Proljetni rižoto: Dolazak najljepšeg godišnjeg doba obilježite delicijom od šparoga, mladog luka i jestivog cvijeća
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Kao što sam već u jednom prijašnjem tekstu pisala, kad je u pitanju rižoto, koristim carnaroli rižu zbog njezine kremoznosti. Tako je i ovaj put carnaroli centralna namirnica, a fini proljetni rižoto obogaćen je mladim lukom, šparogama i jestivim cvijećem. Koristila sam pitome šparoge, ali imate li divljih, slobodno ih ubacite – procedura je identična.
Pročitajte članak “9 razloga zašto biste trebali jesti više šparoga“.
Prije samog recepta vratimo se malo na cvijeće.
Jestivo cvijeće pozitivno djeluje na zdravlje
Premda u vazu možemo staviti skoro pa svako cvijeće, kad je tanjur u pitanju, treba voditi računa o tome da nisu svi cvjetovi sigurni za jelo. Oni koji jesu mogu ponuditi jedinstvenu bujicu okusa i, naravno, šarenilo mnogim jelima.
Osim toga, mnogi su jestivi cvjetovi hranjivi i sadrže snažne antioksidanse te protuupalne spojeve od kojih može profitirati i vaše zdravlje.
Sada možda podgrijavam šaljive stereotipe kako vegani brste travu :), no, svejedno ću cvijeće rado preporučiti. U proljeće ih u mojim predjelima, umacima, juhama, salatama, desertima i šarenim koktelima neće nedostajati.
Jestive cvjetove najradije jedem sirove, osim cvjetova tikvice koje volim pohati – tako da vam nije potrebno neko kulinarsko umijeće. Bitno je samo pripaziti da nisu špricani i da su jestivi, a neki od jestivih su:
- potočarka
- boražina
- ljubičice
- neven
- lavanda
- jaglac
- šafran
- dragoljub
- ružmarin
- tikvica
- maslačak
- kamilica
- jabuka
- bazga
- hibiskus
- predivna plava cikorija koja meni prošara vrt svakog proljeća.
Pročitajte članak “Jestivo cvijeće – popis, prednosti, oprez, gdje kupiti“.
Proljetni rižoto – recept
Za ovaj rižoto odlučila sam se za maćuhice koje imaju nježan baršunasti okus koji će se odlično nadovezati na šparogu, slatki mladi luk i malo naribane bundeve koju sam dodala da pojača slatkoću i kremoznost.
Sastojci za 2 porcije:
- 200 g carnaroli riže
- 4 mlada luka
- 6 pitomih šparoga
- 100 g bundeve
- 500 ml povrtnog temeljca
- 100 ml bijelog vina
- 3 jušne žlice maslinovog ulja
- 1 jušna žlica veganskog maslaca
- sol
- papar
- za serviranje jestivo cvijeće (maćuhice ako želite slijediti moj primjer).
Priprema
- Šparoge očistite od tvrdog dijela, a taj tvrdi neupotrebljivi dio ubacite u temeljac od povrća ako ga spremate sami. Ako pak koristite kupljeni temeljac, tvrdi dio šparoga ubacite tijekom grijanja istog. Čisto da intenzivira okus šparoga u rižotu.
- Mladi luk nasjeckajte na tanke kolutiće, 3/4 odmah ubacite na ugrijano ulje i kratko dinstajte (pirjajte).
- Nakon pet minuta dodajte rižu i uz konstantno miješanje, bez dodavanja tekućine, rižu “tostirajte” okvirno tri minute pa ulijte vino. Povremeno promiješajte dok vino ne ispari.
- Kad je vino isparilo, ulijte dio toplog povrtnog temeljca. Sljedećih 10 minuta uz povremeno miješanje, na srednje jakoj vatri, u nekoliko navrata dodajte temeljac, a barem 100 ml ostavite za treći korak.
- Carnaroli riža se okvirno kuha 18 minuta. Vodite računa o tome da zadnjih pet minuta dodate nasjeckane šparoge, naribanu bundevu, ostatak mladog luka i jušnu žlicu veganskog maslaca. Začinite sa soli i paprom te zalijte s preostalim temeljcem. Povremeno miješajte dok se riža ne skuha.
- Rižu poslužite toplu, a ako želite, možete poput mene sačuvati vrhove šparoga koje, dok se riža kuha, kratko sotirajte (metoda pripreme hrane na malo masnoće u plitkoj tavi na relativno visokoj temperaturi) na veganskom maslacu pa dodajte riži tijekom serviranja, uz već spomenute maćuhice.
Dobar tek!
Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja