5 stvari koje trebate raditi svaki dan za dug i zdrav život

Rade ih stručnjaci za dugovječnost

Iako su mnogi faktori koji utječu na dugovječnost izvan naše kontrole, svakodnevni izbori poput prehrane i rasporeda spavanja mogu značajno utjecati na životnu dob i opće zdravlje. Portal Health kontaktirao je četiri stručnjaka za dugovječnost koji su podijelili svoje osobne navike za duži i zdraviji život. Evo njihovih uvida.

“Prioritiziram svakodnevno vježbanje!”

Monica Driscoll, doktorica znanosti i profesorica na Sveučilištu Rutgers koja se specijalizirala za istraživanje starenja, naglašava važnost redovite tjelesne aktivnosti. Svakodnevno vježba, uključujući četiri dana trčanja ili jogginga od 45 minuta, dva dana treninga snage s osobnim trenerom i jedan dan plivanja uz istezanje.

Vježbanje je bitno za održavanje zdravog metabolizma, kvalitetan san i produženje razdoblja zdravlja, objašnjava Driscoll te ističe da također poboljšava njezino raspoloženje i mentalnu jasnoću.

Istraživanje podržava ovo jer pokazuje da oni koji vježbaju 2 – 4 puta više od preporučenih 75 minuta intenzivne aktivnosti tjedno mogu doživjeti 19 % smanjenje rizika od ukupne smrtnosti i 31 %-tno smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti.

Također, samo 15 minuta lagane do umjerene aktivnosti dnevno može donijeti koristi za dugovječnost.

Driscoll potiče sve da pronađu male načine kako uključiti vježbanje u svoje rutine, poput svakodnevnih šetnji ili jednostavnih online zdravstvenih programa, naglašavajući da čak i minimalni napor može značajno poboljšati zdravlje.

“Održavam društvene veze!”

Dr. Scott Kaiser, gerijatrijski liječnik i direktor Pacific Neuroscience Institutea, ističe važnost društvenih veza, posebno s obzirom na epidemiju usamljenosti u Americi, gdje polovica odraslih izjavljuje da se osjeća izolirano. Istraživanje pokazuje da snažne društvene veze mogu poboljšati šanse za preživljavanje za do 50 %.

Kaiser prioritizira održavanje i njegovanje odnosa te smatra društvenu interakciju jednako bitnom kao hidrataciju.

Aktivno se angažira s drugima u svakodnevnim situacijama, poput kupovine namirnica, i sudjeluje u volonterskim programima kako bi se povezao s onima kojima je potrebno druženje.

Vjeruje da su društvene veze jednako važne kao i pravilna prehrana i kvalitetan san te poziva druge da budu svjesni njegovanja svojeg društvenog života.

snažne društvene veze mogu poboljšati šanse za preživljavanje za do 50 %
FOTO: Shutterstock

“Variram svoju rutinu vježbanja!”

Linda Ercoli, doktorica znanosti i privremena direktorica UCLA Longevity Centra, zalaže se za raznolik režim vježbanja. Naglašava potrebu za raznolikošću kako bi ojačala različite mišićne skupine i promicala opće zdravlje.

Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje uključivanje mješovitih aktivnosti, uključujući vježbe ravnoteže i funkcionalne vježbe, kako bi se smanjio rizik od pada kod starijih osoba.

Za one koji započinju s rutinom vježbanja Ercoli predlaže da počnu polako kako bi izbjegli sagorijevanje i postavili specifične ciljeve u vezi s tim kada i koliko često vježbati.

“Prakticiram dijetu koja oponaša post!”

Valter Longo, doktor znanosti i istraživač na Sveučilištu Južna Kalifornija, pridržava se dijete koja oponaša post koju je razvio. Prakticira 12 sati vremenski ograničenog jedenja i provodi 2 – 3 ciklusa ove dijete godišnje, koja uključuje konzumaciju obroka s niskim kalorijama, niskim udjelom proteina i niskim udjelom ugljikohidrata, uz mogućnost redovitog jedenja.

Ovaj pristup oponaša koristi od posta s vodom bez potpunog suzdržavanja od hrane. Preliminarno istraživanje sugerira da bi to moglo smanjiti biološku dob i poboljšati funkciju imunološkog sustava te osjetljivost na inzulin.

Međutim, važno je konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom prije nego što isprobate ovu dijetu, posebno trudnice, dojilje i bolesni, jer može uzrokovati nuspojave poput vrtoglavice ili umora.

Tehnike poput meditacije, joge i provođenja vremena u prirodi mogu pomoći u ublažavanju stresa
FOTO: Shutterstock

“Pristupam problemu holistički!”

Ercoli vjeruje u sveobuhvatan pristup zdravom starenju, integrirajući uravnoteženu prehranu, redovito vježbanje i upravljanje stresom. O zdravim navikama je naučila u ranoj dobi zbog zdravstvenih problema u obitelji i sada primjenjuje višeslojni pristup dugovječnosti.

Naglašava važnost upravljanja stresom, koji je povezan s raznim zdravstvenim rizicima, uključujući srčane bolesti i poremećaje raspoloženja. Tehnike poput meditacije, joge i provođenja vremena u prirodi mogu pomoći u ublažavanju stresa.

Međutim, ako stres postane preplavljujući, traženje podrške od stručnjaka za mentalno zdravlje može pružiti učinkovite strategije suočavanja. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu