Nadbubrežna žlijezda: Simptomi koji signaliziraju poremećaj

Nadbubrežna žlijezda - simptomi

Nadbubrežne žlijezde, smještene iznad svakog bubrega, proizvode hormone koji su ključni za funkcioniranje cijelog organizma. Odgovorne su za regulaciju stresa, krvnog tlaka, metabolizma i imunološkog sustava. Kada nadbubrežna žlijezda ne radi ispravno, mogu se pojaviti razni simptomi.

Nadbubrežna žlijezda – simptomi koji upućuju na poremećaj

Ako vam probleme stvara nadbubrežna žlijezda, simptomi mogu varirati ovisno o vrsti poremećaja i razini hormona koji su zahvaćeni. Neki od najčešćih znakova su:

U nekim slučajevima može se razviti uvećana nadbubrežna žlijezda – simptomi tada uključuju osjećaj pritiska u trbuhu, bolove u leđima ili donjem dijelu tijela te hormonalnu neravnotežu.

Najčešće bolesti nadbubrežnih žlijezda

Kada su u pitanju nadbubrežna žlijezda i bolesti, važno je znati da postoji više stanja koja mogu utjecati na njihov rad:

  • Addisonova bolest – stanje u kojem tijelo ne proizvodi dovoljno kortizola i/ili aldosterona
  • Cushingov sindrom – višak kortizola u tijelu
  • kongenitalna adrenalna hiperplazija – nasljedni poremećaj proizvodnje hormona
  • hiperaldosteronizam – povećana razina hormona aldosterona
  • virilizacija – pojačano lučenje muških spolnih hormona kod žena i djece prije puberteta.

U nekim slučajevima uzrok su tumori, kao što je tumor nadbubrežne žlijezde (često benigni adenom), ali i rjeđi oblici poput adrenokortikalnog karcinoma ili feokromocitoma koji mogu drastično utjecati na razinu hormona i krvni tlak.

bolesti nadbubrežnih žlijezda
FOTO: Shutterstock

Nadbubrežna žlijezda – hormoni i njihova uloga

Glavni hormoni koje proizvode nadbubrežne žlijezde su:

  • kortizol – hormon stresa, pomaže u regulaciji šećera u krvi i krvnog tlaka
  • adrenalin i noradrenalin – pripremaju tijelo za “borbu ili bijeg”
  • aldosteron – regulira ravnotežu soli i vode
  • spolni hormoni – uključuju i manju količinu androgena.
Poremećaji u proizvodnji ovih hormona mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema ako se ne liječe na vrijeme.

Nadbubrežna žlijezda – bolovi i drugi alarmantni znakovi

Iako bolovi nisu uvijek prisutni, mogu se javiti u slučaju uvećanja žlijezda, pritiska tumora ili kod adrenalne krize. Bol se najčešće opisuje kao oštra, iznenadna i lokalizirana u donjem dijelu trbuha ili leđima. U težim slučajevima javljaju se mučnina, povraćanje, gubitak svijesti, nizak krvni tlak i hipoglikemija.

Ako primijetite ove simptome, osobito uz slabost i konfuziju, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć jer može biti riječ o životno ugrožavajućem stanju!

Dijagnostika i liječenje

Liječnik će najprije uzeti detaljnu anamnezu i napraviti fizikalni pregled. Sljedeći korak su laboratorijske pretrage krvi, urina i sline za određivanje razine hormona. Ako postoji sumnja na tumor, mogu se napraviti CT ili magnetska rezonanca.

Liječenje ovisi o vrsti bolesti. Kod nekih je potrebno nadomjestiti manjak hormona, dok kod drugih terapija uključuje lijekove koji smanjuju njihovu proizvodnju. Tumor nadbubrežne žlijezde se ponekad liječi kirurški, a kod malignih oblika mogu biti potrebni kemoterapija ili zračenje.

Tumor nadbubrežne žlijezde
FOTO: Shutterstock

Može li se spriječiti poremećaj rada nadbubrežne žlijezde?

Nažalost, većina bolesti nadbubrežnih žlijezda ne može se spriječiti jer su često uzrokovane genetikom ili autoimunim procesima. No, izbjegavanje nepotrebnog uzimanja hormona i redoviti liječnički pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju problema.

Ako planirate uzimati anaboličke steroide radi povećanja mišićne mase, imajte na umu da to može poremetiti hormonalnu ravnotežu i izazvati ozbiljne posljedice.

Kada posjetiti liječnika?

Ako osjećate dugotrajan umor, imate neobjašnjive promjene težine, kožne promjene, bolove ili druge simptome koji ne prolaze – obratite se svojem liječniku. Rano otkrivanje i liječenje mogu spriječiti komplikacije i poboljšati kvalitetu života. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Adrenal Gland Disorders. (2024). Cleveland Clinic.
  2. Adrenal Gland DisordersBaptist Health.
  3. Adrenal GlandsJohns Hopkins Medicine.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu