Taila Pak Vidhi: Drevna metoda pripreme ljekovitog ulja za zdravu i lijepu kožu! Evo recepta

Taila Pak Vidhi Drevna metoda pripreme ljekovitog ulja za zdravu i lijepu kožu! Evo recepta

Drevna ayurvedska metoda pripreme ljekovitog ulja poznata je pod imenom Taila Pak Vidhi. Ovom se metodom pripremaju posebna ulja za masažu tijela beba, djece i odraslih u svrhu liječenja, njege kože i energiziranja tijela.

Ljekovita ulja opskrbljuju tijelo obiljem hranjivih tvari, pomlađuju organe i koriste se kod raznih zdravstvenih problema kao što su opadanje ili gubitak kose, perut, ekcem, artritis, opekline od sunca, bolovi u zglobovima itd.

Prvi spomen ayurvedskih ulja nalazimo u drevnim spisima Charak Samhiti, gdje se preporučuje mazanje kose različitim pripravcima ulja i svakodnevno mazanje tijela sezamovim uljem, kako bi vlasište bilo zdravo, a koža ostala svježa i prirodna.

Ljekovitost ayurvedskih ulja

Ayurvedska ulja posebni su ljekoviti pripravci koji imaju moć uravnotežiti tri doše (tjelesne konstitucije) i pomladiti organizam. Neizostavni su dio svakodnevne osobne higijene, a mazanje kože i kose trebalo bi po ayurvedi biti dio svakodnevnih navika.

Ayurvedska ulja se proizvode dodavanjem holističkih ljekovitih biljaka, kao što su kurkuma, tulsi, brahmi i ružmarin, u nosivo ulje, kao što su kokosovo, bademovo i ricinusovo ulje.

Najbolji način korištenja ayurvedskih ulja je umasirati ih u kožu.

Ulja zaglađuju kožu i oslobađaju mišiće od stresa, apsorbiraju se u dublja kožna tkiva i hrane kožu. Ne sadrže kemikalije i napravljena su od biljaka sa snažnim ljekovitim svojstvima.

Jedno od popularnih ulja u ayurvedi je brahmi ulje, koje je vrlo snažno ljekovito ulje. Koristi se za liječenje teških glavobolja, stresa, tjeskobe itd.

Bhringraj ulje je poznato po jačanju i zaglađivanju kose. Također potiče cirkulaciju krvi i čini kosu zdravijom.

Za kosu je ulje najbolje koristiti ujutro prije kupanja ili navečer prije spavanja. Najbolje je da kosu mažemo svakodnevno; vlasište također treba dobro izmasirati, kako bi ulje došlo do korijena kose.

Samomasaža ili abhyanga pomaže u održavanju tonusa i elastičnosti kože, uklanjanju bora, smirivanju živčanog sustava, liječenju mišića i ublažavanju nesanice
FOTO: Shutterstock

Samomasaža ili abhyanga pomaže u održavanju tonusa i elastičnosti kože, uklanjanju bora, smirivanju živčanog sustava, liječenju mišića i ublažavanju nesanice.

Najbolja ulja za samomasažu su sezamovo, kokosovo i ulje gorušice.

Za kapha tip osobe preporučuje se korištenje mlakog ulja, dok su za pitta i vata tip osobe najbolja zagrijana, topla ulja koja lakše i brže prodiru u kožu.

Vata doša ulje najčešće koristi sezamovo ulje koje pomaže kod vata tip problema, kao što su tjeskoba, slaba cirkulacija, živčana napetost i artritis jer pomaže u otklanjanju ukočenosti i napetosti u tijelu, poboljšava cirkulaciju i jača tijelo.

Za neurološke probleme i probleme mentalnog zdravlja najbolje je brahmi ulje.

Pitta doša ulje priprema se s uljima za hlađenje i umirivanje poput kokosovog ulja, ulja mente itd. Kokosovo ulje je najprikladnije za probleme s pittom; hladi tijelo i umiruje senzitivnu kožu.

Pitta također uzrokuje suhoću tijela pa se preporučuje koristiti i ulja lavande, sandalovine i ruže jer umiruju neravnotežu pitte svojim svojstvima hlađenja, umirivanja i ublažavanja upale, iritacije i crvenila.

Kapha doša ulje pak koristi zagrijavajuća ulja koja se koriste za kontrolu prekomjerne masnoće u tijelu. Ulja poput ulja gorušice i ricinusovog ulja idealna su za kapha došu s energizirajućim, osnažujućim i zagrijavajućim svojstvima. Jačaju tjelesna tkiva, potiču cirkulaciju i podržavaju zdrav limfni sustav koji je kod ove konstitucije često usporen ili zagušen.

Priprema ljekovitih ayurvedskih ulja

Taila (ljekovito ulje) su pripravci u kojima se ljekovito ulje, najčešće sezamovo ulje, dugotrajno kuha s propisanim biljnim uvarkom i biljnom pastom prema određenoj formuli.

Ovom se metodom aktivni sastojci lijekovitih biljaka topljivi u masti i vodi ekstrahiraju u medicinsko ulje.

Pripremljena ljekovita ulja sadrže niskomolekularne masne kiseline koje se brzo apsorbiraju i imaju veću terapeutsku moć i rok trajanja od sirovog ulja.

Prema ayurvedi su formulacije pripremljene od ljekovitih ulja snažne i učinkovite te poboljšavaju kvalitetu života, ten, vitalnost, snagu te zdravlje mišića i zglobova.

Klasični postupak sastoji se od pripreme biljnog uvarka koji se zatim nastavlja pripremati s izabranim uljem, dok se ne dobije ljekovito ulje. Proces kuhanja uvarka i ulja traje dva i više sati.

Priprema ljekovitih ayurvedskih ulja
FOTO: Shutterstock

1. Priprema uvarka

Kod pripreme uvarka svježe bilje se samelje u finu ili grubu pastu. Ako biljka ne daje značajne količine soka, priprema se kalka (pasta) tako da se to bilje pomiješa s dovoljnom količinom vode, kako bi se dobila čvršća masa nalik pasti.

Sirovo samljeveno bilje i/ili biljna pasta prokuhava se sa 16 volumena vode u odnosu na količinu bilja i nastavlja se kuhati dok se volumen ne smanji na jednu četvrtinu. Kad se potpuno ohladi, uvarak se procijedi kroz pamučnu muslinsku tkaninu.

Koncentrirani uvarak ima ljekovitu sposobnost liječenja raznih zdravstvenih problema, ovisno od biljkama koje se koriste u pripremi.

2. Priprema ljekovitog ulja

Gotovom uvarku dodaje se ghee maslac ili neko od organskih ulja, poput ulja sezama, badema, kokosovog ili maslinovog ulja.

Sirovo ulje se stavi u zdjelu s uvarkom i zagrijava do vrenja. Zatim se vatra smanji i pusti da sve skupa lagano vrije. Kuha se sve dok voda potpuno ne ispari.

Dok voda isparava, mogu se vidjeti i čuti (poput kokica) vodeni mjehurići kako pucketaju i nestaju. Dobro kuhano ulje ne smije imati ostatke vlage (manje od 0,1 %).

Dok je još toplo, gotovo ulje se procijedi kroz pamučnu muslinsku tkaninu i ostavi da se ohladi. Na kraju se mogu dodati eterična ulja i hranjive tvari kojima se dodatno povećava potencijal ulja.

Ayurvedsko ulje – osnovni recept

U ovom receptu možete koristiti brahmi prah ili omiljene ljekovite biljke za kožu, poput smilja, lavande, ruže, ružmarina, kadulje itd., ovisno o individualnim potrebama i tipu kože.

Sastojci:

  • 3/4 šalice fino izmrvljenih cvjetova lavande, smilja, brahmi praha itd.
  • 2 l vode
  • 500 ml kokosovog ili sezamovog ulja.

Priprema

  1. U širokoj zdjeli pomiješajte biljni materijal i vodu i lagano kuhajte smjesu bez poklopca na srednjoj ili niskoj vatri, dok se voda ne smanji na jednu četvrtinu. Ovaj proces može potrajati sat – dva.
  2. Procijedite uvarak trostrukim slojem gaze unutar velikog metalnog cjedila.
  3. Dodajte ulje i biljni uvarak u veliku široku zdjelu.
  4. Zakuhajte na laganoj vatri i pustite da lagano vrije, dok sva voda ne ispari.
  5. Kada je ulje gotovo, više neće biti vodenih mjehurića ni zvukova pucketanja. Promiješajte ulje kako biste bili sigurni da je kuhanje završilo. Ovaj proces kuhanja može potrajati dva sata.
  6. Pustite da se vruće ulje ohladi, a zatim ga toplog procijedite kroz pamučnu tkaninu.
  7. Ljekovito ulje spremite u sterilnu staklenku s čvrstim poklopcem.

Koristite svakodnevno u svojem ritualu samomasaže za zdravu, lijepu i blistavu kožu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu