Pripravci za jačanje imuniteta – podizanje imuniteta kod djece, odraslih i starijih
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Podizanje energije i imuniteta je vrlo bitno za zdravlje organizma i obranu od raznih bolesti. Pripravci za jačanje imuniteta mogu pomoći kod toga, kako kod odraslih, tako i kod djece i starijih osoba.
Imunitet može pasti kad se nezdravo hranimo, malo spavamo ili puno radimo. Tada smo posebno podložni razvoju upala i infekcija, ali si možemo pomoći kroz prehranu i dodatke prehrani. Dovoljan unos vitamina i minerala osigurat će nas od raznih mikroba koji uzrokuju prehlade.
Više o podizanju imuniteta i pripravcima koji se za to koriste pročitajte u nastavku članka.
Pripravci za jačanje imuniteta
Podizanje imuniteta nije uvijek lak zadatak, a posebno ne u današnje doba kad toliko toga utječe na ljudsko zdravlje. Stres, nedovoljno sna i sve gora prehrana mogu ga ozbiljno narušiti.
Ipak, želimo biti zdravi i uspješno se boriti protiv mnogih bolesti koje nas mogu pogoditi, a to možemo postići kombinacijom zdravog života i kvalitetne prehrane.
Jačanje imuniteta kod djece
Djeca imaju manje razvijen imunološki sustav od odraslih jer su imali manje doticaja s raznim infektivnim organizmima. Njihov imunitet nekad ne može podnijeti količinu uzročnika zaraze u malim prostorima poput škola ili vrtića.
Osim redovitog cijepljenja, bitno je da se dijete zdravo hrani te ima kvalitetne životne navike poput dovoljno sna i boravka na svježem zraku. Izbjegavajte prekomjerno odijevanje djeteta kad je vani toplo i nemojte ga pretjerano čuvati.
Ako dijete živi pod neprestanom zaštitom ili stalno boravi u zatvorenom prostoru, neće doći u doticaj s mikrobima protiv kojih bi se organizam trebao naučiti boriti. To će rezultirati samo još slabijim imunitetom.
Najbolji način za jačanje imuniteta kod djece je izlaganje mnogim okolišnim čimbenicima koji će ga dovesti u doticaj s infektivnim agensima. Istovremeno, ako se dijete pravilno hrani te mu je organizam zdrav, imat će dovoljno potpore u tijelu da bi se moglo obraniti od nastanka bolesti.
Slab imunitet kod djece se može popraviti:
- s dovoljno spavanja i kvalitetnog sna
- redovnim unosom tekućina
- pravilnom prehranom s puno voća, povrća te svježih i kvalitetnih namirnica
- smanjenjem unosa šećera, prerađenih i umjetnih proizvoda s mnogostrukim konzervansima i bojilima
- unosom zdravih masnih kiselina kao što su omega-3 i omega-6 masne kiseline koje možemo, između ostalog, naći u ribi i ribljem ulju te orašastim plodovima
- vitaminima i mineralima koji mogu doći iz prehrane, ali se mogu uzeti i kroz dodatke prehrani
- igrom i boravljenjem na svježem zraku jer boravak u prirodi i tjelesna aktivnost jačaju psihičko i fizičko zdravlje dječjeg organizma.
Pripravci za jačanje imuniteta kod djece mogu biti razni sirupi ili tablete s vitaminima. Mogu se kupiti u ljekarnama ili specijaliziranim trgovinama. Biljka koja se često preporučuje za jačanje imuniteta kod djece je i ehinaceja.
Echinacea za djecu se može kupiti i koristiti u obliku kapi s okusom naranče. Mogu se koristiti za vrijeme prehlade ili u svrhu prevencije bolesti u periodu 4 – 6 tjedana.
Sirup za imunitet kod djece ili sirup za imunitet i apetit također možete pronaći u ljekarnama. To su sirupi često voćnog okusa i lijepih boja, kako bi ih djeca bolje prihvatila.
Djeci prehranu možete obogatiti i medom, propolisom ili proizvodima od matične mliječi. Naravno, to vrijedi samo ako djeca inače nisu alergična na pčelinje ubode ili pelud. Možete im prehranu obogatiti svježom limunadom, raznim čajevima ili probioticima.
Više o probioticima za djecu možete pročitati u članku: “Probiotik za djecu – čemu služi i kako ga odabrati“.
Jačanje imuniteta kod odraslih
Odrasle osobe često svoje zdravlje stavljaju na zadnje mjesto. Nažalost, mnogo odgovornosti, posla i stresa dovodi do narušenog imuniteta. Kako biste popravili svoj imunitet, trebali biste:
- dovoljno spavati
- jesti zdrave i neprerađene namirnice
- piti puno vode
- što manje piti kavu i pušiti
- piti manje alkohola
- provoditi dovoljno vremena vani
- vježbati
- opuštati se.
Možete koristiti mnoge biljne čajeve, vitamine i minerale u tabletama te druge pripravke za jačanje imuniteta.
Jačanje imuniteta kod starijih osoba
S godinama broj stanica imunološkog sustava, poput T stanica, opada. Također je zamijećeno da imunološke stanice kod starijih osoba brže odumiru te nisu učinkovite kao prije.
Starije osobe jedu rjeđe i manje raznovrsno, a upravo je prehrana najbolji način da se pojača imunitet kod starijih osoba. Osim hrane, mogu se unositi dodaci prehrani, kao i biljni čajevi za jačanje imuniteta.
Vitamini za jačanje imuniteta
Ako se pitate kako ojačati imunitet organizma, to jednim dijelom možete uz pomoć vitamina. Oni se unose putem hrane, a u većoj mjeri suplementima. Praktički svi vitamini sudjeluju u nekoj vrlo bitnoj reakciji organizma, a neki od njih su:
- vitamin C – ovo je jedan od najznačajnijih vitamina za pravilan rad organizma, a sudjeluje u proizvodnji leukocita, interferona i drugih za imunitet značajnih obrambenih stanica
- vitamin D – sudjeluje u regulaciji i radu tjelesnih hormona, a za njegovu pravilnu sintezu je potrebna sunčeva svjetlost
- vitamin E – osim što sudjeluje u proizvodnji kolagena, pa je bitan za stanično povezivanje i lijepu kožu, sudjeluje i u proizvodnji “natural killer” stanica koje ubijaju uljeze.
Osim ovih vitamina, minerali cink i selen povećavaju broj bijelih krvnih stanica te su neophodni za njihovo funkcioniranje.
Vitamini za bebe za imunitet se mogu kupiti u ljekarnama. Neki od proizvoda su:
- Biane Enfant matičnjak kapi 150 ml – cijena im je 140 kn
- Dietpharm Lizzy Centravit medvjedići – 60 medvjedića je 80 kn
- Imuno sirup 225 ml Yasenka – 179 kn.
Tablete za jačanje imuniteta i vitamini za imunitet za odrasle su:
- Solgar Multi-Nutrient Formula – 60 tableta je 260 kn
- Solgar Beta Glukan Imunoplus – 60 kapsula je 215 kn
- Imunosal kapsule – 60 kapsula je 149 kn.
Hrana za podizanje imuniteta
Hranom najprije možete ojačati organizam, a preparati za jačanje imuniteta se mogu napraviti od jednostavnih namirnica poput:
- limuna – recepte pronađite ovdje
- đumbira – recepte pronađite ovdje
- meda – recepte pronađite ovdje
- kurkume – recepte pronađite ovdje
- češnjaka – recepte pronađite ovdje.
Pripravak za bolji imunitet mogu biti tinktura, čaj ili sok od neke ljekovite biljke. Osim toga, vaša prehrana bi se trebala bazirati na svježim, neprerađenim namirnicama i puno voća i povrća.
Kako ojačati imunitet hranom? Jedite više:
- tamnozelenog lisnatog povrća
- citrusa
- mliječnih proizvoda
- kurkume
- češnjaka
- sjemenki i orašastih plodova.
Ako ne možete dovoljno ojačati imunitet putem hrane, može piti imunitet tablete koje se nalaze u svim ljekarnama.
Kako ojačati imunitet nakon antibiotika?
Iako su antibiotici odlični za suzbijanje bakterijskih bolesti, oni nekad utječu i na dobre bakterije. To se najprije odnosi na bakterije koje naseljavaju naša crijeva. Posljedica toga mogu biti nadutost i proljev, a liječnici često savjetuju uzimanje probiotika dok traje terapija antibioticima.
Probiotike treba uzimati sve dok traje terapija antibioticima ili sve dok probavne tegobe ne prestanu. Usto, možete konzumirati fermentiranu hranu, posebno mliječne proizvode.
Podizanje imuniteta nakon kemoterapije
Kemoterapija je učinkovit način za suzbijanje tumorskih stanica u tijelu, no ostavlja teške posljedice na tijelo. Kemoterapijski lijekovi obično ubijaju sve stanice, što nije dobro za stanice imunološkog sustava.
Liječenje raka bi bilo puno lakše kad bi imunološki sustav bio ojačan jer bi tada prepoznavao i uništavao tumorske stanice. Imunitet tijekom kemoterapije možemo ojačati zdravom prehranom, a posebno vitaminima.
Vitamin C se može uzimati u količinama do 50 mg dnevno, a organizam ga pod kemoterapijom dobro podnosi. Može se uzimati uz preporuku liječnika. Više o kemoterapiji pronađite u članku “Kemoterapija – djelovanje, vrste i nuspojave“.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja