Simptomi niskog tlaka: Kako ih prepoznati i što učiniti?

Simptomi niskog tlaka

Nizak krvni tlak, poznat i kao hipotenzija, često prolazi nezamijećeno jer mnogi ljudi uopće ne osjećaju nikakve tegobe.

No, kada se pojave simptomi niskog tlaka, oni mogu značajno utjecati na svakodnevno funkcioniranje te čak predstavljati rizik za zdravlje. U nastavku saznajte koji su najčešći simptomi niskog tlaka, kako razlikovati simptome niskog tlaka u trudnoći te koje su razlike između simptoma visokog i niskog tlaka.

Nizak tlak – vrijednosti koje trebate znati

Da bismo razumjeli simptome niskog tlaka, važno je znati koje su granice. Smatra se da je nizak krvni tlak prisutan kada su vrijednosti niže od 90/60 mmHg.

Normalan krvni tlak kreće se između 90/60 – 120/80 mmHg. Osobe koje prirodno imaju niže vrijednosti često nemaju nikakve tegobe, ali kada organizam ne uspije kompenzirati nagli pad tlaka, mogu se javiti neugodni simptomi.

Simptomi niskog tlaka – kako ih prepoznati?

Simptomi niskog tlaka najčešće uključuju:

Važno je naglasiti da simptomi kod niskog tlaka mogu varirati ovisno o uzroku, brzini pada tlaka i individualnoj osjetljivosti organizma.

Kod mnogih osoba simptomi se ne pojavljuju sve dok ne dođe do naglog pada krvnog tlaka ili tijelo ne uspijeva nadoknaditi manjak kisika.
Simptomi niskog tlaka u trudnoći
FOTO: Shutterstock

Simptomi niskog tlaka u trudnoći

Posebno su važni simptomi niskog tlaka u trudnoći jer se tijelo suočava s brojnim promjenama. U prvom i drugom tromjesečju trudnoće često dolazi do ortostatske hipotenzije, odnosno pada tlaka pri naglom ustajanju, što može izazvati vrtoglavicu, slabost i nesvjesticu.

Također, krvarenje ili druge komplikacije trudnoće mogu uzrokovati pad krvnog tlaka, što zahtijeva hitnu liječničku procjenu!

Simptomi visokog i niskog tlaka – kako ih razlikovati?

Mnogi se pitaju kako razlikovati simptome visokog i niskog tlaka jer neki simptomi mogu biti slični, poput glavobolje, umora i smetnji vida. No, simptomi niskog tlaka češće uključuju vrtoglavicu, nesvjesticu i slabost, dok visoki tlak može izazvati pulsirajuću glavobolju, krvarenje iz nosa i osjećaj pritiska u prsima.

Uzroci i čimbenici rizika

Simptomi niskog tlaka mogu biti uzrokovani različitim stanjima i situacijama, uključujući:

Nizak tlak - vrijednosti
FOTO: Shutterstock

Komplikacije niskog tlaka koje ne treba zanemariti

Nizak tlak može povećati rizik od padova, ozljeda i šoka, stanja kada vitalni organi ne dobivaju dovoljno kisika. Dugoročno može dovesti i do problema sa srcem, ugrušaka i moždanog udara.

Kako liječiti i spriječiti simptome niskog tlaka?

Liječenje se usmjerava na uzrok. Ako simptomi niskog tlaka nastaju zbog lijekova, moguće je prilagoditi dozu. U težim slučajevima potrebni su bolničko liječenje, infuzije ili lijekovi koji pomažu zadržavanju tekućine i soli u tijelu.

Kako biste ublažili ili spriječili simptome niskog tlaka:

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Low blood pressure (hypotension). (2024). Mayo Clinic.
  2. Low blood pressure (Hypotension). (2023). Cleveland Clinic.
  3. Low blood pressure (hypotension). (2023). NHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu