Ulje od stolisnika: Kako ga napraviti i koristiti kod proširenih vena, modrica i ispucalih kapilara?

Ulje od stolisnika

Šetajući prirodom tijekom ljeta, često nailazimo na stolisnik (Achillea millefolium) – biljku koja raste uz putove, livade i šumske rubove. Iako ga mnogi prepoznaju po njegovim sitnim bijelim cvjetićima i pernatim listovima, malo tko zna koliko ova skromna biljka nosi bogatstvo zdravlja u sebi.

U narodnoj medicini posebno je cijenjeno ulje od stolisnika, a njegova primjena je toliko široka da ga s pravom nazivaju “biljkom za sve“. 

Stolisnik je poznat po svojim protuupalnim, antiseptičkim, adstringentnim i hemostatskim svojstvima. Bogat je flavonoidima, kumarinima, eteričnim uljima i taninima, koji sinergijski djeluju na poboljšanje cirkulacije, smanjenje upala i poticanje regeneracije tkiva.

Upravo je zato ulje ili macerat od stolisnika postao nezaobilazan saveznik u borbi protiv proširenih vena, modrica, ispucalih kapilara, ali i za opću njegu kože.

Stolisnik – izgled i važnost u narodnoj medicini

Stolisnik je višegodišnja biljka koja naraste do 60 cm visine. Dobio je ime po grčkom junaku Ahileju, koji ga je prema legendi koristio za liječenje rana svojih vojnika.

Kod nas je poznat pod mnogim narodnim imenima, poput hajdučka trava, sporiš ili kunica.

Prepoznatljiv je po sitnim, bijelim ili svijetloružičastim cvjetovima skupljenim u ravne cvatove na vrhu stabljike. Listovi su mu uski, duboko urezani i podsjećaju na čipku. Cvjeta od lipnja do listopada, a najčešće ga nalazimo na livadama, uz poljske puteve i na sunčanim brežuljcima.

Ako želite samostalno ubrati stolisnik, berite ga najbolje u lipnju, kad je u punom cvatu, pa do rujna. Uvijek birajte čista staništa daleko od prometnica. Najljekovitiji dijelovi su cvjetovi i listovi, koji se beru tijekom cvatnje, po suhom i sunčanom danu.

Suši se na prozračnom i sjenovitom mjestu, a pravilno osušen zadržava svoj blago gorkast, aromatičan miris.

Tradicionalna upotreba

Na našim prostorima stolisnik je bio neizostavan dio kućne biljne apoteke. Od čaja za probavne tegobe, preko obloga za upale i bolove, do tonika za jačanje cijelog organizma – stolisnik se koristio za različite tegobe, uključujući i ženske boljke.

Kroz povijest je ova biljka bila cijenjena od strane ratnika, putnika i hajduka, koji su je nosili sa sobom kao prvu pomoć za zaustavljanje krvarenja i ubrzavanje zacjeljivanja rana zadobivenih u borbama ili na putu, zbog čega je ova omiljena biljka naroda dobila svoje ime “hajdučka trava“.

Najčešće se priprema kao čaj – suhi listovi i cvjetovi preliju se kipućom vodom i ostave da odstoje 5 – 10 minuta. Također se koristi u obliku tinktura, kupki za ublažavanje kožnih problema ili kao oblog za rane. U aromaterapiji je cijenjeno njegovo eterično ulje, koje se koristi za masaže ili inhalacije.

macerat od stolisnika
FOTO: Shutterstock

Ljekovito djelovanje stolisnika

Široka primjena stolisnika svjedoči o dubokom poznavanju ove biljke i njezinih moći kroz povijest, čije se znanje prenosilo generacijama, sve do danas. Evo nekih najpoznatijih ljekovitih djelovanja:

Kako napraviti ulje od stolisnika kod kuće?

Ulje stolisnika priprema se kod kuće postupkom koji se naziva maceracija i omogućuje nam da iskoristimo puni potencijal ove biljke. Evo kako napraviti ulje od stolisnika.

Sastojci:

Priprema

  1. Ako koristite svježi stolisnik, ostavite ga da se prosuši nekoliko sati kako bi isparila suvišna vlaga i spriječilo se kvarenje macerata. Ako koristite sušeni stolisnik, preskočite ovaj korak.
  2. Cvjetove i listove stolisnika lagano natrgajte i napunite staklenku do otprilike dvije trećine. Nemojte ih previše nabijati.
  3. Prelijte stolisnik odabranim biljnim uljem tako da biljka bude potpuno potopljena i da ulje prekrije biljku za otprilike 2 – 3 cm. Ulje mora u potpunosti prekriti biljni materijal kako bi se spriječila plijesan.
  4. Teglu dobro zatvorite i stavite na sunčano mjesto (prozorska daska je idealna) 4 – 6 tjedana. Svaki dan protresite staklenku kako bi se sastojci bolje proželi i spriječilo taloženje.
  5. Nakon isteka vremena maceracije procijedite ulje stolisnika kroz gazu ili finu cjediljku u čistu, tamnu staklenu bocu. Dobro iscijedite sav biljni materijal kako biste dobili što više dragocjenog ulja.
  6. Čuvajte macerat na hladnom i tamnom mjestu. Pravilno pripremljen i uskladišten može trajati do godinu dana.
Kako napraviti ulje od stolisnika
FOTO: Shutterstock

Ulje od stolisnika – primjena

Kada ste uspješno pripremili svoje ulje od stolisnika, spremni ste iskoristiti njegove brojne dobrobiti kod sljedećih stanja:

  • proširene vene – zbog svojih protuupalnih i venotoničnih svojstava kojima blagotvorno djeluje na vensku cirkulaciju ulje stolisnika može pomoći u ublažavanju simptoma proširenih vena; nježno umasirajte ulje na zahvaćena područja dvaput dnevno, uvijek pokretima od gležnjeva prema srcu; redovita masaža potiče cirkulaciju i smanjuje osjećaj težine i nelagode
  • modrice i hematomi – stolisnik je izvanredan za ubrzavanje zacjeljivanja modrica; nanesite malu količinu ulja direktno na modricu i nježno umasirajte; njegova svojstva pomažu u razgradnji nakupljene krvi i smanjenju oteklina
  • ispucale kapilare – iako ne može u potpunosti ukloniti već postojeće ispucale kapilare, redovita primjena macerata od stolisnika može ojačati stijenke krvnih žila i spriječiti nastanak novih te ublažiti vidljivost postojećih; nanesite ulje nježnim tapkanjem na područja s kapilarama
  • njega kože i zacjeljivanje rana – stolisnik je izvrstan za opću njegu kože, posebno kod iritacija, manjih posjekotina, ogrebotina ili opeklina; njegova antiseptička svojstva pomažu u prevenciji infekcija, dok protuupalna svojstva smanjuju crvenilo i oticanje; potiče i brže zacjeljivanje tkiva
  • upale i bolovi – može se koristiti i za ublažavanje bolova u mišićima i zglobovima te kod manjih upala kože.

Važna napomena

Prije prve upotrebe uvijek napravite test flasterom na malom dijelu kože kako biste provjerili eventualnu alergijsku reakciju. Trudnice, dojilje i osobe s kroničnim bolestima trebaju se posavjetovati s liječnikom prije korištenja biljnih pripravaka.

Ulje od stolisnika predstavlja divan primjer kako se drevna znanja i prirodni resursi mogu integrirati u svakodnevnu njegu i podršku zdravlju.

Njegova izrada kod kuće je nagrađujući proces koji nas povezuje s prirodom, a njegove dobrobiti za vene, rane i kožu čine ga neprocjenjivim dodatkom svakoj kućnoj ljekarni. Probajte ga – neka vas stolisnik oduševi svojom iscjeliteljskom moći! 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wood, K. (2024). Yarrow Infused Oil. Schisandra & Bergamot.
  2. Potter, R. (2015). How to Make a Yarrow Oil Infusion for Wounds, Sore Muscles, & More! The Natural Ingredient Resource Center.
  3. Dallmeier, L. How to Make Macerated Oils. Formula Botanica.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu