17 najčešćih problema s kožom kod odraslih

Herpes zoster se očituje kao osip u obliku uzdignutih točkica koje se pretvaraju u bolne mjehuriće

Koža je naš najveći organ, a kroz život često nam šalje signale da nešto nije u redu. Od osipa, crvenila i svrbeža pa sve do promjena boje ili teksture – sve su to mogući znakovi da se u organizmu događa nešto što zahtijeva pažnju.

Iako mnogi kožni problemi nisu ozbiljni, neki mogu ukazivati na dublje zdravstvene poteškoće. U nastavku saznajte više o najčešćim kožnim promjenama koje se javljaju kod odraslih i kako ih prepoznati.

1. Herpes zoster

Herpes zoster se očituje kao osip u obliku uzdignutih točkica koje se pretvaraju u bolne mjehuriće. Koža može peckati, svrbjeti ili postati izrazito osjetljiva, a promjene se najčešće pojavljuju na trupu i stražnjici.

Iako traje oko dva tjedna, bol i svrbež mogu se zadržati mjesecima, pa i godinama.

Liječenje uključuje antivirusne lijekove, kreme, steroide i antidepresive. Važno je reagirati što ranije.

2. Koprivnjača (urtikarija)

Koprivnjača je crvenkasti osip u obliku plikova koji svrbe, peku ili žare. Koprivnjača se može pojaviti bilo gdje na tijelu i trajati od nekoliko minuta do nekoliko dana. Okidači uključuju alergije, infekcije, visoke ili niske temperature. Pomažu antihistaminici i kreme protiv svrbeža.

3. Psorijaza

Psorijaza uzrokuje crvene zadebljale mrlje prekrivene srebrno-bijelim ljuskicama. Iako se točan uzrok ne zna, riječ je o autoimunom poremećaju.

Promjene se obično javljaju na tjemenu, koljenima, laktovima i donjem dijelu leđa. Liječi se kremama, svjetlosnom terapijom ili lijekovima.

4. Ekcem

Ekcem nije zarazan, ali uzrokuje crvenu i suhu kožu koja svrbi. Kod odraslih se često pojavljuje na pregibima, rukama i laktovima. Okidači uključuju stres, alergene, sapune i vremenske uvjete. Terapija uključuje topičke i oralne lijekove.

Kod rozaceje lice se često zacrveni, a uz to su vidljive kapilare, zadebljana koža i prištići
FOTO: Shutterstock

5. Rozaceja

Kod rozaceje lice se često zacrveni, a uz to su vidljive kapilare, zadebljana koža i prištići. U nekim slučajevima zahvaća i oči. Liječenje uključuje kreme, tablete i laserske tretmane.

6. Herpes labialis (groznica)

Mali, bolni mjehurići oko usta ili nosa koje uzrokuje herpes simplex virus. Groznice traju do 10 dana, a potiču ih stres, sunce, menstruacija ili povišena temperatura. Liječe se antivirusnim lijekovima.

7. Osip od biljaka

Dodir s otrovnim biljkama poput bršljana ili hrasta izaziva osip, crvenilo i svrbež. Mogu se pojaviti mjehurići, a osip traje do dva tjedna. Pomažu hladni oblozi, kupke od zobi i lijekovi protiv svrbeža.

8. Iritacije od brijanja (pseudofolikulitis)

Nakon brijanja mogu se pojaviti upaljeni folikuli, prištići i čak ožiljci – osobito na licu i vratu. Kako biste to spriječili, koristite toplu vodu, pjenu za brijanje i brijte u smjeru rasta dlačica.

9. Fibromi (kožni viseći madeži)

Fibromi su mali, bezopasni izdanci kože koji se obično javljaju na vratu, pazusima i preponama. Najčešće se javljaju kod žena i starijih osoba. Uklanjaju se kirurški, smrzavanjem ili spaljivanjem.

Fibromi su mali, bezopasni izdanci kože koji se obično javljaju na vratu, pazusima i preponama
FOTO: Shutterstock

10. Akne

Akne se pojavljuju kad se pore začepe masnoćom i mrtvim stanicama. Mogu biti crne točkice, bijele točkice, gnojni prištići ili ciste. Izazvane su hormonima i bakterijama. Redovita higijena i izbjegavanje istiskivanja pomažu u kontroli.

11. Atletsko stopalo

Atletsko stopalo je gljivična infekcija koja uzrokuje perutanje, svrbež, crvenilo i mjehuriće na stopalima. Zarazna je i lako se širi, osobito u svlačionicama i oko bazena. Liječi se protugljivičnim kremama i održavanjem higijene.

12. Madeži

Madeži su smeđe ili crne točkice na koži koje se mogu pojaviti pojedinačno ili u skupinama. Važno ih je redovito pregledavati. Ako madež mijenja oblik, boju, krvari ili svrbi, obratite se dermatologu.

13. Staračke pjege (sunčeve pjege)

Staračke pjege su smeđe ili sive mrlje koje se najčešće pojavljuju na rukama, licu i ramenima. Posljedica su dugotrajnog izlaganja suncu. Estetski tretmani mogu ih izblijediti, ali važno je redovito koristiti zaštitu od sunca.

14. Pityriasis rosea

Pityriasis rosea je bezopasni osip koji počinje kao ružičasta ljuskava mrlja, a zatim se širi u obliku “božićnog drvca”. Najčešće se javlja kod osoba između 10 – 35 godina.

Obično nestaje bez liječenja kroz 6 – 8 tjedana.

Pityriasis rosea je bezopasni osip koji počinje kao ružičasta ljuskava mrlja, a zatim se širi u obliku božićnog drvca
FOTO: Shutterstock

15. Melazma (“trudnička maska”)

Smeđe mrlje na licu – najčešće na čelu, obrazima i bradi – često se javljaju tijekom trudnoće, ali i kod muškaraca. Sunčeva svjetlost pogoršava stanje. Mogu pomoći kreme, pilinzi ili laserski tretmani.

16. Bradavice

Bradavice su uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV), najčešće se pojavljuju na rukama i prstima. Nisu opasne, ali mogu se širiti. Liječe se kremama, zamrzavanjem ili kirurškim zahvatom.

17. Seboroična keratoza

Seboroična keratoza podrazumijeva tamne, hrapave ili voštane izrasline koje su česte kod starijih osoba. Iako izgledaju zabrinjavajuće, nisu zloćudne. Mogu se ukloniti ako smetaju estetski ili se nadraže.


Kada potražiti pomoć?

Iako mnoge kožne promjene nisu razlog za zabrinutost, uvijek je dobra ideja konzultirati se s dermatologom ako primijetite nešto novo, ako promjena ne prolazi ili ako se stanje pogoršava. Vaša koža često prva pokazuje da nešto nije u ravnoteži – naučite je slušati.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu