Čajevi za plodnost: Prirodan tonik za reproduktivni sustav žena i muškaraca! Evo koji su najbolji i kada ih konzumirati
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Iako čajevi za plodnost i biljne mješavine nisu dokazano učinkoviti zbog malog broja studija, one ipak potvrđuju dobrobit aktivnih spojeva u biljkama za reproduktivni sustav.
Smatra se da ove biljke, kada se potope u vruću vodu, oslobađaju spojeve koji pomažu u začeću jer povećavaju plodnost. Jačaju libido, toniraju maternicu i uravnotežuju razine hormona. Osim toga, sadrže bogatstvo minerala i hranjivih tvari koji su potrebni za uspješno začeće.
Iako postoji ograničen broj kliničkih istraživanja kad su u pitanju čajevi za plodnost, iskustva parova potvrđuju da određene biljke zaista mogu povećati šanse za trudnoću. Svaki od ovih čajeva bogat je antioksidansima i drugim nutrijentima koji poboljšavaju zdravlje ženskog i muškog reproduktivnog sustava.
Ako tražite prirodan način za povećanje plodnosti i libida, biljni čaj bi mogao biti izvrsna alternativa i za muškarce i za žene.
Preporučuje se da se čajevi za neplodnost piju najmanje tri mjeseca prije pokušaja začeća.
Čajevi za plodnost kod muškaraca
Istraživanje objavljeno u časopisu Fertility and Sterility pokazalo je da su muškarci koji su pili barem jednu šalicu čaja dnevno imali veću koncentraciju sperme u usporedbi s onima koji nisu pili čaj. Studije su otkrile da čajevi za plodnost mogu pomoći u ravnoteži hormona i povećati kvalitetu, pokretljivost i broj spermija.
Zeleni, crni i oolong čajevi bogati su antioksidansima koji štite spermu od oštećenja te je održavaju aktivnom i zdravom. Kofein u ovim čajevima potiče plodnost pomažući u povećanju protoka krvi i pripremi za začeće.
Ashwagandha i shatavari su ayurvedske biljke koje povećavaju mušku plodnost jer podižu razine testosterona i potiču libido. Povećavaju bolju kvalitetu i pokretljivost sperme te podržavaju zdravu funkciju prostate.
Đumbir i ginseng su također korisni za muškarce jer poboljšavaju kvalitetu sperme.
Čajevi za plodnost kod žena
Nedavna studija pokazala je da su određeni čajevi za plodnost korisni za povećanje ženinih izgleda za trudnoću. Nekoliko tradicionalnih biljaka, posebno list maline, kamilica, hibiskus, crvena djetelina i kopriva pomažu uravnotežiti ženske hormone, ublažavaju menstrualne grčeve i poboljšavaju plodnost. Djeluju kao tonik, pripremajući maternicu za trudnoću.
Čajevi za plodnost smanjuju razine stresa i poboljšavaju cjelokupno zdravlje, što također može pozitivno utjecati na plodnost i uspješno začeće.
Najbolji čajevi za plodnost
Medicinska literatura dokumentirala je upotrebu biljnih lijekova poznatih kao tonici za maternicu za liječenje raznih ginekoloških problema još u 15. stoljeću. Danas postoje razne mješavine čajeva, a u nastavku ćemo navesti neke od najpopularnijih biljnih čajeva za prirodno začeće.
Gospin plašt (Alchemilla mollis)
Ova omiljena ženska biljka već se dugo koristi u tradicionalnoj europskoj medicini i ayurvedi. Poznata je i kao vrkuta čaj za plodnost. Iznimno se cijeni u narodnoj medicini i preporučuje za plodnost, menstrualne poremećaje, upale i bolesti maternice. Smanjuje mogućnost pobačaja jer jača maternicu i liječi hormonalne poremećaje.
Crni kohoš (Actaea racemosa)
Ova samonikla biljka se kroz povijest dugo koristila za plodnost, ublažavanje simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS) i menopauze, kao i za poticanje poroda. Jedan sustavni pregled iz 2021. godine otkrio je da je crni kohoš poboljšao regulaciju hormona i debljinu endometrija (sluznica maternice) u usporedbi s klomifen citratom, lijekom za plodnost kod pacijentica koje neplodnost liječe zbog sindroma policističnih jajnika.
Tri randomizirana kontrolirana ispitivanja (“zlatni standard” u istraživanju) otkrila su veće stope trudnoće kod žena koje koriste crni kohoš uz klomifen citrat.
Čaj od đumbira i limuna
Energizirajući, stimulirajući i osvježavajući čaj od đumbira i limuna odlično je protuupalno sredstvo, što je posebno korisno za žene koje pate od endometrioze.
Ovaj čaj također čisti organizam, ublažava upalu i bolove te poboljšava cirkulaciju reproduktivnih organa, zbog čega je jednako koristan i kod muškaraca i žena.
Rooibos čaj
Rooibos je poznat je po brojnim antioksidansima i izvrstan je izvor vitamina C, neophodnog za povećanje razine, mobilnosti i kvalitete sperme. Osim toga, rooibos ne sadrži kofein – koji u velikim dozama može utjecati na plodnost osobe.
Čaj od jasmina
Prekrasni aromatični čaj od jasmina stoljećima se koristi u Kini zbog svojih ljekovitih svojstava. U drevnim kineskim rukopisima jasmin se koristio kao afrodizijak koji potiče libido i poboljšava plodnost. Njegova protuupalna svojstva djeluju kao odličan tonik za ženski reproduktivni sustav.
Konopljika (Vitex agnus-castus)
Ova biljka je poznata je po svojoj ulozi u poboljšanju PMS-a i reproduktivnog zdravlja. Jedan pregled 33 studije iz 2014. godine otkrio je da su biljni ekstrakti konopljike učinkoviti u poboljšanju duljine lutealne faze, što ukazuje na povećanu proizvodnju progesterona i redovitost menstrualnog ciklusa. Takvo djelovanje se pokazalo vrlo korisno za plodnost kod žena s neredovitim ciklusima.
Zeleni čaj
Istraživanja pokazuju da hipoksantin i polifenoli, dva glavna sastojka u zelenom čaju, mogu dovesti do većeg postotka održivih embrija. Dodatna istraživanja pokazuju da ovi spojevi pomažu u povećanju sazrijevanja jajašca i njihove plodnosti.
Muškarci također mogu uživati u ispijanju zelenog čaja jer potiče pokretljivost spermija i povećava njihov broj.
Čaj od koprive
Kopriva je vrlo hranjiva i detoksikacijska biljka koja može povećati šanse za začeće prirodnim putem. Čaj od koprive koristi ženama tijekom cijele trudnoće zbog bogatstva vitamina i minerala, ali također pomaže u poticanju plodnosti.
Ujedno smanjuje razinu testosterona što bi moglo pomoći u poboljšanju plodnosti kod žena sa sindromom policističnih jajnika.
Čaj od mente
Osvježavajući čaj od mente pomlađuje i opušta tijelo nakon napornog ili stresnog dana. Stres može smanjiti plodnost, pa čak i potpuno zaustaviti ovulaciju na kratko vrijeme, tako da je svaki lijek protiv stresa dobar za one koji pokušavaju zatrudnjeti.
Istraživanjem je utvrđeno da paprena metvica snižava androgene kod žena sa sindromom policističnih jajnika na temelju praćenja razina hormona i subjektivnih procjena rasta kose.
Čaj od cimeta
Cimet pomaže u jačanju libida i plodnosti kod muškaraca i žena pa se savjetuje korištenje ovog začina u svakodnevnoj prehrani.
Studije su pokazale da cimet ima pozitivan učinak na žene koje pate od hormonalne neravnoteže uzrokovane sindromom policističnih jajnika (PCOS). Također postoje dokazi da cimet podržava zdravu cirkulaciju reproduktivnih organa.
Čaj od listova maline
Čaj od lišća crvene maline (Rubis idaeus), osobito divlje vrste, ima vrlo visok sadržaj kalcija i prepun je hranjivih tvari. Travari je ponekad nazivaju “ženskom biljkom”, a koristi se za liječenje ginekoloških problema još od 6. stoljeća u Europi. Poput koprive i crvene djeteline, lišće crvene maline služi kao umirujući tonik za maternicu. Sadrži fragrin, molekulu koja pomaže u toniranju mišića zdjelice i maternice.
To potiče implantaciju embrija u stijenku maternice i smanjuje rizik od pobačaja zbog čega je vrlo učinkovita biljka za plodnost.
Babin zub (Tribulus terrestris)
Biljke iz roda Tribulus poznate su po svojoj ulozi u povećanju razine spolnih hormona i kvalitete sjemena. Babin zub prirodno podržava sintezu testosterona kod muškaraca, čime se pojačavaju libido i seksualna izdržljivost te produžuje erekcija.
U kineskoj medicini biljka je dugo prisutna kao jedan od lijekova za mušku, ali i žensku neplodnost, erektilnu disfunkciju te kao afrodizijak. Upotreba ekstrakta Tribulus terrestris pokazala je značajno poboljšanje koncentracije sperme i njezine pokretljivosti.
Priprema čaja po preporuci travara
Evo kako pripremiti čaj za plodnost:
- ekstrakcija u obliku čaja – korijenje kao što je ashwagandha potrebno je lagano kuhati 20 – 30 minuta kako bi se ekstrahirali svi ključni sastojci
- vrijeme namakanja čaja – da biste dobili terapijsku korist od većine biljnih infuzija, potrebno je staviti biljku u ključalu vodu, ugasiti plamen i ostaviti poklopljeno da se namače najmanje 20 – 30 minuta prije cijeđenja
- doza – terapeutski raspon za većinu biljaka je 2 – 4 g dnevno; ovisno o biljnoj formuli, preporučena doza biljaka može biti prosječno i do 15 g dnevno.
Pročitajte i ove članke:
- Najbolje ayurvedske biljke za liječenje neplodnosti: Ovo su 4 biljna pomoćnika za sve češći problem kod parova
- Reproduktivno mentalno zdravlje: Svjedočimo sve većem broju problema u ovom području! Psihologinja donosi detalje
- Frendica se bori s neplodnošću? Što (ne) reći i raditi te kako pomoći?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- čajevi za neplodnost
- čajevi za plodnost
- čajevi za plodnost - iskustva
- čajevi za plodnost kod žena
- čajevi za plodnost muškaraca
- najbolji čajevi za plodnost
- vrkuta čaj za plodnost
- Mantock, R. (2021). The scoop on fertility tea: does it really work? Ro.
- Raise a cuppa to your fertility! (2015). Harley Street Fertility Clinic.
- Berry, K. Does Fertility Tea Work? A Look at Ingredients & Science. Mira.