Doksiciklin antibiotik: Često se propisuje, što trebate znati?

Doksiciklin antibiotik

Doksiciklin antibiotik, iz skupine tetraciklina, poznat je po svojoj učinkovitosti protiv širokog spektra bakterijskih infekcija. Koristi se u liječenju respiratornih infekcija, akni, spolno prenosivih bolesti te za prevenciju malarije.

U nastavku saznajte više o njegovoj upotrebi, nuspojavama i interakcijama.

Doksiciklin antibiotik – upotreba

Doksiciklin se propisuje za različite bakterijske infekcije zbog svojih antibakterijskih i protuupalnih svojstava. Najčešće se koristi za:

Doksiciklin djeluje tako da blokira sintezu proteina u bakterijama, sprječavajući njihovu reprodukciju i rast.

Također, može smanjiti upalu inhibicijom dušikovog oksida, što je korisno kod akni i drugih kožnih bolesti.

Doksiciklin antibiotik - upotreba
FOTO: Shutterstock

Doksiciklin antibiotik – nuspojave

Iako je doksiciklin učinkovit, može izazvati određene nuspojave. Najčešće nuspojave uključuju:

Rijeđe nuspojave mogu biti ozbiljnije i uključuju:

Ako primijetite ozbiljne nuspojave, odmah se obratite liječniku.

Doziranje doksiciklina

Doza doksiciklina ovisi o razlogu uzimanja lijeka. Uobičajena doza za infekcije i kožne probleme kreće se između 100 – 200 mg, uzima se jednom ili dvaput dnevno. Za rozaceju ili infekcije desni propisuje se niža doza, poput 40 mg jednom dnevno ili 20 mg dvaput dnevno.

Djeca mlađa od 12 godina obično trebaju manju dozu, prilagođenu njihovoj dobi i težini. Ako lijek uzimate više puta dnevno, pokušajte rasporediti doze ravnomjerno.

Kod prevencije malarije standardna doza iznosi 100 mg jednom dnevno, obično ujutro. Važno je dovršiti cijeli propisani tretman, čak i ako se osjećate bolje, kako bi se spriječio povratak infekcije ili gubitak zaštite od malarije.

Doksiciklin je najbolje uzimati u uspravnom položaju – sjedeći, stojeći ili hodajući, kako bi se izbjegla iritacija jednjaka i želuca. Nakon uzimanja preporučuje se da ne legnete najmanje 30 minuta.

Niže doze (40 mg dnevno) za rozaceju ili infekcije desni treba uzimati barem sat vremena prije jela, dok se više doze (100 mg ili više) mogu uzimati s hranom ili bez nje, premda je manja vjerojatnost pojave mučnine ako se uzimaju uz obrok.

Kapsule i tablete treba progutati cijele s barem 150 ml vode, dok se disperzibilne tablete trebaju otopiti u maloj količini vode prije konzumacije. Ako zaboravite uzeti dozu, uzmite je čim se sjetite, osim ako je uskoro vrijeme za sljedeću dozu – u tom slučaju preskočite propuštenu i nastavite s redovitim rasporedom.

Nikad nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadoknadili propuštenu. Ako ste slučajno uzeli više od jedne dodatne doze, obratite se liječniku ili ljekarniku. 

Doksiciklin antibiotik - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Doksiciklin antibiotik i sunce

Jedna od najpoznatijih nuspojava doksiciklina je povećana osjetljivost na sunčevu svjetlost. Pacijenti koji uzimaju ovaj antibiotik trebali bi izbjegavati dugotrajno izlaganje suncu i koristiti kremu sa zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više), kako bi smanjili rizik od opeklina.

Antibiotik doksiciklin i alkohol

Kombinacija doksiciklina i alkohola nije preporučljiva jer alkohol može smanjiti učinkovitost lijeka. Također, konzumacija alkohola može povećati rizik od nuspojava poput mučnine, povraćanja i problema s jetrom. Ako uzimate doksiciklin, najbolje je izbjegavati alkohol dok traje terapija.

Doksiciklin antibiotik – iskustva

Iskustva pacijenata s doksiciklinom variraju. Mnogi korisnici hvale njegovu učinkovitost u liječenju akni i infekcija, no neki se žale na probavne smetnje i osjetljivost na sunce.

Iako je učinkovit, važno je paziti na moguće nuspojave, izbjegavati sunce i alkohol tijekom terapije te uzimati lijek prema uputama liječnika. Ako imate bilo kakve nedoumice ili osjetite nuspojave, konzultirajte se s liječnikom. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Doxycycline. (2024). Drugs.com.
  2. Fisher, J. (2024). Doxycycline: A look at this commonly prescribed, broad-spectrum antibioticHarvard Health Publishing.
  3. How and when to take doxycycline. (2022). NHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu