Vježbe za grbu na vratu po preporuci fizioterapeuta

Vježbe za grbu na vratu

Grba na vratu ili udovičina grba je stanje koje se zove cervikalna (vratna) kifoza. Međutim, nije svaka “grba na vratu” ujedno i kifoza. Najčešće je riječ o kifotičnom držanju, odnosno “nepravlinom” položaju glave i vrata u odnosu na tijelo.

U nastavku provjerite koji su uzroci cervikalne kifoze i koje su najbolje vježbe za grbu na vratu.

Grba na vratu

Glavni uzrok je slabost mišića koja dovodi do nepravilnog držanja te posljedično do tegoba. Tegobe koje uzrokuje su:

Cervikalna kifoza se veže uz neka druga stanja.

Osteoporoza

Osteoporoza je stanje u kojem dolazi do smanjenja gustoće kostiju, one postaju krhke, što uzrokuje povećanu vjerojatnost prijeloma. Starenje, nedostatak estrogena, nizak vitamin D ili unos kalcija, a određeni poremećaji mogu smanjiti količine komponenata koje održavaju gustoću i snagu kosti.

Osteoporoza ne mora uzrokovati simptome sve dok ne dođe do prijeloma.

Za osteoporozu su karakteristični kompresivni prijelomi kralježaka. Čimbenici rizika za osteoporozu su pozitivna obiteljska anamneza (članovi obitelji s osteoporozom), prehrana s malo kalcija i vitamina D, sjedilački način života, bijela ili azijska rasa, mršava građa, rana menopauza, pušenje cigareta, pretjerana konzumacija alkohola ili kofeina.

Grba na vratu
FOTO: Shutterstock

Degenerativne promjene kralježnice

Degenerativne promjene kralježnice zahvaćaju intervertebralne diskove, male zglobove (fasetne) kralježnice, žute i druge ligamente te mišiće oko kralježnice.

Proces degeneracije često počinje u području intervertebralnih diskova. Uzroci su uglavnom vezani uz dob i druge vanjske čimbenike. Godine teškog fizičkog rada mogu dovesti do promjena na kralježnici u smislu “istrošenosti”. Individualne predispozicije osobe, sport i njegov intenzitet, pušenje i pretilost također utječu na promjene.

Bol i nelagoda mogu se razvijati postupno tijekom godina. Veća preopterećenja i odmakla dob glavni su uzroci.

Druga stanja koja zahvaćaju kralježnicu

Najčešće se radi o rijetkim stanjima kao što su spinalna stenoza, spinalni tumori, kalcifikacije ligamenata, no raniji prijelomi i druge ozljede u području kralježnice (npr. trzajna ozljeda vratne kralježnice) također pridonose razvoju tegoba.

Kongenitalne deformacije

Riječ je o rijetkim stanjima kada se vratna kralježnica ne razvije pravilno prije rođenja.

Artritisi

Stanja koja zahvaćaju zglobove vratne kralježnice su osteoartritis. Stanje specifično za vratnu kralježnicu je unkartroza – prisustvo degenerativnih promjena malih zglobova između kralježaka u području vratne kralježnice.

Ankilozantni spondilitis

Ankilozantni spondilitis je kronična upalna reumatska bolest. Drugi naziv za ovu bolest je Bechterewljeva bolest.

Riječ “ankiloza” znači “ukočenje”, a riječ “spondilitis” označava “upalu kralježaka“, odnosno kralježnice. Bolest se ubraja u skupinu bolesti koje se nazivaju seronegativnim spondiloartritisima ili seronegativnim spondiloartropatijama.

Glavno i prepoznatljivo obilježje bolesti jesu bolovi i ukočenost duž kralježnice. Za razliku od većine drugih upalnih reumatskih bolesti, rijetko su vidljivo zahvaćeni zglobovi na rukama i nogama.

Stanja nakon operacija kralježnice

Ranije operacije povećavaju vjerojatnost slabljenja mišića oko kralježnice, što dovodi do kifotičnog držanja.

Scheuermannova bolest (kifoza)

Scheuermannova bolest je osteohondroza koja uzrokuje promjene tijela kralježaka što dovodi do križobolje i kifoze. Scheuermannova bolest se javlja u adolescenciji, relativno je česta i nešto češća u dječaka.

Vjerojatno predstavlja skupinu bolesti sa sličnim simptomima, no točan uzrok i mehanizam nastanka zasaa nisu razjašnjeni. Može nastati iz osteohondritisa gornjih i donjih hrskavičnih slojeva kralježaka ili nakon ozljeda. U nekim obiteljima viša je incidencija ove bolesti, što sugerira genetsku predispoziciju (sklonost).

Vježbe za grbu na vratu

U nastavku provjerite koje su najučinkovitije vježbe za grbu na vratu.

Istezanje prsnih mišića

S obzirom na to da je uz vratnu grbu čest nepravilan položaj ramena i gornjeg dijela trupa, važno je raditi na svim uključenim mišićima.

U videu ispod možete vidjeti kako istezati prsne mišiće.

Istezanje romboida

Osim pektoralisa, također se provodi i istezanje romboida.

U videu ispod možete vidjeti kako istezati romboide.

Vježbe istezanja za gornji dio leđa i vrat

U videu ispod možete vidjeti primjere jednostavnih vježbi istezanja.

Scapular squeezes ili spajanja lopatica

Također je važno raditi i na mišićima lopatice te njih ojačati. Ovo je jednostavna vježba za jačanje tih mišića.

U videu ispod možete vidjeti izvođenje ove vježbe.

Statičke vježbe jačanja mišića vratne kralježnice

Važno je ojačati mišiće vratne kralježnice. Statičke ili izometričke vježbe su jednostavne i mogu se provoditi čak i onda kada su prisutni bolovi.

U videu ispod možete vidjeti primjere kako se one izvode.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu