Vrste ovisnosti: Neke su prihvaćene kao “normalne”, a sve je više modernih ovisnosti! Psihologinja otkriva detalje

Vrste ovisnosti

Ovisnosti su postale jedan od najvećih svjetskih problema u području mentalnog zdravlja današnjeg društva.

Najčešće vrste ovisnosti su alkohol i cigarete, a prema nedavnom europskom istraživanju koje je ispitivalo vrste ovisnosti kod mladih (The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs, ESPAD), Hrvatska je na visokom 7. mjestu po opijanju mladih, a na 3. mjestu po broju mladih koji su pušili cigarete (više od 100.000 ispitanih srednjoškolaca u 37 zemalja Europe i svijeta).

Na trećem mjestu je ovisnost o marihuani (18 % mladih u Hrvatskoj, a 17 % prosječno u ostalim zemljama je probalo marihuanu najmanje jednom u životu).

Stručnjake posebno zabrinjavaju moderne ovisnosti koje su svakim danom sve brojnije (posebno ovisnost o internetu, mobitelu, videoigrama, hrani, pretjeranom vježbanju itd. Ovisnost može biti fizička i/ili psihička ovisnost, odnosno bihevioralna, ovisno o tome je li riječ o unošenju psihoaktivnih tvari u organizam ili o specifičnim ovisničkim ponašanjima (tzv. “ovisnostima bez droga”).

vrste ovisnosti kod mladih
FOTO: Shutterstock

Ovisnosti – vrste

Ovisnost je složena bolest koja obuhvaća cjelokupnu ličnost i funkcioniranje pojedinca, ali i njegove okoline. Teško je jednoznačno odgovoriti na pitanje što je ovisnost, ali generalno možemo reći da se radi o postojanju sve većeg broja kognitivnih, ponašajnih i fizioloških simptoma koji upućuju na to da osoba uzima određene psihoaktivne supstance ili da ostaje u određenom ovisničkom ponašanju usprkos brojnim problemima i smetnjama koje zbog toga doživljava.

Općenito, razlikujemo dvije vrste ovisnosti – fizička ovisnost i psihička ovisnost. Glavna razlika je u tome što osoba ne mora biti ovisna o unošenju određene psihoaktivne tvari u organizam, nego i o nezdravim i nekontroliranim ponašanjima čiji razmjeri prelaze u patološke sfere neodgodive prisile i enormne žudnje.

Zajednička karakteristika svih vrsta ovisnosti je u tome što predmet ovisnosti (bilo da je u pitanju psihoaktivna tvar ili određena aktivnost/ponašanje) osobi postaje temeljna svrha i smisao življenja, zbog čega ujedno zanemaruje sve ono što je dotad smatrala važnim.

I fizička i psihička ovisnost su povezane i često dolaze zajedno.

Uzroci ovisnosti se razlikuju, ali kod mnogih odraslih uglavnom su vezani uz stres i probleme za koje smatraju da prelaze njihove psihičke kapacitete, zbog čega predmet ovisnosti postaje (svjesni ili nesvjesni) bijeg i odmak od tih problema.

Kod mladih znatiželja i želja za potvrđivanjem u društvu češći su razlozi eksperimentiranja sa sredstvima ovisnosti. Posebno rizična skupina su djeca i mladi koji odrastaju uz roditelje ovisnike, a ujedno su izloženi mnogim nepovoljnim iskustvima zbog takve obiteljske okoline (zanemarivanje, zlostavljanje i sl.).

Simptomi ovisnosti se drugačije manifestiraju kod svake osobe, ali postoje određeni faktori koji su češći kod razvoja ovisnosti. Kod onih koji imaju ozbiljne probleme sa samokontrolom, odnosno poremećaj kontrole nagona, bilo koje ponašanje ili uzimanje tvari može predstavljati rizik od razvoja ovisnosti.

Slično tome, problemi s mentalnim zdravljem (prisutnost psihičkih poteškoća i poremećaja) i odrastanje u problematičnoj okolini (koja je sklona ovisničkim ponašanjima) mogu povećati rizik.

Najčešće vrste ovisnosti
FOTO: Shutterstock

Najčešće vrste ovisnosti

Već godinama su alkohol i cigarete na samom vrhu kada su u pitanju najčešće ovisnosti kod većine populacije, a jedan veliki problem je što su društveno priznati i potpuno prihvaćeni kao “normalno” ponašanje. Odmah nakon toga prisutna je ovisnost o marihuani, a zatim i o ostalim psihoaktivnim supstancama (amfetamini, ecstasy, LSD, kokain, heroin itd.).

Međutim, sve je više ovisnosti koje nisu vezane uz konkretno unošenje tvari u organizam, nego uz određena ponašanja koja s vremenom postaju žudnje, opsesije i nekontrolirane patološke potrebe (kupovina, igre na sreću, videoigre, vježbanje, posao, seks, jedenje itd.). Takve vrste ovisnosti nose poseban naziv – bihevioralne ovisnosti, a zapravo ih smatramo psihičkim ovisnostima.

I fizičke ovisnosti, koje započinju uzimanjem određene psihoaktivne supstance, s vremenom razviju komponentu psihičke ovisnosti. Mnogi ovisnici misle da će prestajanjem uzimanja određene tvari jednostavno riješiti problem ovisnosti, zaboravljajući na paralelno razvijenu psihičku ovisnost te teške simptome apstinencije (sindrom sustezanja).

Još jedno od čestih opravdanja koje koriste za svoj problem ovisnosti je taj da “ne štete nikom drugom” te da “svi to rade”. Međutim, dobro pitanje je koliko smo kao društvo priznali i odobrili neke vrste ovisnosti te koliko su određena ovisnička ponašanja društveno prihvatljiva (čak i poželjna) do te mjere da ih i potičemo.

Najveći problemi kod svih vrsta ovisnosti su patološka jurnjava za ugodnim osjećajima (neurobiološko objašnjenje je lučenje dopamina i norepinefrina) te manjak svijesti o štetnim posljedicama koje neki shvate tek naknadno.

Zbog toga se ovisnost kao bolest nikad ne pojavljuje izolirano, odnosno uvijek je vezana za neke dodatne komplikacije (financijski problemi, destruktivna ponašanja, smanjena radna/akademska učinkovitost, gubitak posla, obiteljski sukobi i nemogućnost održavanja odnosa) ili zdravstvene poteškoće (problemi fizičkog zdravlja, kao i razvoj drugih psihičkih poremećaja kao što su depresija i anksioznost) koje se razvijaju prije, paralelno ili nakon ovisničkih ponašanja.

Moderne ovisnosti
FOTO: Shutterstock

Ovisnosti modernog doba

Moderne ovisnosti uglavnom su one bihevioralne, odnosno vezane uz određena ponašanja koja prelaze u patološke razmjere. Iako nisu sve moderne ovisnosti uvrštene u službene klasifikacijske priručnike, ta promjena se očekuje u skorašnjim izdanjima.

Ovisnost o videoigrama (engl. gaming disorder) ipak je postala dio službene Međunarodne klasifikacije bolesti i srodnih zdravstvenih problema (11. izdanje) od 2018. godine. Sukladno tome, u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan (Zagreb) otvorena je i Dnevna bolnica za ovisnost o internetu i videoigrama koja se bavi prevencijom i liječenjem oboljelih od ove vrste ovisnosti.

Blagdansko vrijeme u kojem se trenutno nalazimo posebno je rizično za one koji su skloni kompulzivnoj kupovini, prekomjernom trošenju i prejedanju te alkoholu. Nažalost, često nismo svjesni koliko potičemo takva ponašanja ili samostalno ulazimo u njih.

Čini se da su mnogi takvi potezi odraz suvremenog doba u kojem stresne okolnosti i brzi životni tempo toliko uzimaju maha i ostavljaju brojne emocionalne praznine u životu pojedinca. Kako bi ih kompenzirao, pribjegava visoko uzbuđujućim aktivnostima kojima nastoji opravdati svakodnevnu težnju za zaradom, uspjehom, prestižem i drugim bezličnim nagradama.

psihoedukacija društva je nužna kako bismo kolektivno shvatili koliko su zapravo ovisnosti prisutne među djecom, mladima i odraslima
FOTO: Shutterstock

Kako pomoći?

Ovisnosti su problem na svjetskoj razini. Da bismo ih spriječili, potrebno je redovito raditi na razvoju kvalitetnih i učinkovitih preventivnih programa, ali i povećati broj stručnjaka koji se bave s ovim specifičnim problemom. Usto, psihoedukacija društva je nužna kako bismo kolektivno shvatili koliko su zapravo ovisnosti prisutne među djecom, mladima i odraslima te kako ih često nesvjesno potičemo umanjivanjem štetnosti i ozbiljnosti problema.

Ovisnost nikad nije bolest pojedinca, nego bolest obitelji i njegove okoline koja pati promatrajući kako ovisnost obuhvaća sve više dijelova života osobe, mijenja ga i udaljuje od onog što je nekada bio.

Međutim, nijedna ovisnost, koliko god teška bila, nije neizlječiva.

Sve vrste ovisnosti se mogu izliječiti, ali bitno je pravovremeno reagirati, potražiti pomoć i spriječiti kobne posljedice. Većinom su članovi obitelji ili prijatelji oni koji shvate da je potrebno krenuti s liječenjem oboljeloga, ali prevladavanje otpora koji pružaju osobe koje su razvile ovisnost može biti izrazito zahtjevno.

Važno je ne odustati i pružiti pomoć i podršku oboljeloj osobi. Da bi došlo do promjene i oporavka, potrebna je suradnja oboljele osobe, njezine obitelji i stručnjaka. Uz pomoć adekvatne farmakološke i psihoterapijske podrške osoba se može vratiti zdravom i kvalitetnom životu te ponovno pronaći pravi smisao.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Internacionalna Policijska Asocijacija – IPA Hrvatska sekcija (2023). Droge, ovisnost i mladi – savjeti za djecu, mladež, roditelje. IPA Nakladnička grupa: Rijeka.
  2. Babić, R. i sur. (2018). Addictions without drugs: Contemporary addictions or way of life? Psychiatria Danubina, 30(Suppl 6), 371–379.
  3. Američka Psihijatrijska Udruga (2014). Dijagnostički i statistički priručnik za duševne poremećaje: DSM-5. Naklada Slap: Jastrebarsko.
  4. Kuss, D. J. (2013). Internet gaming addiction: current perspectives. Psychology research and behavior management, 6: 125–137.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu