Stalna žeđ: Kada je znak ozbiljnih problema?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Osjećaj žeđi prirodan je odgovor tijela kada mu ponestane tekućine potrebne za normalno funkcioniranje. Ljeti, nakon tjelovježbe ili konzumacije slanije hrane normalno je osjetiti žeđ. No, što kada stalna žeđ ne prestaje čak ni nakon što popijemo čašu-dvije vode?
Stalna žeđ – uzroci
U nastavku doznajte koji zdravstveni problemi mogu stajati iza stalne potrebe za tekućinom te kada je vrijeme za posjet liječniku.
Dehidracija – najčešći uzrok žeđi
Dehidracija nastaje kada tijelu nedostaje dovoljno vode za obavljanje osnovnih funkcija. Tada je stalna žeđ prvi i najjasniji znak. Može se pojaviti zbog proljeva, povraćanja, pretjeranog znojenja, intenzivnog vježbanja ili boravka na velikim vrućinama.
Simptomi dehidracije uključuju:
- tamniju boju urina
- rjeđe mokrenje
- suha usta
- suhu kožu
- umor i vrtoglavicu
- glavobolju.
Kod djece se mogu javiti manjak suza prilikom plakanja, razdražljivost, suha i ljepljiva usta te rjeđe mokrenje ili suhe pelene.
Stalna žeđ i mokrenje – znak dijabetesa?
Jedan od mogućih uzroka stalne žeđi i mokrenja je dijabetes. Kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi pravilno, razina šećera u krvi raste. Višak glukoze izlučuje se urinom, a time se gubi i više vode – što dovodi do stalne žeđi.
Usto, mogu se pojaviti:
- zamućen vid
- stalan umor
- pojačana glad
- sporo zacjeljivanje rana.

Dijabetes insipidus – rijedak, ali moguć
Iako po imenu sličan klasičnom dijabetesu, dijabetes insipidus nije povezan sa šećerom u krvi. Riječ je o poremećaju kod kojeg tijelo ne proizvodi dovoljno hormona koji regulira razinu vode. Rezultat su stalna žeđ i učestalo mokrenje.
Suha usta – razlog za pojačanu žeđ
Stalna žeđ i suha usta često idu ruku pod ruku. Kada žlijezde slinovnice proizvode manje sline, dolazi do osjećaja suhoće u ustima. Uzrok mogu biti određeni lijekovi, kemoterapija, bolesti poput Sjögrenova sindroma, oštećenja živaca ili pušenje.
Osim stalne žeđi, mogu se pojaviti:
- neugodan zadah
- promjena okusa
- crvenilo i iritacija desni
- otežano žvakanje
- gusta, ljepljiva slina.
Anemija – kad tijelu nedostaje kisika
Kod težih oblika anemije organizam može tražiti više vode kako bi nadoknadio manjak crvenih krvnih stanica. Osim žeđi, mogu se javiti i:
- umor
- bljedilo
- ubrzan puls
- vrtoglavica
- znojenje.
Hiperkalcemija – previsoka razina kalcija
Višak kalcija u krvi (hiperkalcemija) također može uzrokovati stalnu žeđ. Mogući uzroci uključuju bolesti štitnjače, određene infekcije, pa čak i rak. Dodatni simptomi uključuju:
- učestalo mokrenje
- mučninu, zatvor i bolove u trbuhu
- bolove u kostima i slabost mišića
- umor
- zbunjenost
- depresiju.

Stalna žeđ u trudnoći – što je normalno?
Stalna žeđ u trudnoći prilično je česta i često bezazlena pojava. Tijelo trudnice prolazi kroz brojne hormonalne i metaboličke promjene. No, ako žeđ prati i učestalo mokrenje, moguće je da se radi o gestacijskom dijabetesu – obliku dijabetesa koji se razvija isključivo tijekom trudnoće.
U tom slučaju liječnik može predložiti promjene u prehrani, više tjelesne aktivnosti i po potrebi lijekove za regulaciju šećera u krvi.
Noćna žeđ – kada žeđ budi iz sna
Noćna žeđ može biti izuzetno neugodna, osobito ako se ponavlja svake noći. Može upućivati na dehidraciju, dijabetes, uzimanje određenih lijekova ili pretjeran unos soli navečer. Ako se često budite zbog žeđi, obratite pozornost na ostale simptome i razmislite o liječničkom savjetovanju.
Kada potražiti pomoć?
Ako pijete dovoljno vode i jedete hranu bogatu tekućinom (npr. krastavce, lubenicu), a stalna žeđ i dalje traje, vrijeme je za posjet liječniku. Posebno ako je žeđ praćena učestalim mokrenjem, umorom, glađu ili sporim zacjeljivanjem rana.
Pročitajte i ove članke:
- Je li vaš simptom znak dehidracije ili nečeg drugog?
- Pijenje vode i visoki tlak: Nutricionistica otkriva na što trebate paziti
- Zašto vam je grlo suho noću? Evo koji su mogući uzroci.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Ureaplasma urealyticum: Koji su simptomi i kako se liječi?
- Tea Ivanišević
- 3 min čitanja
- Gatta, F. i Petri, E. (2024). Why Am I Always Thirsty? WebMD.
- Excessive thirst. (2023). NHS.
- Why Am I Always Thirsty? (2022). Cleveland Clinic.