da jedemo čokoladu, zar ne?☺).

Pročitajte članak “Koliko je čokolada doista zdrava? Mi smo istražili“.

Sirovi jabučni ocat
FOTO: Shutterstock

10. Sirovi jabučni ocat

Sirovi jabučni ocat izvor je korisnih probiotičkih bakterija koje blagotvorno djeluju na proces probave te tako pomažu boljoj apsorpciji korisnih hranjivih tvari iz hrane koju jedemo, kao i brzoj eliminaciji štetnih toksina.

Sirovi jabučni ocat također je dobar “saveznik” i za održavanje tjelesne težine.

Možete ga konzumirati kao dresing za salatu, njime aromatizirati kuhana jela ili neka bude “dodatak jelu” na žlicu.

Za dodatni učinak možete sirovi jabučni ocat primijeniti i “izvana”. Razrijeđen s malo vode i nanesen na kožu direktno pomaže koži da se brže obnovi te prevenira nastanak akni.

Pročitajte članak “Recept: Kako napraviti jabučni ocat?“.

Ako ne konzumirate većinu namirnica s ove liste, potrudite se da ih dodate u svoj jelovnik, postupno jednu po jednu.

Što više namirnica s ove liste uvrstite u svakodnevnu prehranu, više ćete pomoći svojoj koži da se “proljepša” na prirodan način i da, prije svega, bude zdrava.

Članak objavljen:

Saznajte više o njezi i zaštiti kože:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu