Zdravstvena stanja povezana s visokim krvnim tlakom
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Visoki krvni tlak ili hipertenzija često se naziva “tihim ubojicom” jer može proći nezapaženo godinama, a pritom povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema.
Osim što je poznat faktor rizika za bolesti srca, hipertenzija je povezana i s pretilošću, bolestima bubrega, metaboličkim sindromom, pa čak i apnejom u snu. Razumijevanje ovih poveznica može pomoći u ranom otkrivanju i prevenciji.
Hipertenzija i bolesti srca
Visoki krvni tlak može oslabiti arterije, smanjujući dotok krvi i kisika do srca. S vremenom to može dovesti do začepljenja arterija i povećati rizik od srčanog udara, zatajenja srca i angine (bolova u prsima uzrokovanih nedostatnim dotokom krvi u srce).
Hipertenzija i pretilost
Pretilost značajno povećava rizik od razvoja hipertenzije. Istraživanje pokazuje da je 65 – 78 % slučajeva primarne hipertenzije povezano s prekomjernim nakupljanjem masnoće u tijelu, što dovodi do inzulinske rezistencije i hormonalnih promjena koje pridonose visokom krvnom tlaku.
Hipertenzija i bolest bubrega
Hipertenzija može oštetiti krvne žile u bubrezima, smanjujući njihovu sposobnost filtriranja otpada i uzrokujući zadržavanje tekućine u tijelu. To dodatno pogoršava hipertenziju i može dovesti do zatajenja bubrega, posebno kod osoba koje imaju i dijabetes.

Hipertenzija i metabolički sindrom
Metabolički sindrom – skup stanja poput visokog šećera u krvi, pretilosti i visokog kolesterola – često uključuje i hipertenziju kao ključnu komponentu. Ovaj sindrom povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, ali se pravilnom prehranom i tjelovježbom može prevenirati ili držati pod kontrolom.
Hipertenzija i apneja u snu
Opstruktivna apneja u snu, stanje kod kojeg dolazi do ponavljanih prekida disanja tijekom sna, smanjuje opskrbu tijela kisikom i doprinosi razvoju hipertenzije. Stres uzrokovan poremećenim disanjem i lošom kvalitetom sna može dodatno povisiti krvni tlak i povećati rizik od bolesti srca.
Hipertenzija i bolesti štitnjače
I hiperaktivna (hipertireoza) i smanjena funkcija štitnjače (hipotireoza) mogu utjecati na krvni tlak zbog njihovog učinka na razine kolesterola i funkciju krvnih žila.
Prevencija bolesti povezanih s hipertenzijom
Iako hipertenzija povećava rizik od brojnih zdravstvenih problema, promjene životnog stila, poput zdrave prehrane, redovite tjelesne aktivnosti, upravljanja stresom i održavanja zdrave tjelesne težine, mogu značajno smanjiti taj rizik. U nekim slučajevima mogu biti potrebni i lijekovi, poput ACE inhibitora ili diuretika.
Pravovremenim prepoznavanjem i kontrolom hipertenzije može se smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija i poboljšati cjelokupno zdravlje.
Pročitajte i ove članke:
- Visoki tlak: Simptomi mogu biti nespecifični, zato se za hipertenziju kaže da je “tihi ubojica”! Evo na što trebate obratiti pozornost
- Visok krvni tlak kod mladih: Što ga uzrokuje?
- Noćna hipertenzija: Ako krvni tlak noću nije 10 – 20 % niži, to vodi do teških komplikacija! Evo koji su rizični faktori i simptomi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja
- Cherney, K. (2024). Health Conditions Related to Hypertension. Healthline.
- Shariq, O. A. i McKenzie, T. J. (2020). Obesity-related hypertension: a review of pathophysiology, management, and the role of metabolic surgery. Gland Surg., 9(1): 80–93.