Prirodni lijek za produktivni kašalj spremite kod kuće

Prirodni lijek za produktivni kašalj

S dolaskom hladnijih dana sve češće svjedočimo pojavi respiratornih bolesti, a neizostavan pratilac tih tegoba je uporan i neugodan kašalj. Osim što je neugodan, dugotrajan kašalj može značajno utjecati na kvalitetu našeg života ometajući spavanje i svakodnevne aktivnosti.

Zbog toga je dobro imati nadohvat ruke bar jedan učinkovit narodni lijek naših baka.

U nastavku članka predstavit ćemo nekoliko prirodnih rješenja koje lako možete pripremiti kod kuće i koristiti kao prirodni lijek za kašalj i iskašljavanje kod djece i odraslih.

Produktivni kašalj je vrsta kašlja koja je praćena iskašljavanjem sluzi (sputuma) iz dišnih puteva. Za razliku od suhog, nadražajnog kašlja, produktivni kašalj pomaže našem tijelu u čišćenju respiratornog sustava od nakupljene sluzi, bakterija i drugih iritansa.

Gotovo je uvijek simptom virusne ili bakterijske infekcije, a najčešće se javlja kod prehlade, gripe, bronhitisa, upale pluća, astme i kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB).

Ovisno o trajanju, kašalj dijelimo na akutan (kraći od tri tjedna), subakutan (3 – 8 tjedana) i kroničan (dulji od osam tjedana).

Ako kašalj postane snažan, uporan ili dugotrajan, može izazvati simptome poput iscrpljenosti i otežanog disanja. Noću se kašalj često pojačava zbog nakupljanja sluzi u gornjim dišnim putovima, čime se remeti i kvaliteta sna.

Stoga je važno pronaći učinkovite načine za ublažavanje simptoma i što brže ozdravljenje.

Prirodni lijekovi za produktivni kašalj

Liječenje kašlja ovisi o uzroku i često uključuje lijekove koje će propisati liječnik.

Međutim, postoji niz prirodnih načina koji mogu ublažiti produktivni kašalj i olakšati disanje. Dovoljan unos tekućine i prirodni čajevi od bilja poput majčine dušice i sljeza, koji se često koriste kod prehlade djece i odraslih, pomažu u razrjeđivanju sluzi i smirivanju nadraženog grla.

Priroda nam nudi brojna rješenja kojima možemo uvijek u svojem domu pripremiti kućni lijek.

Isprobajte neke od ovih šest jednostavnih i učinkovitih prirodnih tretmana za podršku zdravlja.

1. Topla voda s limunom i medom – prirodni eliksir koji svi imamo kod kuće

Kad nas uhvati dosadni kašalj, često posežemo za provjerenim domaćim lijekovima. Jedan od najpopularnijih je topla voda s limunom, jednostavno piće koje može učiniti čuda za grlo.

Ovaj prirodni lijek za produktivni kašalj bogat je vitaminom C koji jača imunitet i pomaže u borbi protiv infekcija.

Med i limun imaju antibakterijska i protuupalna svojstva te pomažu u smirivanju grla, dok topla voda i med čiste sluz iz grla, smanjuju iritaciju i olakšavaju iskašljavanje.

Priprema je vrlo jednostavna. Iscijedite sok pola limuna u šalicu tople vode i dodajte 1 – 2 čajne žličice meda.

Možete dodati i prstohvat cimeta za dodatni okus i ljekovita svojstva. Pijte ovaj napitak nekoliko puta dnevno, posebno prije spavanja.

prirodni lijek za kašalj i iskašljavanje
FOTO: Shutterstock

2. Inhalacija parom – stari lijek za respiratorne tegobe

Inhalacija parom je jedan od najstarijih i najučinkovitijih kućnih lijekova za ublažavanje kašlja. Topla para vlaži dišne puteve, razrjeđuje sluz i olakšava disanje te je vrlo učinkovit način da se oslobodite začepljenih sinusa i olakšate iskašljavanje.

Dodajte malo morske soli ili nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa, mente, kadulje ili čajevca. Eukaliptus, čajevac i menta imaju antiseptičko djelovanje, kadulja smanjuje upalu dok sol povećava vlažnost zraka i pomaže u razrjeđivanju sluzi.

Nagnite se nad posudu i udišite paru prekrivajući glavu ručnikom. Inhalacija se ne preporučuje kod visoke temperature, astme ili alergije na eterična ulja.

3. Domaći sirup od meda, limuna i đumbira – moćni trio za brži oporavak

Kombinacija meda, limuna i đumbira pravi je melem za grlo i odličan prirodni lijek za kašalj i iskašljavanje, zahvaljujući svojim antibakterijskim, protuupalnim i antioksidativnim svojstvima.

Ova moćna kombinacija sastojaka već se stoljećima koristi za ublažavanje simptoma prehlade i gripe, posebno produktivnog kašlja. Svojim sinergijskim djelovanjem smanjuje upalu grla, razrjeđuje sluz, olakšava disanje i pomaže u borbi protiv uzročnika kašlja.

Počnite svoj dan jednom čajnom žličicom ovog prirodnog sirupa i osjetit ćete olakšanje od kašlja i olakšanje kod disanja. Dodavanjem sirupa u biljne čajeve ili zeleni čaj možete ublažiti simptome kašlja i ubrzati proces ozdravljenja.

Sastojci:
  • 1 veliki limun
  • 2 – 3 cm svježeg korijena đumbira
  • 250 g meda (bagremov ili livadni)
  • prstohvat cimeta ili malo vanilije (opcija, za dodatni okus).
Priprema
  1. Operite limun, naribajte koricu i iscijedite sok.
  2. Ogulite đumbir i naribajte ga nasitno.
  3. Stavite koricu limuna, med i đumbir u staklenku i dodajte prstohvat cimeta ili malo vanilije.
  4. Promiješajte da se svi sastojci sjedine.
  5. Dodajte iscijeđeni sok od limuna i ponovno sve dobro promiješajte.
  6. Zatvorite staklenku i čuvajte je na hladnom i tamnom mjestu.

Prije upotrebe dobro promućkajte. Sirup možete uzimati 3 – 4 puta na dan, 1 – 2 jušne žlice (odrasli) ili 1/2 – 1 čajne žličice (djeca), prije obroka ili između obroka.

prirodni lijek za iskašljavanje
FOTO: Shutterstock

4. Sirup od bršljana – olakšajte disanje na prirodan način

Od davnina je bršljan poznat po svojim ljekovitim svojstvima i dugoj tradiciji korištenja u narodnoj medicini. Danas i znanost potvrđuje ono što su naši preci znali – da je bršljan odličan saveznik u borbi protiv kašlja i drugih respiratornih tegoba zbog svojih protuupalnih svojstava kojima umiruje nadraženu sluznicu i smanjuje osjećaj nelagode.

Ova zimzelena biljka penjačica je prirodni lijek za produktivni kašalj jer djeluje kao prirodni razrjeđivač guste sluzi. Zahvaljujući razrjeđivanju sluzi, bršljan smanjuje nadražaj na kašljanje i olakšava disanje.

Sastojci:
  • 200 g svježih listova bršljana
  • 500 ml vode
  • 500 g šećera (smeđi)
  • sok jednog limuna.
Priprema
  1. Operite listove bršljana i osušite ih papirnatim ubrusom.
  2. Stavite listove u lonac s vodom i kuhajte na laganoj vatri oko 15 minuta.
  3. Procijedite čaj kroz čistu gazu ili gustu cjediljku.
  4. U procijeđeni čaj dodajte šećer i sok limuna.
  5. Kuhajte smjesu na laganoj vatri dok se šećer potpuno ne otopi.
  6. Vrući sirup ulijte u sterilizirane staklenke i dobro zatvorite.
  7. Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Preporučena doza za odrasle je 2 – 3 jušne žlice sirupa, a za djecu stariju od tri godine 1 – 2 čajne žličice. Sirup se uzima tri puta dnevno, u navedenim dozama, prema uputi liječnika ili sve dok simptomi ne nestanu.

Konzultirajte se s liječnikom ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema ili uzimate druge lijekove. Sirup od bršljana može izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi pa je potreban oprez.

5. Češnjak s mlijekom – prirodni recept protiv kašlja za cijelu obitelj

Češnjak je poznat po svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima, što ga čini odličnim prirodnim lijekom za mnoge bolesti, uključujući i one respiratornog sustava.

S obzirom da djeluje kao prirodni antibiotik, odličan je prirodni lijek za iskašljavanje. Učinkovito pomaže u ublažavanju simptoma produktivnog kašlja, dok toplo mlijeko omekšava grlo, smanjuje iritaciju i olakšava disanje.

Mlijeko sa češnjakom se od davnina koristi u indijskoj kuhinji i ayurvedi kao lijek za kašalj i prehladu kod male djece.

Današnja istraživanja pokazuju da konzumacija češnjaka smanjuje simptome groznice i pomaže u brzom oporavku, dok masnoće u mlijeku stvaraju zaštitni sloj na sluznici grla.

Sastojci:
  • 2 – 3 režnja češnjaka
  • 1 čaša punomasnog mlijeka
  • 1 – 2 čajne žličice palminog šećera (jaggary).
Priprema
  1. Ogulite režnjeve češnjaka i zgnječite ih vilicom ili ih grubo sameljite u mužaru.
  2. Ostavite ih da odstoje pet minuta kako bi se u češnjaku oslobodio aktivni spoj alicin.
  3. Zagrijte mlijeko do vrenja.
  4. Dodajte šećer i zgnječeni češnjak u vruće mlijeko te kuhajte pet minuta na tihoj vatri.
  5. Po želji možete dodati i druge sastojke koji pomažu kod kašlja, kao što su kurkuma, đumbir ili crni papar.

Šalica mlijeka s češnjakom prije spavanja odlična je za smirivanje noćnog kašlja. Pijte toplo 2 – 3 puta dnevno.

Što se tiče djece, dozirajte 1 – 3 jušne žlice mlijeka ujutro ili navečer prije spavanja, jednom ili dva puta tjedno. Kod prvog unošenja počnite s malim količinama.

Ostali načini upotrebe češnjaka uključuju:

  • inhalaciju – dodajte zgnječeni češnjak u vruću vodu i udišite paru
  • med s češnjakom – pomiješajte zgnječeni češnjak s medom i kurkumom kako biste dobili prirodni antibiotik; uzmite po jednu čajnu žličicu nekoliko puta dnevno.
Kamilica - prirodno sredstvo protiv iritacije grla
FOTO: Shutterstock

6. Biljni čajevi – prirodno olakšanje za produktivni kašalj

Kada nas muči produktivni kašalj, biljni čajevi mogu biti pravi spas jer imaju sposobnost razrjeđivanja guste sluzi kojom olakšavaju iskašljavanje. Evo nekoliko biljaka koje su se pokazale posebno učinkovite kao prirodni lijek za kašalj i iskašljavanje.

Kamilica – prirodno sredstvo protiv iritacije grla

Kamilica je omiljena ljekovita biljka koja se od davnina koristi za ublažavanje različitih tegoba, pa tako i kod upale grla i kašlja. Njezini cvjetovi sadrže bisabolol, tvar koja ima snažna protuupalna i antiseptička svojstva koja djeluju tako da smanjuju iritaciju i oteklinu u grlu te ublažavaju osjećaj grebanja.

Čaj od kamilice pomaže da se ljekovite tvari bolje apsorbiraju i opuste mišiće grla, što dodatno pridonosi ublažavanju kašlja.

Kadulja – antibakterijski čuvar grla

Kadulja je biljka s bogatom poviješću u narodnoj medicini. Od davnina se koristi za liječenje različitih tegoba, posebno onih povezanih s grlom.

Eterična ulja u kadulji imaju snažno antibakterijsko djelovanje kojima uništavaju bakterije koje uzrokuju infekcije u grlu, dok tanini djeluju adstringentno, smanjujući upalu i oticanje.

Čaj od kadulje je odličan izbor za ubrzavanje procesa iscjeljivanja kod upale grla, promuklosti i kašlja.

Menta – osvježenje i olakšanje za dišne puteve

Karakterističan okus i miris paprene metvice dolazi od mentola, tvari koja ima snažan učinak na dišne puteve. Mentol opušta mišiće dišnih putova, čime olakšava disanje i smanjuje osjećaj začepljenosti zbog čega se koristi kod astme, bronhitisa i alergija.

Također, ima antiseptičko i antibakterijsko djelovanje.

Čaj od mente je posebno učinkovit kod kašlja uzrokovanog prehladom ili sinusitisom.

Islandski lišaj – prirodni mukolitik

Islandski lišaj je vrlo interesantna biljna vrsta koja je zajednica gljive i algi s iznimnim ljekovitim svojstvima. Raste na stjenovitom terenu hladnih krajeva sjeverne Europe.

Ovaj lišaj sadrži sluzave tvari koje oblažu upaljenu sluznicu dišnih putova, štiteći je od daljnjeg oštećenja. Osim toga, te iste sluzave tvari pomažu u razrjeđivanju viskozne sluzi, čineći je lakšom za iskašljavanje.

Čaj i sirup od islandskog lišaja nezamjenjivi su kod prehlade, gripe, bronhitisa i kroničnog kašlja jer smiruju neugodan nadražaj kašlja i smanjuju upalu dišnih putova. Ujedno pomažu u izbacivanju sluzi kod produktivnog kašlja i olakšavaju disanje.

Uživajte u šalici toplog biljnog čaja nekoliko puta dnevno. Za optimalne rezultate, pijte ga polako, kako bi ljekovite tvari mogle djelovati.

Dodatni savjeti za ublažavanje produktivnog kašlja

Uzmite u obzir i ove savjete:

  • pijte dovoljno tekućine – hidratacija je ključna za održavanje vlažnosti sluznice u grlu i olakšavanje izbacivanja sluzi; topli čajevi, juhe i voda su najbolji izbor
  • odmarajte se – dopustite svojem tijelu da se odmori i oporavi; dovoljno sna je ključno za brži oporavak od bolesti
  • vlažite zrak – suhi zrak može pogoršati kašalj i iritaciju grla; koristite ovlaživač zraka ili postavite posudu s vodom na radijator kako biste povećali vlažnost zraka; time ćete smiriti nadraženu sluznicu i olakšati disanje
  • pojačajte vitamin C – osnažite svoj imunitet dodatkom vitamina C; redovita konzumacija vitamina C pomoći će u skraćivanju trajanja bolesti.

Kada posjetiti liječnika?

Iako se većina kašlja s iskašljavanjem može ublažiti prirodnim sredstvima, važno je biti oprezan. 

Ako kašalj traje dulje od tjedan dana, pogoršava se ili je popraćen dodatnim simptomima poput povišene temperature, gubitka glasa, umora, bola u prsima, otežanog disanja ili iskašljaja s tragovima krvi, obratite se liječniku.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Manikuma, R. (2024). Ivy Leaf: A Natural Remedy for Cough Relief. MEGA.
  2. Leonard, J. i Fletcher, J. (2023). What can I do to make my cough go away naturally? Medical News Today.
  3. Dr. Hemapriya. (2023). Garlic Milk – Cough and Cold Remedy for Toddlers. My Little Moppet.
  4. Sharma, S. i sur. (2023). Cough. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing.
  5. O’Keefe Osborn, C. (2022). Treating a Wet Cough at Home: 10 Natural Remedies. Healthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: prirodni lek protiv kaslja, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu