Kronična grlobolja: Kada je ozbiljno i morate liječniku?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Ako se probudite s bolovima u grlu koji se nisu smanjili otkad ste otišli na spavanje, možda ćete biti skloni posegnuti za pastilama za grlo i nadati se da će proći. Međutim, takav pristup možda nije najbolje rješenje.
Ako se bol u grlu redovito javlja ujutro, vaš organizam vam može signalizirati da nešto nije u redu. Ignoriranje tog simptoma moglo bi dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Evo kada i zašto se javlja kronična grlobolja.
Što uzrokuje bol u grlu?
Bol u grlu, medicinski poznata kao faringitis, može imati različite uzroke, objašnjava dr. Lyndsay Leigh Madden, otorinolaringologinja u Atrium Health Wake Forest Baptist u Winston-Salemu, za Everyday Health.
Iako su najčešći uzročnici virusne infekcije i bakterijske infekcije, i drugi faktori također mogu pridonijeti. Bol može biti lokalizirana s jedne strane grla ili zahvatiti obje strane.
Virusne infekcije koje uzrokuju bol u grlu su:
- tonzilitis – upala krajnika, koja je obično uzrokovana virusnom infekcijom, izaziva bol u grlu, otečene krajnike, poteškoće s gutanjem, groznicu i loš zadah
- COVID-19 – bol u grlu jedan je od najčešćih simptoma COVID-19, zajedno sa začepljenim nosom, curenjem nosa i kašljem
- gripa – koju uzrokuje virus influence, obično počinje iznenada i uključuje bol u grlu, kašalj, curenje nosa, groznicu i bolove u tijelu
- mononukleoza – uzrokovana Epstein-Barr virusom, može izazvati bol u grlu, groznicu i ekstremni umor.
Bakterijske infekcije koje uzrokuju bol u grlu su:
- streptokokna upala grla – uzrokovano bakterijom Streptococcus pyogenes (Grupa A streptokok), ovo oboljenje vrlo je zarazno i prate ga crvena bol u grlu, groznica, poteškoće s gutanjem, crveni otečeni krajnici i gnoj na krajnicima
- peritonzilarni apsces – komplikacija tonzilitisa, uzrokovana istim bakterijama koje uzrokuju streptokoknu upalu, izaziva gnojnu vrećicu koja se obično formira u blizini jednog od krajnika i može izazvati bol na jednoj strani grla.
Ostale infekcije koje uzrokuju bol u grlu su:
- spolno prenosive bolesti – bol u grlu može biti simptom spolno prenosivih bolesti poput gonoreje, klamidije (bakterijske infekcije) ili genitalnog herpesa (virusna infekcija)
- kandidijaza – gljivična infekcija jednjaka može izazvati bol i poteškoće s gutanjem, osobito kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.
Gastrointestinalni problem koji uzrokuje bol u grlu je GERB (gastroezofagealna refluksna bolest). Kronična grlobolja može biti posljedica GERB-a zbog iritacije jednjaka uzrokovane refluksom želučane kiseline.
Ekološki iritanti koji uzrokuju bol u grlu su:
- alergije – izloženost alergenima kao što su pelud i plijesan može uzrokovati bol u grlu kao dio simptoma sličnih prehladi
- pušenje i zagađenje zraka – pušenje i izloženost duhanskom dimu mogu iritirati grlo, dok zagađivači u zraku mogu pogoršati bol u grlu uzrokovanu infekcijama.
Rjeđi, ali ozbiljni uzroci kronične boli u grlu
Ostali, manje uobičajeni uzroci stalne boli u grlu mogu uključivati kvrge, izrasline ili mase u grlu ili vratu. Iako su rijetki, važno ih je razmotriti jer nedijagnosticirani problemi mogu dovesti do ozbiljnijih stanja, uključujući rak.
Kronična grlobolja – kada posjetiti liječnika?
Ako je bol u grlu jaka, traje dulje od tjedan dana ili je popraćena poteškoćama u gutanju, disanju ili otvaranju usta, trebate se obratiti liječniku.
Liječenje boli u grlu
Liječenje boli u grlu ovisi o njezinom uzroku. Ako sumnjate na COVID-19 ili gripu, preporučuje se testiranje. Liječenje može uključivati antivirusne lijekove ako ste u visokom riziku od komplikacija.
Bakterijske infekcije poput streptokokne upale grla zahtijevaju antibiotike. Pravovremeno liječenje važno je kako bi se spriječile komplikacije poput reumatske groznice.
Bol u grlu uzrokovana GERB-om može se liječiti promjenama životnih navika i lijekovima poput antacida i inhibitora protonske pumpe.
Ako su alergije uzrok, liječenje simptoma može uključivati lijekove poput nosnih kortikosteroida.
Kućni lijekovi za bol u grlu
Bez obzira na to koristite li lijekove, kod kuće možete poduzeti nekoliko koraka kako biste ublažili svrbež, iritaciju i bol u grlu:
- korištenje pastila za grlo, tvrdih bombona ili ledenih bombona
- održavanje hidratacije ispijanjem vode i toplih napitaka, uz dodatak meda u čaj
- uzimanje lijekova protiv bolova poput paracetamola ili ibuprofena, ali samo kratkoročno
- korištenje ovlaživača zraka za sprječavanje isušivanja zraka
- grgljanje mješavine tople vode i jedne čajne žličice soli nekoliko puta dnevno.
Pročitajte i ove članke:
- Kako se riješiti grlobolje? Pomažu ovi ayurvedski lijekovi
- Domaći lijek za grlobolju: Imamo popis 13 prirodnih pomoćnika kad upaljeno grlo ometa jedenje i spavanje
- Nikako niz grlo: 5 navika zbog kojih će grlobolja postati još gora.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Suhi kašalj i bol u leđima: Kako su povezani i što učiniti?
- Hrvoje Pinoza
- 7 min čitanja
- Chronic Pharyngitis. (2024). Cleveland Clinic.
- Fletcher, J. (2024). What causes a chronic sore throat? Medical News Today.
- Upham, B. (2023). When Is a Sore Throat Considered Chronic? Everyday Health.