Devet savjeta kako prestati jesti “nezdravu” hranu

Nezdrava hrana odnosi se na visoko prerađenu hranu i pića

Nezdrava hrana odnosi se na visoko prerađenu hranu i pića kao što su brza hrana, sok, slatkiši i slane grickalice. Čini značajan dio prehrane mnogih ljudi, a neka istraživanja sugeriraju da čine gotovo 50 % dnevnog unosa kalorija prosječnog Amerikanca.

Iako je u redu povremeno uživati ​​u svojim omiljenim poslasticama poput sladoleda i čipsa, redovita konzumacija nezdrave hrane može negativno utjecati na fizičko i mentalno zdravlje. Prehrana bogata nezdravom hranom povezana je s pretilošću, masnom jetrom, visokim šećerom u krvi, depresijom, srčanim bolestima i određenim vrstama raka.

Ako pokušavate smanjiti unos nezdrave hrane, evo devet savjeta utemeljenih na dokazima koji će vam pomoći.

Kuhajte više obroka kod kuće

Pripremanje obroka kod kuće može smanjiti ovisnost o gotovim namirnicama i osigurati vam zdravije opcije. Studije pokazuju da su domaći obroci povezani s boljom kvalitetom prehrane, uključujući veći unos voća i povrća, nižu konzumaciju brze hrane, niže stope pretilosti i niže troškove hrane.

Jedite više proteina

Proteini su jako zasitni i mogu pomoći u smanjenju grickalica i prejedanja. Povećanje unosa proteina, osobito uz smanjenje ugljikohidrata, može smanjiti želju za hranom i ukupni unos kalorija.

Redovito opskrbljujte svoje tijelo energijom

Izbjegavanje pretjerano restriktivnih dijeta i nepreskakanje obroka mogu spriječiti povećanu želju za hranom. Redoviti, nutritivno bogati obroci i međuobroci bogati proteinima pomažu u održavanju zdravog unosa kalorija i smanjuju žudnju za nezdravom hranom.

Jedite više zasitne hrane

Hrana bogata proteinima i vlaknima potiče sitost i može spriječiti žudnju za junk foodom.

Odabir uravnoteženog obroka može pomoći u boljem upravljanju gladi i razinama šećera u krvi.
Hrana bogata proteinima i vlaknima potiče sitost i može spriječiti žudnju za junk foodom
FOTO: Shutterstock

Spavajte dovoljno

Kvalitetan san ključan je za odabir zdrave hrane. Nedostatak sna može povećati želju za hranom s visokim udjelom ugljikohidrata i masti, što dovodi do većeg unosa kalorija i lošije kvalitete prehrane.

Upravljajte svojim stresom

Kronični stres utječe na hormone koji reguliraju prehrambeno ponašanje te tako povećavaju žudnju za nezdravom hranom. Zdrave tehnike upravljanja stresom, poput meditacije, tjelovježbe i provođenja vremena vani, mogu pomoći.

Razmislite o reviziji svoje smočnice

Zamjena brze hrane zdravijim opcijama u vašoj kuhinji može smanjiti prekomjerno grickanje. Držanje hrane bogate nutrijentima pri ruci može pomoći u kontroli žudnje i promicati bolji izbor hrane.

Izbjegavajte restriktivne dijete

Restriktivne dijete mogu naštetiti vašem odnosu s hranom i dovesti do ciklusa gubitka i ponovnog dobivanja težine, što povećava rizik od zdravstvenih problema.

Umjesto toga, odlučite se za uravnotežene obrasce prehrane, poput mediteranske ili biljne prehrane koje potiču sitost i smanjuju želju za hranom.

Redovito kupovanje namirnica

Česta kupovina namirnica povezana je s boljom kvalitetom prehrane i manjim unosom ultraprerađene hrane. Sastavljanje popisa namirnica može pomoći u izbjegavanju impulzivne kupnje i osigurati da vam kod kuće bude dostupna raznovrsna hrana, što olakšava pripremu zdravih obroka i grickalica.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kubala, J. (2024). 9 Tips to Stop Eating Junk FoodHealth.
  2. Dunford, E. K. i sur. (2022). Junk Food Intake Among Adults in the United States. The Journal of Nutrition, 152(2): 492–500.
  3. Klein, L. i Parks, K. (2020). Home Meal Preparation: A Powerful Medical Intervention. American Journal of Lifestyle Medicine, 14(3): 282–285. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu