Čaj za spavanje: Neka jedna šalica postane navika! Ovo su najbolji čajevi za spavanje koji će vas opustiti i uspavati

Čaj za spavanje

Razne vrste ljekovitog bilja stoljećima se koriste kao prirodni lijek za spavanje, najčešće kao čaj za spavanje, zahvaljujući njihovoj sposobnosti u borbi protiv nesanice, stresa i tjeskobe. San je iznimno važan za cjelokupno zdravlje jer upravo o njegovoj kvaliteti ovise mogućnost mršavljenja, stanje naše koncentracije, emotivna ravnoteža, duljina života i snaga imunološkog sustava.

Mnogi od nas povremeno imaju poteškoća sa spavanjem zbog stresa, bolesti, putovanja, lijekova koje uzimamo, količine kave koju dnevno popijemo ili zbog privremenog prekida naše uobičajene rutine. Međutim, ako redovito imamo problema s nesanicom, budimo se iscrpljeni ili se osjećamo pospano tijekom dana, moguće je da patimo od poremećaja spavanja ili poremećaja raspoloženja kao što su anksioznost i depresija.

Poremećaji spavanja mogu ozbiljno utjecati na mentalno i fizičko zdravlje, uključujući raspoloženje, energiju i sposobnost podnošenja stresa. Ignoriranje problema može dovesti do debljanja, smanjenog radnog učinka, problema s pamćenjem i napetih odnosa.

Srećom, postoje razne stvari koje možemo učiniti kako bismo pronašli temeljne uzroke poremećaja spavanja i poboljšali svoj san, zdravlje i kvalitetu života.

Najbolji čajevi za spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj za spavanje – prirodno smirivanje i opuštanje tijela

Postoje određene vrste biljaka koje su znanstveno potvrđeni prirodni lijek za smanjenje umora i poboljšanje kvalitete sna. Čaj za smirenje i spavanje pomaže u opuštanju tijela i emotivne napetosti.

Upravo šalica čaja prije spavanja može pomoći u stvaranju dobrih navika koje mozak prepoznaje kao smirivanje prije odlaska u krevet.

Kako bismo riješili problem nesanice, često se odlučujemo za lijekove na recept. Problem kod toga je da ti lijekovi znaju izazvati ovisnost i druge nuspojave. Čaj za spavanje na biljnoj bazi je odličan prirodni lijek za spavanje jer postoje mnoge biljke koje pomažu smirivanju i opuštanju tijela. Jako je važno znati što popiti prije spavanja jer je tijelu potrebno smirenje kako bi utonulo u miran san.

Čaj za uspavljivanje
FOTO: Shutterstock

Najbolji čajevi za spavanje

Isprobajte sedam najpoznatijih biljaka koje se najčešće koriste kao čaj prije spavanja. Ovi čajevi imaju široku lepezu okusa i mirisa, a vi odlučite koji vam najbolje odgovaraju.

Čaj od kamilice

Nježni cvjetovi biljke kamilice od davnina se koriste za liječenje raznih problema, uključujući loš san. Poznato je da njezin čaj ima umirujuća svojstva koja su savršena prije spavanja.

Sadrži više aktivnih kemijskih spojeva, uključujući apigenin koji opušta mišiće i ima blagi sedativan učinak nakon što se veže na benzodiazepinske receptore u mozgu. Zbog toga je kamilica vrlo cijenjen čaj za uspavljivanje, kako za djecu, tako i za odrasle.

Određena su istraživanja pokazala da isto tako poboljšava i kvalitetu sna. Studija na ženama nakon poroda potvrdila je da su sudionicama koje su ga redovito pile poboljšana kvaliteta spavanja i smanjeni simptomi depresije. U drugom istraživanju starijih osoba skupina koja je konzumirala kamilicu izvijestila je o boljoj kvaliteti sna od skupine koja nije.

Čaj od mente za spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj od mente za spavanje

Kod napetosti uzrokovane stresnim danom čaj od mente prije spavanja savršen je izbor. Poznat je kao čaj protiv stresa i sadrži protuupalna svojstva. Djeluje kao relaksant mišića i pomaže da mirno i čvrsto utonete u san.

Šalica ovog čaja posebno se preporučuje prije spavanja kada kasno liježemo jer prirodno ne sadrži kofein. Također se pokazalo da paprena metvica ublažava plinove i nadutost te pomaže u poticanju sna kada je nesanica uzrokovana problemima s probavnim sustavom.

Čaj za opuštanje i spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj od valerijane

Čaj od korijena valerijane pravi se od korijena biljke Valeriana officinialis koja je porijeklom iz Azije i Europe. Korijen povećava razinu neurotransmitera zvanog gama-aminomaslačna kiselina, koji smanjuje stres i potiče san.

Nekoliko studija potvrđuje da korijen valerijane može pomoći u liječenju anksioznosti, poboljšanju kvalitete sna i poboljšanju osjećaja smirenosti. Čaj od valerijane često se predlaže kao alternativa melatoninu, hormonu koji potiče opuštanje i san. Upravo zato preporučuje se kao čaj za opuštanje i spavanje.

Ovaj prirodni lijek može zamijeniti lijekove na recept, koji mogu imati opasne nuspojave, uključujući halucinacije i pospanost. Čaj se priprema s vrućom, ali ne kipućom vodom kako bi se sačuvala njegova umirujuća i sedativna moć.

Čaj od lavande za spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj od lavande za spavanje

Napitak od lavande dobiva se prelijevanjem njezinih cvjetnih pupova vrućom vodom, čime nastaje jarki ljubičasti napitak nježnog okusa i aromatičnog mirisa.

U lavandi se najčešće uživa u obliku umirujućeg čaja prije spavanja jer smiruje živčani sustav i smanjuje razinu stresa, umora, depresije i anksioznosti.

Određena istraživanja potvrđuju da lavanda može potaknuti opuštanje i poboljšati kvalitetu sna.

Istraživanja o učinkovitosti lavande kao sredstva za spavanje pokazala su da ulje lavande uzimano kao oralni dodatak poboljšava kvalitetu i trajanje sna. Postoje dokazi da ulje lavande uzimano oralno poboljšava raspoloženje i pomaže u isprekidanom snu tijekom noći.

Čaj od lipe za spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj od lipe za spavanje

Listovi lipe su puni antioksidansa i sastojaka koji pomažu kardiovaskularnom, probavnom i dišnom sustavu. Lipa je najpoznatija po tome što pomaže kod blage nesanice i tjeskobe te se kroz povijest koristila kao nenarkotički tretman za pomoć kod tih simptoma.

Jedan od aktivnih sastojaka lipe je eterično ulje farnesol koje pomaže opuštanju kardiovaskularnog sustava. To može imati pozitivan utjecaj na aritmije, a također i suzbijanje stresa. Većina ljudi izjavljuje da se, nakon konzumacije čaja od lipe, osjećaju opušteno, pa čak i pospano. Zbog svih tih svojstava preporučuje se uvečer pripremiti lipin čaj za bolje spavanje.

Lipa također može pomoći kod probavnih smetnji, kao i kod mučnine i povraćanja čime ublažava te simptome i doprinosi boljem snu. 

Čaj od konoplje za spavanje
FOTO: Shutterstock

Čaj od konoplje za spavanje

Prednosti čaja od konoplje slične su prednostima čaja od kamilice. Poznat je po svojim potencijalnim umirujućim učincima na srce i um. Učinci konoplje za ublažavanje tjeskobe također mogu pomoći da bolje spavamo, a poznato je da ona smanjuje poremećaje spavanja u REM fazi. Osim opuštajućeg, također ima protuupalno i analgetsko djelovanje, pa je najbolji čaj prije spavanja.

Čaj od konoplje relativno je jednostavan za pripremu. Preporučuje se stavljanje jedne čajne žličice suhog lišća u šalicu svježe prokuhane vode. Poklopljeno treba ostaviti 5 – 10 minuta. Kako bi se kanabinoidi iz čaja apsorbirali u naš sustav, mješavini se mora dodati sastojak na bazi ulja.

Zato se u Nepalu u čaj dodaje maslac od jaka, a na Jamajci kokosovo ulje. Kao alternativa, može se koristiti slatko vrhnje ili mlijeko. Dobiveni čaj ima zelenkasto-smeđu boju i blago gorak okus.

Čaj od magnolije
FOTO: Shutterstock

Čaj od magnolije

Mnoge vrste magnolije porijeklom su iz Azije, gdje su važan sastojak u tradicionalnoj kineskoj medicini. Napravljen od osušene kore, pupova i stabljika biljke magnolije, čaj od magnolije se često koristi kao prirodna pomoć za spavanje u mnogim oblicima ove tradicionalne medicine.

Kora magnolije (Houpu) tradicionalni je lijek koji se tisućama godina koristi kao najbolji čaj za spavanje. Pokazalo se da njezin primarni spoj, honokiol, skraćuje vrijeme potrebno za uspavljivanje tako što se veže na GABA receptore u mozgu, koji pomažu u opuštanju mišića i bržem spavanju.

Uz spoj honokiol, ova biljka sadrži i spoj magnolol, koji također ima sedativni učinak i pomaže u promicanju sna, ublažavanju anksioznosti i smanjenju nesanice.

Ovaj čaj je izvrstan topao ili hladan, osobito prije spavanja.

Čaj za spavanje za djecu
FOTO: Shutterstock

Čaj za spavanje za djecu

Umirujuće biljke za djecu su lipa ili kamilica. Lipa je siguran čaj za djecu i starije osobe. Koristi se za pospješivanje sna i ublažavanje tjeskobe. Kamilica svojim okusom nalik medu pomaže ublažiti želučane tegobe, nervozu i grčeve u mišićima, dok nježno opušta.

Djeca su puno manja od nas i zato čaj treba biti slabiji. Pola čajne žličice odabranog čaja stavite u jednu šalicu prokuhane vruće vode. Ostavite poklopljeno 5 – 10 minuta. Procijedite i čaj poslužite mlak.

Ako vašem mališanu treba slatki okus, stavite malo meda ili izmiksanu bananu jer oni polako dižu šećer u krvi, dok je magnezij u njima dobar za opuštanje mišića i smirivanje.

I za kraj

Ako uzimate lijekove, svakako se posavjetujte s liječnikom prije upotrebe bilo kojeg novog dodatka, jer neke vrste mogu stupiti u interakciju s lijekovima na recept.

Svake večeri odvojite 10 – 15 minuta za opuštanje i ispijanje tople šalice mirisnog čaja kako biste se osjećali smireniji i spremniji za san.

Uz ove biljne čajeve dublje ćete spavati i probuditi se okrijepljeni i opušteni za susret sa novim danom.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Ajmer, R. (2023). The 6 Best Bedtime Teas That Help You Sleep. Healthline.
  2. Smith, M. i Robinson, L. (2023). Sleep Disorders and Problems. HelpGuide.
  3. Ryan, T. (2022). The Best Tea for Sleep. Sleep Foundation.

Ocijenite članak

4.50 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu