Rak grlića maternice i trudnoća: Što trebate znati?

Rak grlića maternice i trudnoća

Rak tijekom trudnoće definira se kao bilo koji tumor pronađen tijekom trudnoće ili neposredno nakon poroda. Smatra se vrlo rijetkim incidentom, javlja se u jednoj od tisuću trudnoća godišnje, a čini oko 0,07 – 0,1 % svih malignih tumora.

Melanom i rak dojke najčešći su zloćudni tumori povezani s trudnoćom, a slijede ih ginekološki karcinomi, limfomi i leukemije.

Rak grlića maternice i trudnoća

Rak vrata maternice je najčešći ginekološki rak s kojim se žene susreću tijekom trudnoće. Oko 1 – 3 % slučajeva raka vrata maternice dijagnosticira se tijekom trudnoće ili nakon poroda. Međutim, kad su u pitanju rak grlića maternice i trudnoća, ova se kombinacija još uvijek smatra rijetkom pojavom, s procijenjenom učestalosti 0,1 – 12,0 na 10.000 trudnoća.

Većini pacijenata se dijagnosticira u ranoj fazi zbog široke dostupnosti prenatalnog probira, a uznapredovala bolest može spriječiti začeće.

Uobičajeni simptomi raka grlića maternice – bezbolno vaginalno krvarenje, bol u zdjelici i donjem dijelu leđa ili učestalo mokrenje – mogu nalikovati stanjima povezanim s trudnoćom, što uzrokuje kašnjenje u postavljanju dijagnoze.

Rani stadij raka vrata maternice obično ne uzrokuje nikakve znakove ili simptome. Simptomi trudnih žena ne razlikuju se od onih koje nisu, a ponekad bolesnica može početi osjećati simptome tek nakon što se rak poveća ili se proširi na obližnja tkiva. Kada se to dogodi, osoba može doživjeti jedno ili više od sljedećeg:

U kasnijim fazama osoba može doživjeti dodatne znakove i simptome, kao što su:

rak grlića maternice - trudnoća
FOTO: Shutterstock

Rak grlića maternice i trudnoća – liječenje

Rak vrata maternice tijekom trudnoće je rijedak. Kada se pojavi, rak se obično otkrije rano i ograničen je na grlić maternice te ga možda neće trebati odmah liječiti. Ponekad je rak brzorastući ili se otkrije u kasnijoj fazi i treba hitno liječenje.

Prije početka liječenja važno je razgovarati o dobrobitima i rizicima svih opcija liječenja, uključujući kako bi liječenje moglo utjecati na pacijenticu, trudnoću i buduću plodnost. Tim za liječenje raka razmotrit će i osobne želje pacijentice pri odabiru najboljeg liječenja.

Liječenje ovisi o tromjesečju trudnoće.

Liječenje spororastućeg raka stadija I vrata maternice u prvom tromjesečju

Ako postoji neka vrsta spororastućeg raka grlića maternice koji je dijagnosticiran u stadiju I, trudnoća je kraća od tri mjeseca i postoji želja za nastavkom trudnoće, tim za liječenje raka može predložiti odgodu liječenja do kasnijeg razdoblja trudnoće ili nakon poroda.

Tim za liječenje može predložiti rano rađanje (oko 37 tjedana) carskim rezom. Postoji i opcija histerektomije (operaciju uklanjanja maternice i vrata maternice, a ponekad i okolnih struktura) u isto vrijeme kad se radi i carski rez.

Liječenje brzorastućeg ili uznapredovalog raka vrata maternice u prvom tromjesečju

Testovi će se raditi tijekom cijele trudnoće kako bi se otkrilo je li rak narastao ili se proširio izvan grlića maternice. Rak grlića maternice koji brzo raste ili ima dokaza da se proširio izvan grlića maternice na druga tkiva i organe može zahtijevati trenutno liječenje, koje može uključivati:

Nije moguće nastaviti trudnoću tijekom bilo kojeg od ovih tretmana. Kemoterapija nije sigurna za fetus tijekom prvog tromjesečja, a terapija zračenjem štetna je tijekom cijelog razvoja fetusa.

Rak grlića maternice i trudnoća - liječenje
FOTO: Shutterstock

Liječenje stadija I raka vrata maternice u drugom ili trećem tromjesečju

Ako se tijekom drugog ili trećeg tromjesečja trudnoće dijagnosticira rak vrata maternice u stadiju I, tim za liječenje može predložiti operaciju s konizacijom hladnim nožem ili radikalnu trahelektomiju.

  • Konizacija hladnim nožem koristi skalpel za uklanjanje stožastog dijela tkiva iz vrata maternice i cervikalnog kanala. Konizacija hladnim nožem radi se u bolnici u općoj anesteziji.
  • Radikalna trahelektomija (koja se naziva i radikalna cervicektomija) uklanja cerviks, obližnje tkivo i gornji dio vagine. Limfni čvorovi također se mogu ukloniti. Nakon što kirurg ukloni cerviks, maternicu pričvrsti za preostali dio vagine. Na maternicu se stavlja poseban šav ili traka (u postupku koji se naziva serklaža), kako bi se maternica držala zatvorenom tijekom trudnoće.

Tim za liječenje može predložiti rano rađanje carskim rezom. Ako se sav rak nije mogao ukloniti konizacijom hladnim nožem ili radikalnom trahelektomijom, mogu se primijeniti drugi tretmani nakon poroda, kao što su histerektomija i terapija zračenjem.

Liječenje stadija II, III ili IV raka vrata maternice u drugom ili trećem tromjesečju

Ako se tijekom drugog ili trećeg tromjesečja trudnoće dijagnosticira stadij II, III ili IV raka vrata maternice, tim za liječenje raka može predložiti da se nastavi s trudnoćom i primi kemoterapija.

Kemoterapija, poput cisplatine ili karboplatine i paklitaksela, koja se daje u drugom ili trećem tromjesečju obično ne šteti fetusu, ali može uzrokovati rane porode i nisku porođajnu težinu.

Tim za liječenje raka može predložiti rano rađanje carskim rezom kako bi se mogli primiti drugi tretmani, poput histerektomije i terapije zračenjem.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kurniadi, A. i sur. (2023). Clinical and Management Dilemmas Concerning Early-Stage Cervical Cancer in Pregnancy – A Case Report. International Journal of Women’s Health, 15: 1213–1218.
  2. Cervical Cancer Treatment during Pregnancy. (2022). National Cancer Institute.
  3. Fletcher, J. (2022). What to know about cervical cancer during pregnancy. Medical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu