Smijete li piti kofein uz lijekove za prehladu?

kofein uz lijekove za prehladu

Kofein, uobičajeni stimulans koji se nalazi u napitcima poput kave, čaja, energetskih pića i nekih gaziranih pića, može uzrokovati pojačane nuspojave kada se kombinira s lijekovima za prehladu i gripu. Ove nuspojave uključuju nemir, glavobolje i mučninu.

Može li kofein utjecati na lijekove za prehladu?

Lijekovi za prehladu često sadrže sastojke poput pseudoefedrina i fenilefrina koji smanjuju začepljenje nosa i poboljšavaju disanje. Međutim, ovi sastojci su stimulansi koji mogu utjecati na središnji živčani sustav i izazvati nuspojave poput:

Kofein, još jedan stimulans, može promijeniti način na koji tijelo apsorbira i procesuira lijekove, što može smanjiti učinkovitost lijeka i pojačati nuspojave. Primjerice, nervoza ili nemir mogu eskalirati u anksioznost i drhtavicu.

Koji su rizici konzumiranja kofeina s lijekovima za prehladu?

U nekim slučajevima konzumacija velikih količina kofeina s lijekovima može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su:

Osim toga, neki lijekovi protiv bolova već sadrže kofein pa konzumiranje kave uz ove lijekove može dodatno povećati rizik od komplikacija.
Kofein može promijeniti način na koji tijelo apsorbira i procesuira lijekove
FOTO: Shutterstock

Koliko dugo trebate čekati prije nego što popijete kavu nakon uzimanja lijeka za prehladu?

Ne postoji točno pravilo kada je sigurno ponovno piti kofein nakon uzimanja lijeka za prehladu. Mnogi zdravstveni stručnjaci preporučuju čekanje najmanje jedan sat kako bi se smanjile negativne interakcije i osiguralo da lijek djeluje učinkovito.

Vaš zdravstveni stručnjak može vam pomoći u određivanju najboljeg vremena za uzimanje lijeka i kada je sigurno konzumirati kofein.

Alternativne opcije umjesto kofeina

Ako imate prehladu ili gripu, pokušajte zamijeniti svoju uobičajenu kavu biljnim čajevima bez kofeina. Iako ti čajevi neće pružiti istu energiju, mogu ponuditi umirujuće učinke na simptome prehlade i pružiti vrijedne nutrijente.

Biljni čajevi koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma prehlade uključuju:

  • čaj od đumbira i medađumbir i med su prirodni protuupalni sastojci koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma poput bolova u grlu i bolova u zglobovima; ovaj čaj pripremite tako da svježi đumbir ostavite da se namače u vrućoj vodi nekoliko minuta, a zatim dodajte čajnu žličicu meda
  • čaj od limunalimuni su bogati vitaminom C, koji može pomoći u smanjenju simptoma poput bolova u grlu; ovaj napitak može biti osobito koristan prije spavanja, jer može smanjiti začepljenje nosa i pomoći boljem snu; čaj od limuna priprema se dodavanjem svježih kriški limuna ili limunovog soka u vodu; može se piti vruć ili hladan
  • čaj od bazge – bazga je ljekovita biljka koja se već stoljećima koristi za liječenje simptoma prehlade i gripe zahvaljujući svojim protuupalnim i antioksidativnim učincima; međutim, bazgu treba konzumirati samo kada je zrela, stoga je preporučljivo koristiti kupljene vrećice čaja koje sadrže mnoge nutrijente.

Pijenje biljnih čajeva također može pomoći u povećanju unosa tekućine, što je korisno kad ste prehlađeni.

Kada se obratiti liječniku?

Ako ste uzeli lijekove za prehladu i iskusite bilo koju od sljedećih nuspojava, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć:

  • palpitacije srca koje ne prestaju ili se ponavljaju
  • visoka temperatura (iznad 38 °C)
  • promjene boje kože ili pojava pustula
  • nagla mučnina ili povraćanje

Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah prestanite uzimati lijek i obratite se zdravstvenom stručnjaku. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Mansuri, A. (2025). Can You Drink Caffeine with Cold Medicine? Healthline.
  2. Southwick, C. (2023). 10 Medications You Should Never Mix With CoffeeHealth.
  3. Smith, A. i sur. (1997). Caffeine and the common cold. J. Psychopharmacol., 11(4): 319–324. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu