Koje voće ne smiju jesti dijabetičari? Stručnjaci donose smjernice

Koje voće ne smiju jesti dijabetičari

Osobe s dijabetesom trebaju uključiti voće u svoju prehranu kako bi unijele sve potrebne nutrijente, stoji u preporukama američkog Nacionalnog instituta za dijabetes te probavne i bubrežne bolesti.

Mnogi se pitaju koje voće ne smiju jesti dijabetičari. Iako nema posebnih ograničenja u pogledu vrsta voća za osobe s dijabetesom, ključno je voditi računa o određenim voćnim proizvodima, poput sokova i suhog voća, zbog visokog sadržaja šećera koji potencijalno može povećati razinu šećera u krvi.

Postoji li “najgore” voće za dijabetičare?

Razno voće je prirodno bogato šećerom, ali također nudi bitne vitamine, minerale i vlakna, što ga čini zdravijom alternativom slatkišima i pekarskim proizvodima. Ovi nutrijenti u voću mogu pridonijeti cjelokupnom zdravlju i pomoći u kontroli šećera u krvi i upravljanju dijabetesom.

Uključivanje raznovrsnog voća u prehranu također može smanjiti rizik od srčanih bolesti i raka, iz čega proizlazi da je unos voća iznimno važan u uravnoteženom planu prehrane.

Važno je ne eliminirati voće u potpunosti jer nudi brojne zdravstvene prednosti. Međutim, pojedinci bi trebali biti svjesni unosa šećera i ugljikohidrata i prilagoditi veličinu porcija u skladu s tim. Spajanje voća s izvorima proteina ili masti može pomoći u učinkovitijem upravljanju razinama šećera u krvi.

najgore voće za dijabetičare
FOTO: Shutterstock

Iako voće poput lubenice, banane i ananasa ima veći udio šećera, još uvijek može biti dio dijete za dijabetes, ako se konzumira u umjerenim količinama. Slično tome, pojedinci bi trebali obratiti pozornost na sadržaj ugljikohidrata u voću kao što su grožđe, banane, jabuke, mango i ananas, osiguravajući da se uklapa u njihove ciljeve oko ugljikohidrata.

Dijabetičarima se preporučuje unos najmanje pet porcija voća i povrća dnevno.

Prema Diabetes UK, ove količine voća čine jednu porciju.

Voćni sokovi

Konzumaciji voćnog soka treba pristupiti s oprezom zbog koncentriranog sadržaja šećera koji može brzo povisiti razinu šećera u krvi. Suho voće može se uključiti u umjerenim količinama, sve dok ne sadrži dodane šećere. Uparivanje s orašastim plodovima može dodatno pomoći u kontroli šećera u krvi.

Prilikom odabira voćnih proizvoda, preporučljivo je potražiti oznake na kojima stoji “pakirano u vlastitom soku”, “nezaslađeno” ili “bez dodanog šećera”, kako biste osigurali zdravije opcije. Osim toga, zamrzavanje svježeg voća ili odabir cijelog voća mogu biti alternative prerađenim voćnim proizvodima.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Fletcher, J. (2024). What are the worst fruits for someone with diabetes? Medical News Today.
  2. Fruit and diabetes. Diabetes UK.

Ocijenite članak

1 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu