Ove terapije za bolove u leđima nisu učinkovite?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Ako patite od bolova u donjem dijelu leđa, niste sami. Mnogi ljudi posežu za neinvazivnim i nekirurškim tretmanima, no olakšanje često izostaje.
Nedavna analiza 301 kliničkog ispitivanja, koja je obuhvatila 56 različitih tretmana, otkrila je da je samo 10 % opcija za akutnu (kratkotrajnu) bol u leđima učinkovito. Kada je riječ o kroničnoj (dugotrajnoj) boli, pet tretmana pokazalo je određenu učinkovitost, ali njihovi učinci bili su tek neznatno bolji od placeba.
Vodeći istraživač dr. Aidan Cashin, zamjenik ravnatelja Centra za istraživanje boli u Australiji, za Everyday Health izrazio je iznenađenje rezultatima. Istraživači nisu očekivali da će tako mali broj tretmana biti učinkovit, a i kad jesu, njihovi učinci su bili skromni, rekao je. Istaknuo je potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se bolje razumjeli uzroci bolova u leđima i razvili precizniji tretmani.

Čak i najučinkovitiji tretmani donose samo umjereno poboljšanje
Istraživači su analizirali različite lijekove, uključujući mišićne relaksanse i nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) poput aspirina, ibuprofena i naproksena. Također su proučili nemedikamentozne tretmane poput vježbanja, masaže i manipulacije kralježnice.
Najčešće proučavani tretmani uključivali su:
- NSAID (27 ispitivanja)
- opioide (26 ispitivanja)
- lasersku i svjetlosnu terapiju (25 ispitivanja)
- akupunkturu (24 ispitivanja)
- manualnu terapiju (19 ispitivanja).
Od ukupno 301 ispitivanja, 52 su se fokusirala na akutnu bol u leđima (koja traje kraće od 12 tjedana), 228 na kroničnu bol (dužu od 12 tjedana), a 21 studija uključivala je obje vrste boli. Učinkovitost tretmana procijenjena je prema standardiziranim ljestvicama intenziteta boli.
Rezultati, objavljeni u časopisu BMJ Evidence-Based Medicine, pokazali su da su jedino NSAID bili učinkoviti za akutnu bol u leđima. Za kroničnu bol, pet tretmana pokazalo je umjerenu učinkovitost:
- vježbanje
- manipulacija kralježnice
- ljepljive trake za donji dio leđa
- antidepresivi
- topikalne kreme s efektom zagrijavanja.
Nekoliko uobičajenih tretmana pokazalo se neučinkovitima
Istraživanje je identificiralo tri tretmana koji nisu učinkoviti za akutnu bol u leđima:
- vježbanje
- injekcije steroida
- acetaminofen (paracetamol).
Za kroničnu bol u leđima, dva tretmana – antibiotici i lokalni anestetici poput lidokaina – nisu pokazala nikakvu korist.
Za mnoge druge tretmane rezultati su bili neuvjerljivi zbog malih uzoraka, niske kvalitete studija ili nepreciznih podataka. Među tretmanima s nejasnom učinkovitošću za akutnu bol u leđima bili su akupunktura, masaža, toplinska terapija, manipulacija kralježnice i TENS (električna stimulacija živaca). Također, lijekovi poput mišićnih relaksansa, opioida i kanabinoida nisu imali dovoljno dokaza o učinkovitosti.
Kod kronične boli, neuvjerljivi tretmani uključivali su akupunkturu, masažu, osteopatiju i TENS, dok su među lijekovima s nejasnim učinkom bili antidepresivi u kombinaciji s paracetamolom, bisfosfonati (lijekovi za koštane bolesti) i mišićni relaksansi.

Odgovor na tretmane može se razlikovati od osobe do osobe
Dr. Sean Mackey, voditelj odjela za medicinu boli na Stanford Health Care, smatra da istraživanje pruža važan uvid u postojeće spoznaje o neinvazivnim tretmanima za bol u leđima. Napominje da je posljednje veliko istraživanje na ovu temu provedeno 2009. godine i obuhvatilo samo 76 ispitivanja i 34 tretmana.
Međutim, Mackey upozorava da rezultati ne znače da 90 % tretmana sigurno ne djeluje. Za većinu tretmana dokazi nisu bili uvjerljivi, što ne znači da su neučinkoviti, objašnjava. Naglašava da različiti pacijenti mogu različito reagirati na iste tretmane zbog individualnih bioloških i mehanizama boli.
Ne postoji univerzalno rješenje za bol u leđima
Budući da nijedan tretman nije univerzalno učinkovit, stručnjaci preporučuju multidisciplinarni pristup koji kombinira fizikalnu terapiju, psihološku podršku i, ako je potrebno, lijekove.
Ne postoji čarobno rješenje za bol u leđima, kaže Mackey. Ako jedan tretman ne pomaže, vrijedi pokušati s drugim ili kombinacijom više njih. Najvažnije je slušati stručne savjete i pratiti što poboljšava kvalitetu vašeg života, a ne samo smanjenje boli.
Pročitajte i ove članke:
- Kako smanjiti bolove u leđima? Evo 14 načina
- Bolovi u donjem dijelu leđa kod žena: Što može biti uzrok?
- Bolovi u leđima i trnjenje nogu: Što je uzrok?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Hrana za potenciju: Nutricionistica otkriva koja je najbolja
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja
- Cashin, A. G. i sur. (2025). Analgesic effects of non-surgical and non-interventional treatments for low back pain: a systematic review and meta-analysis of placebo-controlled randomised trials. BMJ Evidence-Based Medicine, 11297.
- Rauf, D. (2025). Only 1 in 10 Treatments Bring Relief for Acute Low Back Pain, Researchers Learn. Everyday Health.
- Machado, L. A. i sur. (2009). Analgesic effects of treatments for non-specific low back pain: a meta-analysis of placebo-controlled randomized trials. Rheumatology (Oxford), 48(5): 520–527.