Tri načina za postizanje dugovječnosti u 2025. godini

prehrambeni izbori mogu produljiti život

Prema istraživanjima objavljenim posljednjih godinu dana tri su čimbenika ključna za dugovječnostprehrana, tjelesna aktivnost i društveni život. Donošenje zdravih odluka u ovim područjima može biti presudno za ispunjen život. Nikad nije kasno za promjene, a sada je idealan trenutak za stavljanje zdravlja na prvo mjesto.

Što jesti za dulji život?

Mnoge studije ističu važnost prehrane za cjelokupno zdravlje i sve više dokaza pokazuje da zdravi prehrambeni izbori mogu produljiti život. Primjerice, konzumacija crvenog mesa povezuje se s razvojem kroničnih bolesti poput karcinoma, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i demencije.

Istraživanje objavljeno u travnju 2024. u časopisu BMJ Global Health je pokazalo da zamjena crvenog mesa ribom može spriječiti stotine tisuća smrti do 2050. godine.

Zdrava prehrana također podrazumijeva ograničavanje dodane soli. Istraživanje objavljeno iste godine u časopisu Annals of Internal Medicine istaknulo je prednosti korištenja zamjena za sol u smanjenju rizika od smrti uslijed kardiovaskularnih bolesti.

Uz izbjegavanje štetnih namirnica, važno je birati prehrambene uzorke koji pomažu usporiti starenje. Prema pregledu objavljenom u časopisu Nutrients, povremeni post, mediteranska prehrana i keto dijeta mogu pozitivno djelovati na procese starenja, poput popravka stanica i metabolizma.

Stručnjaci preporučuju konzumaciju povrća, voća, cjelovitih žitarica, mahunarki, krumpira, nemasnih proteina, masne ribe te zdravih biljnih masti poput maslinovog ulja i orašastih plodova, uz smanjenje unosa visoko procesirane hrane, šećera i masnog mesa.

Kako tjelovježba usporava starenje?

Redovita tjelovježba jedna je od ključnih navika za dugovječnost. Istraživanje provedeno u SAD-u je pokazalo da bi osobe starije od 40 godina, ako povećaju dnevne korake, mogle produljiti život za oko pet godina.

Posebno značajne koristi zabilježene su kod neaktivnih osoba, jer čak i male promjene mogu značajno smanjiti rizik od bolesti i prerane smrti.
tjelovježba usporava starenje
FOTO: Shutterstock

Tjelovježba također pomaže očuvati gustoću kostiju, snagu mišića, smanjiti tjelesne masnoće i poboljšati kardiovaskularno zdravlje, uz pozitivne učinke na raspoloženje i kognitivne funkcije. Nedavna istraživanja dodatno su potvrdila da aerobna tjelovježba smanjuje oštećenja DNK-a u stanicama krvnih žila, čime štiti srce i krvne žile.

Društveni život i dugovječnost

Društveni život također igra važnu ulogu. Uz prehranu i tjelovježbu, kvaliteta društvenih odnosa važan je faktor dugovječnosti. Usamljenost je povezana s većim rizikom od kroničnih bolesti i prerane smrti.

Studija iz srpnja 2024. je pokazala da starije osobe koje se osjećaju kronično usamljeno imaju veći rizik od moždanog udara. Podrška i briga bližnjih, kao i kvalitetno provođenje vremena s ljudima koje volimo, može nas potaknuti na zdravije životne izbore.

Jednostavne geste poput zajedničkog obroka, šetnje s prijateljem ili održavanja kontakta s voljenima mogu značajno unaprijediti naše zdravlje i kvalitetu života

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu