Jednostavni suhi kolači za Božić: Imamo dva nutritivno bogatija recepta koji savršeno pašu uz topli napitak
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Ako osim klasičnih božićnih suhih kolača želite napraviti i neke kolačiće koji možda nisu tradicionalni, ali također savršeno pašu zimi uz tople napitke, predstavljam vam dva recepta koja kombiniraju voće (što suho, što svježe), orašaste plodove i pirovo brašno kao glavne sastojke.
Jednostavni suhi kolači za Božić
Ovo jednostavni suhi kolači za Božić osvajaju okusom, a mogu duže stajati.
Mini štrudlice
Prvi recept se odnosi na suhe kolačiće s marmeladom, a donosim vam nekoliko varijanti za nadjev.
Sastojci:
- 180 g pirovog brašna
- 50 g + 50 g glatkog pšeničnog brašna (drugih 50 g ćete postepeno dodavati pri kraju)
- 40 g lanenih sjemenki
- 90 ml suncokretovog ulja
- 1 – 2 limuna + 70 ml ocijeđenog soka limuna (možete koristiti neki drugi agrum po želji)
- naribana korica limuna ili agruma po želji
- 30 ml javorovog sirupa (može i agavin, rižin ili neki drugi sirup zaslađivač po želji)
- 50 g nerafiniranog šećera + 35 g šećera u prahu
- 5 g praška za pečenje
- prstohvat soli.
Za nadjev možete koristiti neki džem po vašem izboru ili više njih pa raspodijeliti tijesto i napraviti više varijanti štrudlica. Možete i kombinirati džem i sirup ili suho ili svježe voće pa će štrudlice biti sočnije. Evo nekoliko mojih varijanti za nadjev.
Sastojci za prvu varijantu nadjeva:
- 150 g džema od šipka
- 10 svježih ili suhih datulja
- 100 ml bademovog mlijeka.
Datulje očistite od koštica, potopite 10-ak u ugrijanom bademovom mlijeku (20-ak ako koristite suhe datulje), pomiješajte sve s džemom od šipka i dobro usitnite u blenderu da dobijete kompaktnu smjesu.
Sastojci za drugu varijantu nadjeva:
Naribane jabuke začinite cimetom i 15-ak minuta dinstajte na vatri, dok ne dobijete kompaktnu smjesu. Po želji dodatno zasladite šećerom ili sirupom po vašem izboru.
Sastojci za treću varijantu nadjeva:
- 200 g suhih smokava
- 3 mandarine.
Smokve očistite od peteljki, narežite i dodajte oguljene mandarine. Sve usitnite u blenderu, dok ne dobijete kompaktni namaz.
Ako želite koristiti više varijanti na istu količinu tijesta, onda smanjite količinu nadjeva sukladno tome koliko varijanti nadjeva koriste. Napola odlučite li koristiti dvije varijante ili na trećine, ako koristite sve tri varijante.
Priprema
- Potopite cijele sjemenke lana u vodi i ostavite 30-ak minuta da odstoje.
- Nerafinirani šećer i šećer u prahu zajedno usitnite u blenderu.
- Pomiješajte u posudi pirovo brašno, pšenično glatko brašno (ostavite 50 g brašna za kasnije), prašak za pecivo, šećer koji ste prethodno izblendali, naribanu koricu agruma koji koristite i prstohvat soli.
- U odstajale sjemenke lana i vodu dodajte ulje, sok agruma i javorov (ili neki drugi) sirup. Sve dobro usitnite štapnim mikserom ili u blenderu. Dobit ćete bjelkastu kremu.
- Dodajte dobivenu kremu u suhe sastojke i dobro sve promiješajte. Najlakše će biti da to odradite rukama, bit će jako ljepljivo. Malo po malo dodajte preostalo brašno, a jednu jušnu žlicu brašna ostavite za sam kraj kada ćete formirati kuglu od tijesta. Pokrijte i ostavite 30 minuta u hladnjaku.
- Pripremite nadjev po želji, prateći neki od mojih prijedloga ili džem po vašem izboru.
- Tijesto izvaljajte na otprilike 2 – 3 mm debljine. Po potrebi pobrašnite lagano površinu na kojoj valjate ili koristite papir za pečenje na način da jedan list stavite dolje pa tijesto na njega i preko još jedan list papira. Tako ne morate koristiti dodatno brašno. No, ako je tijesto i dalje ljepljivo, slobodno lagano pobrašnite. Svako brašno ne upija jednako, stoga sa strane imajte 1 – 2 jušne žlice brašna za posipati po potrebi.
- Izrežite trake široke osam centimetara i raspodijelite nadjev na svaku traku po sredini na način da ne zauzme više 3 – 4 cm površine, a krajeve nadjeva spojite prstima i dobro zalijepite.
- Režite štrudlice na pet centimetara duljine, a pri stavljanju na pleh, na koji ste prethodno stavili papir za pečenje, preokrenite ih tako da onaj dio gdje ste ih spajali bude na dnu.
- Pecite na 180 °C 20 – 30 minuta. Vrijeme pečenja ovisi i o nadjevu, ako radite s jabukama trebat će malo više, nego ako punite s džemom.
Keksići od orašastih plodova i suhog voća
Ideja za ove keksiće došla je sasvim spontano kada sam vidjela da mi je na policama ostalo svakojakih orašastih plodova i suhog voća, od svega pomalo. Počistiti police je bila nit vodilja pa su tako ispali ovi jednostavni suhi kolači za Božić.
Odlučila sam sve to kombinirati, dodati malo oštrog brašna, praška za pecivo, ulja i biljnog mlijeka i rezultat su prhki, aromatični keksi.
U sastojcima ću vam navesti čega se sve tu našlo, no vi možete slobodno kombinirati samo neke od navedenih ili neke druge, bitno je da se držite sveukupne količine i omjera orašastih plodova naspram suhog voća. Pretpostavljam da bi vjerojatno i neki drugi omjer funkcionirao, no zasad mogu jamčiti samo za ovaj isprobani.
Također, možete kupiti i već gotovi miks suhog voća ili orašastih plodova, ako sve sastojke kupujete specijalno za ove kekse. Uzevši u obzir da suho voće ima veću koncentraciju šećera, nisam dodavala nikakav ekstra šećer, no ako vi volite slađe, slobodni ste dodati sladilo po želji.
Sastojci:
- 150 g orašastih plodova (bademi, orasi, indijski oraščići i lješnjaci)
- 250 g suhog voća (brusnice, goji, grožđice, šljive, kandirani đumbir i naranča)
- 110 g oštrog pšeničnog brašna
- 5 g praška za pecivo
- 70 ml biljnog mlijeka
- 2 jušne žlice biljnog ulja.
Priprema
- Orašaste plodove i suho voće usitnite u blenderu dovoljno da se sve poveže u kompaktnu smjesu.
- Brašno i prašak za pecivo pomiješajte i dodajte usitnjenoj smjesi suhog voća i orašastih plodova, ulijte biljno mlijeko i ulje te rukama dobro promiješajte. Smjesa će biti ljepljiva, ostavite je u posudi sat vremena u hladnjaku da se svi sastojci dobro povežu.
- Izvaljajte između dva lista papira za pečenje na debljinu otprilike pet milimetara pa kalupom po želji izrežite oblik i prebacite na lim za pečenje na koji ste prethodno stavili papir za pečenje.
- Pecite na 160 °C, 15-ak minuta. Keksići će, dok su topli, biti jako mekani pa pažljivo rukujte s njima dok se skroz ne ohlade. Tada poprimaju čvršću formu jer se suho voće opet stabilizira hlađenjem.
Pečene i ohlađene mini štrudlice i keksiće možete staviti u zamrzivač.
U slast!
Ako su vam se svidjeli ovi kolači, pogledajte i ostale moje recepte.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja