Gljivična infekcija ili infekcija mokraćnog sustava: Kako ih razlikovati?

Gljivična infekcija i infekcija mokraćnog sustava imaju slične simptome

Gljivična infekcija i infekcija mokraćnog sustava imaju slične simptome i uzrokuju nelagodu u istom dijelu tijela, ali gljivična infekcija obično izaziva svrbež i iscjedak, dok infekcija mokraćnog sustava uzrokuje bol i hitnost prilikom mokrenja.

Ove bolesti se razlikuju po uzrocima, čimbenicima rizika i tretmanima, a iako oba stanja mogu zahvatiti muškarce, znatno su češća kod žena.

Uzroci gljivične infekcije i infekcije mokraćnog sustava

Evo što uzrokuje svaku:

  • gljivična infekcija – do nje dolazi kada gljivica Candida preraste zbog neravnoteže između kvasca i bakterija u tijelu; faktorima koji mogu izazvati ovu neravnotežu pripadaju korištenje antibiotika, povećanje razine estrogena, oslabljeni imunološki sustav, nekontrolirani dijabetes i neke terapije za rak; ako seksualna aktivnost može potaknuti gljivičnu infekciju, ona nije spolno prenosiva bolest; muškarci također mogu razviti gljivičnu infekciju, koja se naziva kandidijaza penisa ili balanopostitis, a nezaštićeni muškarci su skloniji ovom problemu jer kvasac može rasti ispod kožice
  • infekcija mokraćnog sustava – uzrokuju je bakterije koje ulaze u mokraćni sustav, a mogu zahvatiti uretru, mjehur i, u slučaju teže infekcije, bubrege; čimbenici rizika uključuju trudnoću, postmenopauzu, dijabetes, seksualnu aktivnost, neke metode kontracepcije, korištenje antibiotika i douching ili sprejeve za intimnu higijenu; dok će 60 % žena u svojem životu doživjeti infekcije mokraćnog sustava, ovo oboljenje javlja se samo kod 12 % muškaraca.
Gljivična infekcija ili infekcija mokraćnog sustava
FOTO: Shutterstock

Simptomi gljivične infekcije i infekcije mokraćnog sustava

Obje infekcije dijele neke simptome, ali također imaju i specifične razlike:

Evo usporedbe simptoma.

SimptomGljivična infekcijaInfekcija mokraćnog sustava
Bol prilikom mokrenjaDaDa
IscjedakGust, bijeliRijetko, može biti žut, zeleni ili gnojan
Bolovi u donjem trbuhuDaDa
Crvenilo i oticanjeDaDa
Svrbež prilikom mokrenjaDaDa
Neugodan mirisNeDa
Česta potreba za mokrenjemNeDa
Teškoće s mokrenjemNeDa
Krv u mokraćiNeDa
Hitna potreba za mokrenjemNeDa
Curenje mokraćeNeDa
Pritisak u zdjeliciNeDa
SvrbežDaNe
Bol prilikom seksaDaNe

Dijagnoza

Kod gljivične infekcije testovi koji se mogu kupiti bez recepta ne dijagnosticiraju specifično infekciju kandidom, ali pokazuju abnormalni pH u vagini, što može ukazivati na infekciju. Za službenu dijagnozu potrebno je posjetiti zdravstvenog stručnjaka.

Obavit će pregled i uzeti bris iz vaginalnog iscjetka, koji se šalje u laboratorij radi potvrde dijagnoze.

Infekcije mokraćnog sustava dijagnosticira se putem urinarnih testova, bilo kod kuće s trakama koje mijenjaju boju na urinu ili u zdravstvenoj ustanovi, gdje uzimate uzorak urina koji se analizira na prisutnost bakterija.

Gljivične infekcije i infekcije mokraćnog sustava liječe se na različite načine
FOTO: Shutterstock

Terapija

Gljivične infekcije i infekcije mokraćnog sustava liječe se na različite načine:

  • gljivična infekcija se liječi antifungalnim lijekovima koji se stavljaju u vaginu, dostupnim bez recepta ili na recept, u obliku vaginalnih supozitorija, tableta ili kreme; u težim slučajevima liječnik može propisati oralni flukonazol
  • infekcija mokraćnog sustava se liječi antibioticima, čiji tip i doza ovise o ozbiljnosti infekcije; zdravstveni stručnjaci također mogu preporučiti lijekove protiv bolova poput ibuprofena ili paracetamola kako bi ublažili nelagodu dok antibiotici ne počnu djelovati.

Prevencija

Iako nije neuobičajeno da se tijekom života razvije barem jedna od ovih infekcija, stručnjaci preporučuju nekoliko savjeta za prevenciju:

  • gjivična infekcija – preporučuju se nošenje širokog donjeg rublja, izbjegavanje douchinga, upravljanje razinom šećera u krvi i izbjegavanje iritantnih higijenskih proizvoda
  • infekcije mokraćnog sustava – prevencija obuhvaća sigurniji seks i dobru osobnu higijenu, kao što je čišćenje genitalnog područja prije i poslije seksa, pijenje puno vode kako bi se ispraznio mjehur i izbjegavanje agresivnih čistilica za genitalno područje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o infekcijama mokraćnog sustava u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu