U menopauzi ste? Ovo može pogoršati simptome
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ako ste u menopauzi i primijetite da tjelovježba pogoršava vaše simptome, nova studija nudi neke uvide – sugerira da nagli porast tjelesne aktivnosti može izazvati valunge.
Istraživači su analizirali podatke 188 sredovječnih žena koje su nosile monitore za praćenje valunga, tjelesne aktivnosti, spavanja, temperature i vlažnosti tijekom 24 sata.
Studija, objavljena u časopisu Menopause, otkrila je da su iznenadni naleti tjelesne aktivnosti povezani s 31 % većom vjerojatnošću dnevnih valunga i 17 % većim rizikom od noćnih valunga.
Ti porasti aktivnosti mogu varirati od intenzivnih radnji poput trčanja do manjih poput ustajanja da biste nešto prezalogajili ili okretanja u krevetu, kako je za Everyday Health objasnila dr. Stephanie Faubion, ravnateljica Centra za žensko zdravlje Klinike Mayo i medicinska direktorica Društva za menopauzu.
Vježbanje nudi brojne dobrobiti, uključujući smanjenje stresa, poboljšano raspoloženje i smanjene rizike od bolesti srca i raka. Ostaje vitalni dio zdravog načina života, čak i za žene koje imaju valunge.
Hormonske promjene vjerojatno igraju ulogu
Menopauza nastupa kada žene prestanu imati menstruaciju, obično u 40-ima ili 50-ima. Pad estrogena i progesterona može dovesti do različitih simptoma, uključujući promjene raspoloženja, bolove u zglobovima, suhoću vagine, nesanicu, probleme s pamćenjem i vazomotorne simptome poput valunga i noćnog znojenja.
Studija nije osmišljena da definitivno poveže promjene razine aktivnosti s valovima vrućine, ali hormonske promjene tijekom menopauze vjerojatno igraju ulogu, sugerira dr. JoAnn Pinkerton, profesorica opstetricije i ginekologije na Sveučilištu Virginia Health System.
Objasnila je da niže razine estrogena sužavaju temperaturnu zonu mozga, što ga čini osjetljivijim na porast temperature uslijed vježbanja.
Ženama koje osjećaju da im se valovi vrućine pogoršavaju nakon vježbanja dr. Pinkerton savjetuje da ne prestanu vježbati.
Umjesto toga, trebale bi prilagoditi svoje rutine za udobnost – vježbati ranije tijekom dana kada je hladnije, hidrirati se i rashladiti se ledenim ručnicima. Vježbanje u zatvorenom s klima uređajem, nošenje lagane odjeće ili odjeće koja upija vlagu i držanje ručnika pri ruci također mogu pomoći.
Izbjegavajte se previše naprezati ako se čini da vježbanje pogoršava valove vrućine, preporučuje dr. Pinkerton. Također, napominje da je znojenje prirodni proces hlađenja tijela.
Za one koji preferiraju manje intenzivne treninge, aktivnosti poput plivanja, joge ili vježbanja u zatvorenom mogu pomoći u smanjenju valova vrućine, prema dr. Rebecci Thurston, profesorici psihijatrije na Sveučilištu u Pittsburghu.
Najbolja vježba je ona koju možete raditi dosljedno
Dr. Thurston naglašava da je najbolja vježba ona koju možete raditi dosljedno. Za žene u menopauzi koje se suočavaju s valunzima održavanje dosljedne rutine važnije je od odabrane vrste tjelovježbe. Ona potiče žene da se usredotoče na ugodne aktivnosti kako bi ostale motivirane.
Pročitajte i ove članke:
- Valovi vrućine u menopauzi mogu biti rani pokazatelj rizika od ove neurodegenerativne bolesti!
- Iskustva žena u menopauzi: Tri žene otkrivaju kako su se suočile sa strahom od promjene, fizičkim i psihičkim tegobama
- Seks i menopauza: Može li biti isto kao prije? Evo s kojim se izazovima žene mogu suočiti i kako održati ispunjen intimni život.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Rapaport, L. (2024). High-Intensity Exercise Could Trigger Hot Flashes. Everyday Health.
- Witkowski, S. i sur. (2024). Acute increases in physical activity and temperature are associated with hot flash experience in midlife women. Menopause, 31(7): 600–607.