Trudnoća i lijekovi: Ovih 13 ne biste trebali uzimati
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Kad su u pitanju trudnoća i lijekovi, oko 90 % trudnica uzima lijekove bez recepta, a 70 % koristi lijekove na recept. Dok su mnogi lijekovi sigurni, neki mogu predstavljati ozbiljne rizike kao što su gubitak trudnoće, prijevremeni porod ili urođeni poremećaji.
Ključno je znati koje lijekove treba izbjegavati kako bi se osiguralo zdravlje i trudnice i njezine bebe.
Uvijek se posavjetujte s liječnikom prije upotrebe bilo kojeg lijeka, bilo da se izdaje na recept ili bez recepta, kako biste razgovarali o najsigurnijim i najučinkovitijim opcijama za rješavanje zdravstvenih problema tijekom trudnoće.
Trudnoća i lijekovi koje ne biste trebali uzimati
Evo koji lijekovi mogu biti rizični za trudnoću.
Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID)
Nesteroidni protuupalni lijekovi kao što su ibuprofen, naproksen i aspirin, koriste se za smanjenje boli, upale i vrućice. Mogu uzrokovati značajne probleme s bubrezima kod fetusa, osobito nakon 20. tjedna trudnoće, kada fetusovi bubrezi počnu proizvoditi amnionsku tekućinu potrebnu za razvoj. NSAID također mogu povećati rizik od pobačaja i urođenih mana u ranoj trudnoći.
Statini
Statini snižavaju razinu kolesterola smanjenjem proizvodnje kolesterola u jetri. Godine 2021. FDA je uklonila najstrože upozorenje nakon što je istraživanje pokazalo da ne uzrokuju urođene mane. Ipak, statini mogu biti povezani s rizicima poput niske porođajne težine i prijevremenog poroda.
Retinoidi
Poznato je da retinoidi na recept, kao što je izotretinoin, koji se koriste za akne, uzrokuju teške urođene mane zbog njihovog utjecaja na rast i razvoj stanica. Oralni retinoidi posebno su opasni, iako nema dovoljno istraživanja o sigurnosti topikalnih retinoida tijekom trudnoće.
Varfarin (razrjeđivač krvi)
Varfarin je razrjeđivač krvi koji može proći kroz placentu, čime se povećava rizik od pobačaja, mrtvorođenosti i urođenih poremećaja. Upotreba u prvom tromjesečju povezana je s fetalnim varfarinskim sindromom, što uzrokuje probleme s kosturom i druge nedostatke.
Varfarin također može dovesti do krvarenja i mrtvorođenosti kasnije u trudnoći, ali alternative poput heparina smatraju se sigurnijima.
Lijekovi protiv napadaja
Lijekovi protiv napadaja, poput valproične kiseline, mogu povećati rizik od kongenitalnih poremećaja, uključujući defekte neuralne cijevi, intelektualne teškoće i druge anomalije. Odluka o korištenju ovih lijekova tijekom trudnoće uključuje balansiranje između rizika od nekontroliranih napadaja i potencijalnih rizika od rođenja.
Tetraciklinski antibiotici
Tetraciklini, kao što je doksiciklin, mogu utjecati na rast kostiju i ostaviti mrlje na djetetovim zubima. Visoke doze mogu dovesti do akutne masne jetre u trudnoći.
Benzodiazepini
Benzodiazepini, koji se koriste za tjeskobu i nesanicu, mogu biti povezani sa srčanim problemima kada se koriste u prvom tromjesečju i mogu utjecati na središnji živčani sustav fetusa, što potencijalno uzrokuje prijevremeni porod i malu porođajnu težinu. Novorođenčad može doživjeti simptome ustezanja i zahtijevati dodatnu njegu.
Dekongestivi
Dekongestivi poput pseudoefedrina mogu ublažiti začepljenost nosa, ali mogu biti povezani s urođenim poremećajima ako se koriste u prvom tromjesečju.
ACE inhibitori
ACE inhibitori, kao što su benazepril i lisinopril, koji se koriste za hipertenziju i druga stanja, mogu uzrokovati niske razine amnionske tekućine, što dovodi do kongenitalnih poremećaja i, u teškim slučajevima, fetalne smrti.
Metotreksat
Metotreksat, koji se koristi za autoimuna stanja i rak, predstavlja ozbiljne rizike tijekom trudnoće, uključujući kongenitalne anomalije i probleme s rastom fetusa. Već niske doze mogu povećati rizik od pobačaja i prijevremenog poroda.
Kanabis
Kanabis, koji se koristi za različita stanja, sadrži THC koji prolazi placentu i može dovesti do niske porođajne težine, prijevremenog poroda i kašnjenja u razvoju. Dugoročni učinci mogu uključivati probleme u ponašanju i učenju kod djece.
Litij
Litij, za bipolarni poremećaj, može povećati rizik od srčanih mana u fetusa i može dovesti do komplikacija kao što su prijevremeni porod i mala porođajna težina. Novorođenčadi će možda trebati dulji boravak u bolnici zbog problema s disanjem i hranjenjem.
Opioidi
Opioidi, kao što su buprenorfin, kodein i oksikodon, povezani su s rizicima uključujući pobačaj, mrtvorođenče, kongenitalne poremećaje i neonatalni apstinencijski sindrom (NAS). NAS može izazvati simptome ustezanja kod novorođenčadi.
Druge terapije koje trebate izbjegavati
Određeni prirodni lijekovi i dodaci mogu biti rizični:
- bilje – crni i plavi kohoš povezani su s komplikacijama poput prijevremenog poroda, pobačaja ili oštećenja mozga
- eterična ulja – ulja poput anisa, kadulje i komorača mogu biti nesigurna
- visoke doze vitamina – pretjerani unos vitamina A i E može dovesti do urođenih mana i drugih komplikacija u trudnoći.
Pročitajte i ove članke:
- Čajevi koji se smiju piti u trudnoći: Evo koji mogu zaštititi trudnicu i plod, a koje treba izbjegavati
- Kemikalije u predmetima koji se svakodnevno koriste mogle bi biti štetne za trudnice!
- 6 stvari koje ipak smijete raditi u trudnoći.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja