Tinktura vrkute: Iako ima široku primjenu u biljnoj medicini! Evo kako djeluje na zdravlje i zašto se smatra savršenom biljkom za žene

Tinktura vrkute

Gospin plašt ili vrkuta (Alchemilla vulgaris) se nekada davno smatrala čarobnom biljkom jer je na svojim mekim širokim listovima čuvala kapi rose tijekom cijelog dana.

Kao narodni lijek koristila se diljem Europe, a od njenih nadzemnih djelova, najčešće listova i cvjetnih stabljika, a rjeđe od korijena, radili su se čajevi i ljekovite kapi poznate kao tinktura od vrkute.

Njeno latinsko ime koje u prijevodu znači “mali čarobnjak” otkriva da je u srednjem vijeku bila omiljena biljka alkemičara koji su skupljali rosu s njenih nabranih listova vjerujući da može izliječiti svaku bolest.

Vrkuta je samonikla biljka koja pripada porodici Rosaceae, a svojom jednostavnom i nježnom ljepotom ukrašava svačiji vrt. Cvjeta ljupkim, blijedožutim cvjetićima.

Porijeklom je iz Britanije i Europe, a danas se uzgaja diljem svijeta.

S obzirom na to da je skromna i otporna biljka, vrkutu nalazimo posvuda, od nizina do podgorja. Raste na livadama, zapuštenim oranicama, uz putove i oko potoka.

Iako ima široku primjenu u biljnoj medicini, smatra se savršenom biljkom za žene jer liječi razne ženske bolesti.

Prirodno ima afinitet prema ženskim reproduktivnim organima, vraćajući tonus i vitalnost maternici zbog čega je izvrstan biljni saveznik za žene bilo koje životne dobi!

tinktura od vrkute
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost vrkute

Biljka vrkuta ima protuupalno, adstrigentno, antibakterijsko, antivirusno, ekspektorantsko i diuretično svojstvo. Tradicionalno se priprema kao tinktura ili čaj.

Tinkturom se ekstrahiraju ljekoviti sastojci biljke kao što su eterična ulja, minerali, flavonoidi, fitosterini, organske kiseline, vitamin C, tanini i salicilati.

Tanini sadrže adstringentna ili vezivna svojstva koja pomažu u toniziranju unutrašnjeg tkiva. Kada se nanose na kožu, zacjeljuju rane i ogrebotine.

Vrkuta ima učinak isušivanja i spajanja tkiva i rana čime se ubrzava njihovo zacjeljivanje te smanjuje osjetljivost na infekcije i krvarenje (npr. upala desni).

Oporost u biljci djeluje i kao stiptik prah – tvar koja se koristi za zaustavljanje krvarenja.

Adstringentni tanini također su se kroz povijest koristili za ublažavanje infekcija s gnojnim sekretom poput konjunktivitisa, gnojnih rana i infekcija uha.

Salicilati u biljci imaju protuupalno djelovanje, što ukazuje na upotrebu biljke kod upalnih stanja kao što su reumatizam, kožni osip, probavne teškoće i bolovi u mišićima.

Zbog antidijabetičkih svojstva, eterična ulja u biljci pomažu kod dijabetesa.

Antibakterijska svojstva vrkute sprječavaju rast bakterija uključujući i stafilokok koji je otporan na mnoge antibiotike.

Moderna istraživanja pokazuju kako tinktura od vrkute ima vazorelaksantski učinak, što znači da pomaže u smanjenju napetosti u stjenkama krvnih žila zbog čega pomaže kod bolova i grčeva. Studija također ukazuje na mogućnost da bi vrkuta mogla biti korisna kod kardiovaskularnih poremećaja, posebno u slučajevima visokog krvnog tlaka.

Vrkuta tinktura kod redovitog korištenja dovodi i do smanjenja lošeg kolesterola u krvi.

tinktura vrkuta
FOTO: Shutterstock

Tinktura vrkute – zdravstvene koristi

U tradicionalnoj biljnoj medicini vrkuta se koristi za sve vrste ženskih problema.

One uključuju sve menstrualne probleme, PMS simptome, policističke jajnike, neplodnost, hormonsku neravnotežu te se koristi i za jačanje maternice u kasnoj trudnoći.

Redovitom primjenom čaja i tinkture vrkute potiče se rast progesterona i dovodi do redovite menstruacije, što je važno za žene koje žele zatrudnjeti. Također potiče ovulaciju dok istovremeno tonizira maternicu pripremajući je za začeće.

Adstrigentnim svojstvima djeluje blagotvorno kod zatezanja unutrašnjih organa čime pomaže zaustaviti neželjeno krvarenje maternice.

Preporučuje se za žene u menopauzi jer daje tonus preslaboj maternici i jača njenu stjenku.

U menopauzi, pomaže u liječenju simptoma poput valunga, promjena raspoloženja, nesanice i drugih uobičajenih simptoma.

S obzirom na to da zaustavlja krvarenja, omogućuje prijevremeno zacjeljivanje ozljeda te se koristi kao unverzalni lijek za rane.

Vrkuta ublažava razne gastrointestinalne probleme, a zbog tanina koji suše prekomjerni vodenasti sekret preporučuje se protiv proljeva. Opsežna istraživanja o taninima pokazuju da tanini i taninska kiselina pomažu kod nadraženosti crijeva i hemoroida.

Salicilna kiselina u vrkuti pospješuje probavu, jača probavni sustav i ublažava bolove u želucu.

Ova biljka se tradicionalno koristi za zacjeljivanje i spajanje razderanih tkiva, što je čini posebno korisnom kod zdravstvenih stanja kao što su poderani mišić, hernija (kila), puknuće bubnjića, prolaps organa poput spuštene maternice ili mjehura, vađenja zuba i sve vrste unutrašnjih i vanjskih rana.

Gospin plašt ima umirujuća svojstva na živce, zbog čega je travari preporučuju za nesanicu i tjeskobu.

Zbog protuupalnog djelovanja i visokog sadržaja tanina, koji pomaže u zaustavljanju krvarenja, tinktura od vrkute se koristi za ispiranje usta. Pomaže kod problema s desnima, posebice krvarenja i upale desni.

Uljni macerat vrkute posebno je pogodan za trudnice jer sprječava nastanak strija. Njegov učinak zatezanja kože također se može koristiti u borbi protiv pojave bora.

Svojim antioksidativnim i adstringentnim svojstvima vrkuta tonira i zateže kožu.

Smanjuje pojavu proširenih pora dok istovremeno održava ten sjajnim i glatkim. Pomaže u obnavljanju oštećene kože i tradicionalno se koristi za ekceme, akne i crvenilo kože.

vrkuta tinktura
FOTO: Shutterstock

Priprema tinkture od vrkute i doziranje

Vrkuta se bere tijekom ljeta ili od svibnja do rujna, ovisno o podneblju. Za izradu biljnih kapi koristi se cijeli nadzemni dio biljke.

Tinktura vrkute se priprema u 25 – 30 %-tnom alkoholu, u omjeru biljnog materijala i alkohola 1 : 5.

Biljni materijal se stavlja u staklenku i prelije s alkoholom. Drži se na tamnom mjestu 4 – 6 tjedana, uz svakodnevno mućkanje.

Nakon toga se procijedi i sprema u bočice s pipetom.

Doziranje

Preporuča se uzimanje 2 – 3 ml tinkture u 1 dcl vode, čaja ili voćnog soka. Uzima se 2 – 3 puta dnevno, ili prema uputama terapeuta.

Tinktura vrkute – gdje kupiti

Vrkuta tinktura se može nabaviti u prodavaonicama zdrave hrane, u biljnim ljekarnama, kod travara ili putem internetskih trgovina.

Tinktura vrkute – cijena

Organska tinktura vrkuta u bočici od 50 ml košta od 12,49 – 14,50 eura.

U pojedinim drogerijama eko kapi vrkute u bočici od 50 ml možete pronaći po cijeni od 10,60 eura.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Price, A. (2018). Lady’s Mantle for Menstrual & Gastrointestinal Relief + Other Benefits. Dr. Axe.
  2. Lecos, L. Lady’s Mantle (Alchemilla vulgaris). HerbRally.
  3. Phillbrick, L. Lady’s Mantle. Rebecca’s Herbal Apothecary.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu