Kako napraviti sirup od trputca? Evo recepta za tradicionalni lijek koji se od davnina koristi za liječenje dišnog sustava

Kako napraviti sirup od trputca

Ljekovite biljke su idealna pomoć kod suhog kašlja, a jedna od takvih biljaka je trputac. S ovom biljkom susretali smo se često u djetinjstvu u obliku slatke žličice sirupa.

Trputac sirup protiv kašlja tradicionalni je lijek koji se od davnina koristi za liječenje i ublažavanje suhoće i iritacije u gornjem dišnom sustavu.

Sadrži antimikrobna, antioksidativna i adstrigentna svojstva, a kao prirodni antibiotik koristi se u fitoterapiji i homeopatiji protiv raznih infekcija, uključujući upalu grla, promuklost, bronhitis i druge tegobe respiratornog sustava.

Postoji oko 200 vrsta trputca u svijetu, a potječe iz Europe i nekih dijelova Azije. Najviše se koristi vrsta poznata kao širokolisni trputac (Plantago major i Plantago rugelii) i uskolisni trputac (Plantago lanceolata), u narodu poznati kao ženska i muška bokvica.

Raste uz puteve, livade, po šumskim proplancima, a voli i vlažna područja. Iako je uobičajeni vrtni korov, a često nepoznat u očima šetača, ova divna samonikla biljka pripada grupi iznimno ljekovitih livadnih biljaka.

Svježi listovi zeljaste biljke trputca obavezni su dodatak proljetnim salatama tijekom kura čišćenja organizma. List i jestivo sjeme stoljećima se koriste u tradicionalnoj medicini za izradu raznih ljekovitih pripravka.

uskolisni trputac
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost trputca

Trputac je ljekovit zahvaljujući hranjivim tvarima i antibiotskim spojevima. Bogat je izvor vitamina C, A i K te minerala poput kalija, cinka i željeza.

Organski spojevi kao što su sluz (polisaharidi), polifenoli, enzimi, ulje gorušice i gorke tvari nude razne zdravstvene prednosti kojima trputac snažno zacjeljuje sluznicu grla i pluća, liječi želudac i crijeva, poboljšava probavu i smanjuje razne upale.

Smiruje osip i otekline kod uboda kukca, liječi kožne tegobe, posjekotine i zacjeljuje rane svojim antibiotskim svojstvima, a svojom oporom prirodom čisti krv i izvlači toksine iz tijela. List i sjeme trputca upotrebljavaju se kao umirujući lijek za suhi kašalj.

Zahvaljujući prirodnim svojstvu demulcenta smekšava ljepljivu, suhu i zalijepljenu sluz te štiti i oblaže sluznicu dišnog sustava, što ga čini djelotvornim sredstvom za iskašljavanje.

Pomaže svim dišnim organima, posebno kod bolesti koje karakterizira izbacivanje sekreta, kao što su astma, hripavac, upala pluća i tuberkuloza.

Za umirujuću potporu dišnom sustavu od ove vrijedne livadne biljke možete na vrlo jednostavan način pripremiti domaći sirup protiv kašlja.

Recept za biljni sirup protiv kašlja

Sirupi za iskašljavanje su pripravci na bazi meda ili šećera i ljekovitih biljaka, a zbog njihovog slatkog okusa rado ga piju i mališani. Jednostavni su za izradu i primjenu pa ih možemo lako dodati svojoj kućnoj ljekarni tijekom sezone gripe i prehlade za jačanje imuniteta i liječenje zimskih boljki.

Biljni materijal za sirup upotrebljava se u svježem ili osušenom obliku.

Med ili šećer oblažu grlo te na taj način smanjuju nadražajni kašalj. Štite sluznicu grla i pluća stvarajući barijeru kojom sprječavaju prodiranje bakterija, dok istovremeno prenose ljekovite tvari same biljke u organizam.

Za pripremu sirupa u ovom receptu koristi se svježi list trputca koji ima blagu gorčinu i mineralni okus sličan kelju, što je posljedica visokog sadržaja minerala.

Med daje prekrasnu slatkoću kojom čini ovu mješavinu ukusnijom. Bogat je enzimima kojima stimulira imunološki sustav i obnavlja razinu energije. Također je blago sredstvo za iskašljavanje i pokazalo se sigurnim i učinkovitim načinom za liječenje dječjeg kašlja.

sirup od trputca i meda
FOTO: Shutterstock

Kako napraviti sirup od trputca?

Kako biste napravili brz i ljekovit sirup od trputca i meda, koristite svježe listove. Listovi se beru od svibnja do kraja kolovoza.

Preporučuje se upotreba lokalnog meda od pčelara kako biste osigurali najbolju kvalitetu. Ovaj sirup koristi se u narodnoj medicini te je isprobani stari lijek. Često se priprema sa šećerom i/ili medom.

Za pripremu sirupa potrebna vam je staklenka sa širokim grlom u koju ćete slagati listove biljke. Količinu sirupa uvijek prilagodite svojim potrebama.

Sastojci

Priprema

  1. Operite listove trpuca, posušite ih i sitno nasjeckajte ili nagnječite batom kako biste oslobodili sok.
  2. Posložite tri centimetra listova na dno šire staklenke.
  3. Prelijte biljni materijal medom u visini jednog centimetra, dovoljno da ih pokrije.
  4. Ponovite postupak dok ne potrošite sav materijal koristeći čistu kuhaču.
  5. Stisnite smjesu kuhačom i zatvorite staklenku.
  6. Ostavite na tamnom mjestu dok se med ne pretvori u tekućinu.
  7. Procijedite gotov sirup kroz gazu ili cjediljku.
  8. Pohranite u manje staklenke ili tamnu bocu i čuvajte na hladnom mjestu.

Sirup od trputca i meda se koristi za zimske bolesti, kao melem za rane na koži te općenito za jačanje i poboljšanje cjelokupnog zdravstvenog stanja.

Primjena

Kod prehlade ili bolesti dišnog sustava uzmite jednu jušnu žlicu svaka četiri sata. Koristite sve dok kašalj ne prestane ili dok se ne povuče upala u sluznici.

Za stariju djecu primjenite jednu čajnu žličicu sirupa, a po želji dodajte sirup u topli čaj ili kuhani kompot od jabuke.

Kod oralne primjene sirupa pričekajte 15 minuta prije nego popijete tekućinu, kako bi sirup mogao djelovati na sluznicu dišnog sustava.

Kako napraviti sirup od trputca ako nemate pristup svježoj biljci?

Ako nemate pristup svježem trputcu, sirup napravite na sljedeći način.

  1. Pripremite jak čaj od tri jušne žlice suhih listova trpuca u pola litre kipuće vode. Po želji možete dodati i biljke poput koprive, sljeza ili đumbira.
  2. Poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta.
  3. Procijedite gotov čaj u čiste staklenke.
  4. Dodajte meda onoliko koliko je potrebno da dobijete gusti sirup.

Pijte četiri puta dnevno ili po potrebi.

Sirup od trputca - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Sirup od trputca – nuspojave

Kao i svi biljni lijekovi, sirup od trpuca vrlo rijetko može uzrokovati nuspojave. Ipak, jedna od takvih rijetkih nuspojava može biti alergijska reakcija.

Simptomi alergijske reakcije uključuju osip i svrbež kože, oticanje jezika, grla, usana i lica zbog kojih može doći do otežanog gutanja ili disanja

U slučaju pojave preosjetljivosti prestanite s uzimanjem sirupa i zatražite pomoć liječnika ili ljekarnika. Savjetuje se oprez kod astmatičara.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Saalfeld, P. (2021). HERBAL COUGH SYRUP RECIPE FOR A DRY COUGH. Herbal Academy.
  2. Ajmera, R. (2020). What Is Plantain Weed, and How Do You Use It? Healthline.
  3. Five Flavors Herbal Cough Syrup Recipe. (2016). LearningHerbs.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu