Zašto vam je kolesterol još uvijek visok? Ovo su skriveni uzroci

kolesterol koji ne pada

Možda pazite što jedete, redovito vježbate i čak uzimate propisane lijekove, a vaš kolesterol i dalje ne pokazuje znakove pada. Ako vam je ovo poznato, niste jedini – postoji nekoliko skrivenih uzroka koje mnogi ne prepoznaju odmah. U nastavku saznajte na što biste trebali obratiti pažnju.

Naslijedili ste ga

Visok kolesterol ne mora biti posljedica vašeg životnog stila – u nekim slučajevima uzrok je genetski. Oko jedna od 200 odraslih osoba ima obiteljsku hiperkolesterolemiju, poremećaj koji sprječava tijelo da pravilno preradi kolesterol.

Ako imate obiteljsku hiperkolesterolemiju, s visokim LDL-om (lošim kolesterolom) ste rođeni i njegove se razine povećavaju tijekom života, često bez jasnih simptoma sve do odrasle dobi.

Zbog nemogućnosti uklanjanja viška kolesterola, on se nakuplja u arterijama, što dovodi do otežanog protoka krvi i povećanog rizika od bolesti srca, i to do 20 puta većeg nego kod osoba bez hiperkolesterolemije. Osim u arterijama, kolesterol se može nakupljati i na:

  • koži – u obliku žućkastih mrlja na rukama, laktovima, koljenima ili oko očiju
  • tetivama – osobito na Ahilovoj tetivi i tetivama šaka
  • očima – kao bijeli ili sivi prsten oko šarenice.

Iako je ozbiljno stanje, može se liječiti kombinacijom lijekova poput statina, ezetimiba ili PCSK9 inhibitora, a u rijetkim slučajevima potrebni su i posebni postupci za filtraciju krvi ili čak transplantacija jetre.

Američka udruga za srce preporučuje da unos zasićenih masnoća bude manji od 6 % ukupnog dnevnog unosa kalorija
FOTO: Shutterstock

Jedete skrivene masnoće

Namirnice označene kao “bez kolesterola” mogu vas zavarati. Ključ je u izbjegavanju zasićenih i transmasnih kiselina, koje znatno utječu na razinu kolesterola. Američka udruga za srce preporučuje da unos zasićenih masnoća bude manji od 6 % ukupnog dnevnog unosa kalorija.

Smanjite unos crvenog i prerađenog mesa, punomasnih mliječnih proizvoda, pržene hrane i proizvoda s visokim udjelom šećera i soli. Umjesto toga birajte:

Vaša tjelovježba nije dovoljno učinkovita

Možda redovito vježbate, ali ne na način koji bi vam doista pomogao u snižavanju kolesterola. Fokusirajte se na aerobne vježbe koje angažiraju više mišićnih skupina i potiču rad srca – barem 30 minuta dnevno, 5 – 7 puta tjedno.

Isprobajte:

Pazite da ne pretjerate ako vaše tijelo nije naviklo na intenzivne napore – ozljede mogu dugoročno narušiti vašu rutinu.

Neki lijekovi, iako korisni za druga zdravstvena stanja, mogu nehotice povećati razinu kolesterola
FOTO: Shutterstock

Lijekovi mogu biti uzrok

Neki lijekovi, iako korisni za druga zdravstvena stanja, mogu nehotice povećati razinu kolesterola. Lijekovi za astmu, reumatoidni artritis ili bolesti vezivnog tkiva, kao i neki lijekovi za akne koji sadrže vitamin A (retinoidi), mogu utjecati na kolesterol.

Također, određene vrste kontracepcije koje sadrže progestin mogu smanjiti HDL (dobar kolesterol) i povećati LDL.

Ako uzimate statine, pripazite na sok od grejpa, koji može ometati razgradnju statina u probavnom sustavu. Posavjetujte se s liječnikom o sigurnim količinama.

I dalje pušite

Pušenje ne samo da šteti plućima, već i ozbiljno narušava zdravlje krvnih žila. Jedna od tisuća kemikalija u dimu – akroleinsprječava HDL kolesterol da uklanja višak kolesterola iz arterija i transportira ga prema jetri, gdje se on pretvara u otpad.

Bez tog procesa kolesterol se nakuplja i uzrokuje suženje krvnih žila, što je stanje poznato kao ateroskleroza

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Nunez, K. (2025). 6 Factors That May Cause a Sudden Increase in CholesterolHealthline.
  2. Reiff Ellis, R. (2024). Why Is My Cholesterol Still High? WebMD.
  3. Patino, E. (2023). 12 Sneaky Reasons for High CholesterolEveryday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu