Smijete li uzimati lijek za mršavljenje ako imate IBS?

moguće je uzimati semaglutid ako imate IBS

Semaglutid je privukao pažnju zbog poznatih osoba koje ga koriste za mršavljenje, no odobren je od strane FDA samo za liječenje dijabetesa tipa 2.

Česte nuspojave semaglutida uključuju gastrointestinalne probleme poput bolova u trbuhu, nadutosti, mučnine, povraćanja, proljeva i zatvora, koji se mogu preklapati sa simptomima sindroma iritabilnog crijeva (IBS).

Zbog toga možda nije najbolji izbor za osobe s IBS-om.

Što je IBS?

Sindrom iritabilnog crijeva (IBS) je funkcionalni gastrointestinalni poremećaj, što znači da utječe na način na koji crijeva funkcioniraju, a ne na njihovu strukturu. Utječe na tanko i debelo crijevo, a vjeruje se da je uzrokovan višestrukim faktorima, iako točan uzrok nije jasan.

Otprilike 6 % ljudi u SAD-u ima IBS, koji se karakterizira simptomima poput bolova u trbuhu, nadutosti, vjetrova i promjena u običajima stolice, uključujući proljev, zatvor ili izmjenjivanje između to dvoje.

Možete li uzimati semaglutid ako imate IBS?

Da, moguće je uzimati semaglutid ako imate IBS, ali treba biti oprezan. Semaglutid je agonist GLP-1 receptora odobren od strane FDA za liječenje dijabetesa tipa 2, a također se koristi izvan označene primjene za mršavljenje. Međutim, budući da lijek može pogoršati gastrointestinalne simptome, važno je uzimati ga pod strogim liječničkim nadzorom.

Kod osoba s IBS-om, upalnim bolestima crijeva (IBD) ili drugim gastrointestinalnim poremećajima važno je da zdravstveni stručnjak procijeni sigurnost i potencijalne rizike semaglutida prije nego što ga počnu koristiti.

Potencijalne interakcije i rizici

Kao i svaki lijek, semaglutid može izazvati nuspojave. Česti gastrointestinalni problemi uključuju mučninu, povraćanje, bolove u trbuhu, proljev i zatvor. Postoje i ozbiljniji rizici, kao što su:

Budući da mnoge od ovih nuspojava preklapaju ili pogoršavaju simptome IBS-a ili drugih gastrointestinalnih poremećaja, konzultacija sa zdravstvenim stručnjakom je ključna prije korištenja semaglutida za mršavljenje ili liječenje dijabetesa.

Upravljanje IBS-om dok koristite semaglutid može biti izazovno
FOTO: Shutterstock

Upravljanje simptomima IBS-a uz semaglutid

Upravljanje IBS-om dok koristite semaglutid može biti izazovno zbog njegovih gastrointestinalnih nuspojava. Važno je surađivati s vašim liječnikom kako biste pratili simptome i možda koristili dodatne lijekove za kontrolu nadutosti, mučnine ili drugih nuspojava.

Evo nekoliko savjeta za poboljšanje podnošljivosti semaglutida:

  • počnite s malom dozom – većina gastrointestinalnih simptoma javlja se na početku liječenja, osobito s višim dozama; postupno povećavanje doze može pomoći
  • vodite dnevnik simptoma – pratite gastrointestinalne simptome, uključujući pražnjenje crijeva, kako biste prepoznali okidače i prilagodili lijekove ili prehranu prema tome
  • razmislite o probioticima – oni mogu pomoći u obnavljanju ravnoteže crijevne mikrobiote, što može smanjiti simptome IBS-a
  • ostanite hidratizirani – odgovarajuća hidratacija pomaže u upravljanju i zatvorom i proljevom, što olakšava gastrointestinalne simptome
  • prilagodite prehranu – jedenje manjih, češćih obroka i dijeta s niskim FODMAP-om mogu ublažiti simptome IBS-a i one povezane s semaglutidom; ova prehrana podrazumijeva izbjegavanje hrane koja fermentira u crijevima, poput određenih mliječnih proizvoda, pšenice, mahunarki i visokofruktoznih voćki.

Alternativne opcije za pacijente s IBS-om

Kod osoba s IBS-om koje traže tretmane za mršavljenje ili upravljanje dijabetesom, neki lijekovi, uključujući semaglutid, mogu pogoršati gastrointestinalne simptome. Međutim, postoji nekoliko alternativnih opcija koje mogu biti sigurnije za osobe s IBS-om.

Promjene u načinu života

Kombinacija promjena u prehrani i fizičkoj aktivnosti prvi je pristup u liječenju IBS-a, dijabetesa i mršavljenja. Registrirani dijetetičar može pomoći u izradi personaliziranog plana prehrane, koji može uključivati nisku količinu šećera, ugljikohidrata ili low FODMAP dijetu.

Redovita tjelovježba (najmanje 30 minuta dnevno, pet dana u tjednu) također pomaže u upravljanju težinom i poboljšanju razine šećera u krvi. Upravljanje stresom i dovoljan san također su važni za kontrolu simptoma IBS-a.

Liječnički tretmani

U slučajevima kada prehrana i tjelovježba nisu dovoljni, mogu se propisati lijekovi. FDA je odobrila nekoliko lijekova za upravljanje težinom, uključujući:

  • naltrekson/bupropion
  • fenermin/topiramat
  • orlistat
  • liraglutid
  • semaglutid.

Ako imate dijabetes, vaš liječnik može propisati druge lijekove poput metformina, koji su možda prikladniji za upravljanje razinom šećera u krvi. Za IBS također mogu biti preporučeni drugi lijekovi, poput antispazmodika, laksativa ili lijekova protiv proljeva

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu