Ovi lijekovi vam mogu spasiti putovanje – provjerite što morate ponijeti!

Ako planirate putovanje u inozemstvo, važno je unaprijed osigurati svoje potrebe za lijekovima

Ako planirate putovanje u inozemstvo, važno je unaprijed osigurati svoje potrebe za lijekovima. Ako se razbolite tijekom putovanja, to lako može pokvariti vaš odmor i dovesti do dodatnih troškova za nabavku lijekova.

Kupovina lijekova u stranim zemljama često može biti skupa, a u nekim slučajevima postoji rizik od nabavke lažnih lijekova. Međutim, uz odgovarajuće planiranje i pakiranje, možete ostati zdravi i uživati u svojem putovanju.

Sastavite zdravstveni komplet

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju putnicima da spakiraju zdravstveni komplet koji uključuje trenutne lijekove na recept i lijekove bez recepta za liječenje manjih zdravstvenih problema. Sadržaj vašeg kompleta ovisit će o odredištu i trajanju vašeg putovanja.

Također, preporučuje se ponijeti dodatne količine lijekova u slučaju kašnjenja putovanja kako ne biste ostali bez njih. Primjerice, ne želite ostati u zračnoj luci bez lijekova za dijabetes ili bolove povezane s artritisom.

Koje lijekove bez recepta trebate ponijeti?

Nije praktično ponijeti cijeli ormarić za lijekove, stoga će vaš odabir ovisiti o odredištu i planu putovanja. Primjerice, manja je vjerojatnost da ćete imati problema s vodom u Kanadi nego u Meksiku, a ako planirate pješačenje po Londonu, vjerojatno vam neće biti potrebni lijekovi za sprječavanje bolesti kretanja.

Neki osnovni lijekovi bez recepta koje možete razmotriti uključuju:

  • lijekovi protiv proljevatrovanje hranom i proljev vrlo su česti, osobito u Srednjoj i Južnoj Americi, Africi i Aziji; ponesite loperamid ili bizmut subsalicilat
  • antihistaminici – za alergijske reakcije ponesite antihistaminik koji ne izaziva pospanost, poput loratadina
  • lijekovi protiv bolesti kretanja – za turbulencije u avionu ili brodu ponesite dimenhidrinat
  • lijekovi za bolove ili groznicu – dobri su acetaminofen ili ibuprofen
  • laksativi – promjene u prehrani mogu izazvati zatvor, stoga razmislite o bisakodilu ili dokusatu
  • antifungalne kreme – gljivične infekcije česte su u toplim klimama, pa ponesite tolnaftat ili klotrimazol
  • antibiotske kreme – za prevenciju infekcija kod manjih posjekotina ponesite polimiksin B, bakitracin, neomicin.
putovanje s lijekovima
FOTO: Shutterstock

Kako upravljati lijekovima na recept tijekom putovanja?

Prije nego što krenete na put, posjetite svojeg liječnika kako biste osigurali dovoljno lijekova na recept. Razgovarajte o svojem rasporedu putovanja i kako bi promjene vremenskih zona mogle utjecati na vrijeme uzimanja lijekova.

Ako putujete u područje gdje postoji rizik od malarije, posavjetujte se s liječnikom o lijekovima za prevenciju malarije, poput atovakona, proguanila ili doksiciklina.

Za zemlje s visokim rizikom od bakterijskih infekcija vaš liječnik može preporučiti antibiotike poput ciprofloksacina.

Zdravstveni komplet za putovanje

Lijekove stavite u ručnu prtljagu i ponesite kopije svojih recepta. Također, ostavite kopiju kod prijatelja ili člana obitelji. Napravite popis svih svojih lijekova te za što se koriste. To će vam pomoći da lako pronađete zamjenu ako lijekovi nestanu ili budu izgubljeni.

Također, provjerite sa svojim liječnikom trebate li specifična putnička cjepiva prije putovanja.

Prijelaz granice s lijekovima

Ako koristite kontrolirane tvari poput sedativa ili narkotičnih analgetika, obavezno ponesite pismo svojeg liječnika u kojem objašnjava zašto vam je lijek potreban. Bez tog pisma mogli biste imati problema s unosom tih lijekova u drugu zemlju ili s povratkom u vlastitu.

Za injekcijske lijekove također nosite pismo koje objašnjava potrebu za injekcijama i iglama. Svi lijekovi trebaju biti pravilno označeni. Najsigurniji način nošenja lijekova je u originalnim bocama i pakiranjima, što također ubrzava postupak tijekom pregleda prtljage.

Ako nemate dovoljno prostora za boce, možete ih staviti u male plastične vrećice, ali svakako uključite i isprintane podatke s ljekarničkog otiska.

Uvijek provjerite zakone odredišne zemlje jer neki lijekovi mogu biti zabranjeni. Posavjetujte se s liječnikom, ljekarnom i ambasadom u zemlji koju planirate posjetiti kako biste bili sigurni da su vaši lijekovi dopušteni. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Bihari, M. (2025). How to Travel With MedicationsVerywell Health.
  2. Traveling Abroad with Medicine. (2022). CDC.

Ocijenite članak

1 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu