Propusnost crijeva (leaky gut): Povezuje se s mnogim kroničnim bolestima! Evo zašto je vaš probavni sustav osjetljiv
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Propusnost crijeva (leaky gut) ne postoji kao dijagnoza u medicini, već je stanje koje je predmet brojnih znanstvenih istraživanja u posljednje vrijeme zbog moguće uzročno-posljedične povezanosti sa širokim spektrom kroničnih bolesti. Zastupnici teorije o propusnim crijevima kao pokretačima raznih poremećaja tvrde da su mnogi simptomi uzrokovani reakcijom imunosnog sustava na mikroorganizme, toksine i druge tvari koje su ušle u krvotok kroz propusna crijeva.
Unutrašnjost ljudskih crijeva građena je od jednog sloja stanica koje čine sluznicu, odnosno barijeru između crijeva i ostatka tijela. Ta barijera uspješno upija potrebne hranjive tvari, a štiti od ulaska većih molekula i mikroorganizama. Svakodnevno je izložena brojnim stranim tvarima i u visokom postotku kvalitetno obavlja svoju zadaću.
Pretpostavlja se da ako dođe do popuštanja veza između stanica sluznice, mnogim nepoželjnim tvarima biva omogućen nesmetan ulaz u ljudski krvotok, čime se pokreće imunosna reakcija.
Propusnost crijeva – uzroci
Svi imamo određenu propusnost crijeva jer ta fizička i imunološka barijera koju čini sluznica nije neprobojna. Pojedini ljudi imaju genetsku predispoziciju i osjetljiviji su na promjene u probavnom sustavu. Problem je razlučiti što je možebitni uzrok i je li on odgovoran za te posljedice. Neki od predloženih uzroka su:
- prehrana siromašna vlaknima i bogata šećerom i zasićenim mastima
- alkohol
- aspirin
- nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen)
- stres
- upalne bolesti crijeva (Chronova bolest, ulcerozni kolitis)
- infekcije probavnog sustava
- celijakija
- kemoterapija
- HIV
- dijabetes tipa 1
- komplicirani dugotrajni kirurški zahvati.
Propusnost crijeva – simptomi i posljedice
Crijeva mogu postati iziritirana brojnim navedenim uzročnicima te propustiti štetne tvari kroz sluznicu u krvotok, čime pokreću reakciju imunosnog sustava lokalno ili sistemno. Danas se sindrom propusnih crijeva povezuje s brojnim zdravstvenim stanjima:
- sindrom iritabilnih crijeva
- alergije na hranu
- migrena
- kronični umor
- astma
- sistemni eritematoidni lupus
- reumatoidni artritis
- multipla skleroza
- skleroderma
- kožni ekcemi
- autizam.
Međutim, postoji malo dokaza koji bi sugerirali da su nabrojane bolesti izravno povezane s propusnim crijevima.
Prilikom pojave nespecifičnih simptoma liječnici obično rade sve pretrage po redu kako bi isključili najprije češće, zatim rjeđe uzročnike. Tako se može raditi analiza crijevne flore koja često bude narušena prekomjernim razmnožavanjem nepoželjnih bakterija.
Propusnost crijeva – liječenje
Mnogobrojni tretmani spominju se s raznih strana:
- promjena prehrane
- dodaci prehrani poput probiotika
- čajevi
- hrana bez glutena i ostale specijalizirane dijete.
No, do danas ne postoje znanstveni dokazi kojima je utvrđena korisnost i liječenje određenim preparatima koji se reklamiraju u medijima. Najviše dobrobiti donijela je promjena prehrane, kao i uvođenje vlakana, više tekućine, manje prerađene hrane te konzumacija svježih, sezonskih namirnica.
Savjetujte se s vašim liječnikom prije uvođenja većih promjena u prehrani ili započinjanja dijete kako ne bi loše utjecalo na vaše trenutno zdravlje.
Pročitajte i ove članke:
- Mozak i crijeva: Neraskidiva veza koja može biti i destruktivna! Psihologinja otkriva što joj najviše šteti i kako si pomoći
- Prehrana kod bolesti crijeva: Važna je za držanje bolesti pod kontrolom i normalno funkcioniranje! Evo kako je prilagoditi ovisno o vašoj bolesti
- Najbolji čaj za crijeva: Imamo popis biljaka od kojih možete napraviti šalicu toplog napitka koji liječi razne tegobe i štiti od bolesti.
- McMillen, M. (2022). Leaky Gut Syndrome. WebMD.
- Campos, M. (2021). Leaky gut: What is it, and what does it mean for you? Harvard Medical School.
- Watson, J. (2019). Is “Leaky Gut” the Root for All Ills? Medscape.
- Mu, Q. i sur. (2017). Leaky gut as a danger signal for autoimmune diseases. Frontiers in Immunology, 8: 598.