BPD simptomi: Kako prepoznati granični poremećaj ličnosti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Osobe koje žive s graničnim poremećajem osobnosti (BPD) često se suočavaju s intenzivnim emocijama, strahom od napuštanja i poteškoćama u međuljudskim odnosima.
Iako BPD može biti izrazito izazovan, važno je znati da se uz stručnu pomoć simptomi mogu ublažiti, a kvaliteta života značajno poboljšati. Ako sumnjate na BPD, simptomi se nalaze u nastavku.
BPD simptomi – što sve uključuju?
Granični poremećaj osobnosti (eng. Borderline Personality Disorder – BPD) psihički je poremećaj koji utječe na način kako osoba vidi sebe, druge ljude i svijet oko sebe.
Kada je u pitanju BPD, simptomi se najčešće javljaju u ranoj odrasloj dobi, a s godinama mogu postati blaži, iako problemi s identitetom i odnosima često ostaju prisutni.
Najčešći simptomi uključuju:
- intenzivan strah od napuštanja, koji može potaknuti ekstremna ponašanja kako bi osoba izbjegla osjećaj odbacivanja, čak i kada nema stvarne prijetnje
- nestabilni i intenzivni odnosi, gdje osoba može idealizirati nekoga u jednom trenutku, a već u sljedećem ga potpuno obezvrijediti
- nestabilna slika o sebi, s čestim promjenama ciljeva, vrijednosti i osjećaja vlastite vrijednosti
- impulzivno i rizično ponašanje, kao što su kockanje, prejedanje, nepromišljeni seksualni odnosi, zlouporaba droga ili prekidanje važnih odnosa i poslova
- samoozljeđivanje i suicidalne prijetnje, često kao reakcija na emocionalnu bol ili strah od napuštanja
- nagle i snažne promjene raspoloženja – od euforije do tjeskobe i srama – koje traju od nekoliko sati do nekoliko dana
- kroničan osjećaj praznine i nedostatak smisla
- neprimjerena ljutnja – česta razdražljivost, sarkazam, ispadi bijesa i čak fizičko nasilje
- paranoja i gubitak doticaja s realnošću u trenucima jakog stresa (borderline psihoza), koji mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati.

BPD i normalne vrijednosti – postoji li “psihološka granica”?
Za razliku od fizičkih bolesti gdje postoje jasne laboratorijske “normalne vrijednosti”, kada je u pitanju BPD, normalne vrijednosti odnose se na granice u emocionalnoj regulaciji, samopoštovanju i međuljudskom funkcioniranju.
U dijagnostici se koriste psihološka procjena i strukturirani intervjui kojima stručnjaci procjenjuju koliko često osoba doživljava simptome poput impulzivnosti, nestabilnosti i straha od odbacivanja.
Kada potražiti pomoć?
Ako prepoznajete simptome kod sebe ili bliske osobe, važno je obratiti se psihologu ili psihijatru. Rana dijagnoza i terapija – uključujući dijalektičku bihevioralnu terapiju (DBT) – mogu značajno pomoći u kontroli emocija, poboljšanju odnosa i smanjenju samodestruktivnog ponašanja.
U slučajevima suicidalnih misli ili samoozljeđivanja potražite hitnu stručnu pomoć ili se obratite bliskoj osobi, liječniku ili pozivnom centru za krizna stanja.

Što uzrokuje BPD?
Točan uzrok BPD-a nije u potpunosti poznat, ali istraživanja pokazuju da kombinacija genetskih, neurobioloških i okolišnih faktora igra važnu ulogu. Česti rizični čimbenici uključuju:
- genetsku predispoziciju – ako bliski član obitelji ima sličan poremećaj
- traumatična iskustva u djetinjstvu – poput zanemarivanja, seksualnog ili fizičkog zlostavljanja
- narušeni obiteljski odnosi – nestabilna ili kaotična obiteljska dinamika, roditelji s ovisnostima ili mentalnim poteškoćama.
Koje su moguće komplikacije?
Ako se ne liječi, BPD može značajno narušiti život:
- problemi u obiteljskim, partnerskim i prijateljskim odnosima
- česti gubitak posla i prekidi školovanja
- samoozljeđivanje, rizično ponašanje i hospitalizacije
- visok rizik od pokušaja samoubojstva
- često se javlja uz druge psihičke poremećaje poput depresije, anksioznosti, bipolarnih poremećaja, ovisnosti ili poremećaja prehrane.
Pročitajte i ove članke:
- Granični poremećaj ličnosti – uzroci, simptomi i metode liječenja
- Granični poremećaj ličnosti i ljubav – simptomi, ponašanje i liječenje
- Najčešći psihički poremećaji: Pojavnost raste, počinju u mlađoj odrasloj dobi i smanjuju kvalitetu života! Evo zbog kojih je mentalnih poremećaja najviše hospitalizacija.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Vitamin B7 (biotin) u hrani: Ovo je 10 najboljih izvora
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Borderline personality disorder. (2024). Mayo Clinic.
- Skoglund, C. i sur. (2021). Familial risk and heritability of diagnosed borderline personality disorder: a register study of the Swedish population. Mol. Psychiatry, 26: 999–1008.